VIDEO: Od AG Fleku po Žalmana. Podívejte se na koncerty z festivalu Folkové Chvojení

Pavel Žalman Lohonka - Foto: Ivan Krejza

Pavel Žalman LohonkaFoto: Ivan Krejza

A tak se nám to po roce zase blíží: folková sezóna… a taky Folkové Chvojení, festival člověčí muziky ve Vysokém Chvojně u Holic, ve východních Čechách. Nádherné stařičké arboretum skrývá malebný amfiteátr, který zhltne tisícovku diváků hned v prvním svahu, který se zvedá z Polabské nížiny. Takže i výhled stojí za to.

Festival člověčí muziky. To je Folkové Chvojení - Foto: Folkové Chvojení

Festival člověčí muziky. To je Folkové ChvojeníFoto: Folkové Chvojení

Když praží slunce, diváky chrání milosrdný stín staletých dubů. Když prší, je to všem putna, anžto folkové publikum je pozoruhodně odolné a vodotěsné. A zatímco typickým prvkem většiny soudobých hudebních přehlídek je řvoucí kotel lidí, pařících pod pódiem s pivkem v ruce, tady se naopak sedí, poslouchá, vnímá a zpívá. Přesně jak káže Nohavica: „…aby se neumřelo“. 

Ten podivný folkový žánr, pozoruhodně žijící mimo pozornost médií a hudebního průmyslu, je vlastně novodobá lidová hudba, ale nikdy v něm nešlo jen o muziku. Vyžaduje poněkud hlubší poslech a v tom se shoduje s Českým rozhlasem – to také není komerční rádio, které by podléhalo módním trendům hudebního byznysu. 

A právě malé partě rozhlasových kameramanů se povedlo zachytit a vypustit do světa nových médií několik recitálů legendárních i méně známých reprezentantů naší folkové scény, kteří se ucházeli o přízeň publika na 7. ročníku Folkového Chvojení v červnu 2016. Třeba vám jejich koncerty udělají dobře na duši i z videozáznamu. 

Čtěte také: Od Samsona k Žambochům. Podívejte se na dalších 6 koncertů z Chvojení

AG Flek ze Zlína folkaři uctívají doslova jako legendu. V neuvěřitelně harmonickém spojení se sešly pozoruhodné osobností: hudební mág Ivo Viktorin, básník Karel Markytán a emotivní zpěvačka Blanka Táborská se opírají o věrného basáka Josefa Šobáně a bicmena Davida Velčovského (ve Chvojně bez sólového kytaristy Michala Vašíčka). Kapela hraje s přestávkami od roku 1977 a za tu dobu posunula hranice žánru až kamsi k rockovým baladám. Škoda, že je naše zemička tak malá – kdyby nebyli ze Zlína, ale třeba ze San Franciska, nepochybně by pro svou melodiku a hloubku textů patřili k světoznámým hvězdám jako Crosby, Stills, Nash a další slavné americké hippie kapely. 

Západočeská bluegrassová formace Bodlo patří k poněkud neviditelným kapelám, kupodivu i přes tu více než třicetiletou hudební cestu, kterou má za sebou. Tlak a pro bluegrass nepostradatelná instrumentální zručnost muzikantů je u Bodla navíc umocněna šikovnými zpěváky a hlavně smysluplnými písničkami s hlavou a patou. Vědci by asi měli prověřit jejich energetický zdroj – hrají se stejným nábojem v podvečer, když stojí na pódiu, i v šest ráno u usínajícího pivního stolu.  

Falešná karta – to je skutečné zjevení na trampské scéně. Partička zelených mužíků, pravověrných trampíků a vodáků, kteří umí odehrát oheň či potlach, ale na velké festivalové pódium je člověk musí přemlouvat a ke zvukovému aparátu přistupují nedůvěřivě. Všimněte si však té syrové sezpívanosti a přirozeného souznění. To se nedá nacvičit, to musí srůst bezpočtem prozpívaných nocí. Jak ze staré školy Hoboes: důkaz, že kamarádství a trampská romantika nejsou prázdné pojmy ani mrtvé řečiště.  

Video skupiny Fukanec je úžasným příkladem kouzla a pomíjivosti okamžiku, zachycením příběhu. Amatérská a tak trochu rodinná kapela z Nového Města nad Metují se do Chvojna před rozhlasové kamery dostala díky úspěchu ve východočeském oblastním kole Porty. Dnes už je tato sestava minulostí, takže jde vlastně o unikátní záznam a vzpomínku. Zpěvačka s mimořádným citem pro melodii Pavla Tymelová spolu s manželem za basou pokračují v tvorbě, jak jim jen děti dovolí. I nový Fukanec je příslibem do budoucna a stále okouzlující svou člověčinou. 

První dáma českého folku Pavlína Jíšová dokázala ve své kariéře nemožné. Kromě toho, že se po letech služby ve slavných jihočeských formacích zvládla postavit na vlastní autorské nohy, povedlo se jí i naklonovat. Díky takřka totožné barvě hlasu její rozverné dcery Adély jsme svědky jedinečného a nenapodobitelného vokálu. Aktuální, ryze ženská sestava kapely Přátelé, s fenomenální kytaristkou Petrou Šany Šanclovou a basistkou Romanou Tomáškovou, staví tenhle babinec bezesporu mezi to nejlepší, co na současné folkové scéně můžeme slýchat. 

Pavel Žalman Lohonka slavil na Folkovém Chvojení 70. narozeniny. S novou deskou Cestující muž, v báječné kondici a s rozšířenou sestavou svého doprovodného A spolu. Publikum šumělo s vědomím výjimečnosti okamžiku. I ty duby nad amfíkem, co už pamatují ledacos, se ztišily v uctivém uznání trubadúra naděje, který ovlivnil mnoho mladých muzikantů z nastupující folkové generace a svými typickými „majovými“ akordy pohladil tolik lidských duší. 

Žalozpěv je relativně ještě novou kapelou z kouzelné Vysočiny. Výjimečná zvukomalebnost melodického dialogu flétny a houslí vám navodí pocit, že si prohlížíte krajinu v okolí Bíteše nebo prolézáte remízky u Březského a studánky u Níhova. Charakteristický, až kazatelsky naléhavý zpěv Jirky Nohela zprostředkovává zvláštní pohled na svět lesního správce, který ve svém životě našel rovnováhu, vyjasnil si vztah mezi člověkem, Bohem a přírodou a teď o tom vypráví písněmi. 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace