Úterý: Máte rádi hory?

12. prosinec 2017

Máte rádi hory? Co pro vás znamenají? Jezdíte do hor? A co jste v nich zažili nezapomenutelného? Nebo jsou hory na vás příliš drsné a vyhledáváte nížiny a moře?

Včera jsme si připomněli Mezinárodní den hor. OSN jej vyhlásila v roce 2003. Uvědomujeme si vůbec, jak moc důležité jsou hory pro náš život?

Jsou nejdůležitější zásobárnou pitné vody. Věděli jste, že hory pokrývají spotřebu vody pro více než polovinu lidské populace? Jsou ale také zdrojem nerostných surovin, prostorem pro zemědělství, útočištěm rozličné vegetace a živočichů, vytvářejí podmínky pro udržení biologické rozmanitosti.

Ve vysokých horách panuje jedno z nejdrsnějších prostředí této planety. Počasí se tu může během několika málo hodin změnit z tropických veder na polární zimu. Čím výš vystoupíte, s tím tvrdšími podmínkami se setkáte. Nakonec není ani dost kyslíku k dýchání.

Přesto ve vysokých horách trvale žijí miliony lidí. Někdy v nich hledají útočiště před konflikty. Jindy tu využívají zdroje, které jinde nejsou. Aby přežili, museli se tomuto prostředí přizpůsobit, často velmi překvapujícími a důmyslnými metodami.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.