Nezmaři a Symfonický orchestr ZUŠ Uničov přinesou jedinečný zážitek

Nezmaři a Symfonický orchestr ZUŠ Uničov v olomoucké Redutě - Foto: Petra Ševců

Nezmaři a Symfonický orchestr ZUŠ Uničov v olomoucké RedutěFoto: Petra Ševců

Nezmaři jsou jednou z našich nejstarších a nejpopulárnějších folkových kapel. Jejich tvorba se posunula od převzatých skladeb světových hvězd s českými texty až k téměř výhradně vlastním písničkám, které tu a tam doplňují příspěvky spřátelených hudebníků a textařů.

V mimořádném žánrovém spojení vystoupili před lety Nezmaři poprvé s Jihočeskou komorní filharmonií, která později nechala zaranžovat písničky i pro symfonický orchestr. Tehdy při náhodném setkání vznikla spolupráce Nezmarů s dětským symfonickým orchestrem z Uničova. 

„Když jsme s nimi začali hrát, zaujalo nás jejich nadšení. Líbily se jim naše písničky a nám se zase líbila ta spolupráce s nimi. Přestože jsme vystupovali s několika symfonickými orchestry, tak takové zaujetí, jako bylo u těch dětí, nebylo nikde, je radost s nimi hrát. Jsou opravdu šikovní, a tak se už moc těšíme společné představení v Olomouci,“ říká Pavel Jim Drengubák z Nezmarů. 

Už čtvrtým rokem tak pokračuje mezigenerační a mezižánrová spolupráce folkové skupiny a žákovského symfonického orchestru ZUŠ Uničov. Jejich společný koncert v sále Reduta Moravské filharmonie Olomouc ve středu 17. září 2014 byl svým způsobem výjimečný. Nejen pro tradiční špičkový výkon oblíbené folkové legendy, ale hlavně pro nadšený a přitom profesionální výkon mladých uničovských muzikantů, který roste od koncertu ke koncertu. 

Diváci vytvořili v sále olomoucké Reduty nádhernou atmosféru. Aranže výběru těch nejznámějších písniček z repertoáru Nezmarů pro koncertní provedení se symfonickým orchestrem jsou nápadité, barvité, podporují harmonie tradičních vokálů Nezmarů a přitom se laickému posluchači nepodbízí líbivostí nebo zavedenými klišé. 

Čtěte také: Rozhlasový swingový orchestr zahraje s Nezmary při západu slunce

V padesátičlenném orchestru hrají děti a mladí od jedenácti do dvaceti let. Všichni jsou žáky Základní umělecké školy Uničov. Jen dechovou sekci posilují učitelé a filharmonici u nástrojů, které se v uničovské ZUŠce nevyučují. 

„Zkoušení repertoáru pro vystoupení s Nezmary zpočátku pro děti nebylo jednoduché, protože hrají vlastně doprovodné party a neměly moc představu o písničkách. Cvičení zabralo několik měsíců do společné zkoušky s Nezmary,“ vzpomíná Jana Zámečníková, vedoucí orchestru. 

Také pro neobvyklost tohoto spojení koncert vysílaly v přímém přenosu všechny regionální stanice Českého rozhlasu. Obě hudební tělesa, Nezmaři i uničovští symfonici, chtěli tímto vystoupením posluchačům také připomenout a podpořit charitativní projekt Dobrý anděl

Dobrý anděl - Foto:  Nadační fond Dobrý anděl

Pořad: Koncert Studia Noc  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: už se nevysílá (naposledy v únoru 2015)  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace