Noční linka12. června  2018 v 23:00  

Úterý: Chalupaření

Jana Chládková - Foto: Khalil Baalbaki

Jana ChládkováFoto: Khalil Baalbaki

Propadli jste chalupaření? Prázdniny se nám blíží, kde trávíte letní měsíce, na chalupě? Co jste si na chalupě vybudovali sami? Máte u chalupy zahrádku? Co na zahrádce pěstujete? Máte přes léto na chalupě i zvířata?

Chalupaření a chataření je Český trend poslední doby. Ačkoliv základní motiv chataření i chalupaření v podobě úniku z města a trávení volného času v přírodě je stejný, jsou mezi chataři a chalupáři značné rozdíly. 

Chataření má své kořeny v období po první světové válce. Úzce souvisí se vznikem trampingu, který začali provozovat především vojáci, kteří se vrátili z války. 

Rozvoj chalupaření má svůj původ v období po druhé světové válce. V té době bylo hlavně v pohraničí (po odsunu sudetských Němců) plno volných chalup, statků nebo třeba mlýnů. 

Obecně se dá říci, že chataření nemělo a nemá příliš dobrý vliv na přírodu a krajinu. Naproti tomu chalupaření má spíše více kladných stránek. Díky chalupářům, kteří se snažili o zachování původního vzhledu chalup, bylo zachráněno plno architektonicky vzácných objektů, které by už dnes nestály. 

Pořad: Noční linka  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-neděle 23:04  |  Délka pořadu: 116 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 23. června  2018 v 23:00       rubrika: Noční linka

  Sobota: Letní jídla

  Tak co, budete dnes večer vařit? Určitě máte ve své kuchařce nějaká skvělá, rychlá a možná i levná letní jídla, která se mohou jako inspirace hodit posluchačům Noční linky. Léto a zahrada to jsou dvě důležité věci pro...

   
 • 22. června  2018 v 23:00       rubrika: Noční linka

  Pátek: Co všechno u vás obnáší příprava na dovolenou?

  Jak moc se na cesty balíte? Co všechno musíte obstarat, připravit? Nestresují vás samotné přípravy? Zapomněli jste někdy doma nebo i na letišti nějaké zavazadlo nebo snad i spolucestujícího? Zmeškali jste někdy odjezd...

   
 • 21. června  2018 v 23:00       rubrika: Noční linka

  Čtvrtek: Milování za svítání

  Dnešní Noční linka bude na trošku ožehavé téma – láska, milování, sex... Které to podstatné jméno splňuje to nejpěknější v životě dvou lidí? Anebo se všechno to pěkné mezi nimi, včetně pohlazení, držení se za ruku,...

   

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas