Noční linka13. února  2018 v 23:00  

Úterý: My z konce světa

Zora Ježková - Foto: Petra Ševců

Zora JežkováFoto: Petra Ševců

Žili jste někdy v odlehlé části naší republiky? Tam, kde tak zvaně lišky dávají dobrou noc? Jak se žije na „konci světa“? Dá se to zvládnout a žít bez auta, bez možnosti dojít pěšky do obchodu, k lékaři, za kulturou?

Čím více nás obklopují technologie, chytré přístroje a jiné výdobytky pohodlného moderního světa, tím více mají někteří z nás potřebu uchylovat se zpět do přírody. Trend novodobých poustevníků žijících na okraji společnosti a za okrajem civilizace a cestovatelů, kteří na dovolenou spíše než do luxusních hotelů vyrazí sami do neznáma, neustále roste. 

Možná i vy jste kdysi snili o životě „na konci světa“. Proč? Možná proto, že jste se narodili a dětství prožili v průmyslové, hustě zalidněné oblasti. Možná i vy pamatujete, že když byla vyhlášena smogová situace, nemohli rodiče třeba týden větrat a vycházet ven s dětmi se nedoporučovalo. 

Možná i vy jste snili o životě na vesnici, kde je klid, čistý vzduch, na druhou stranu ale často chybí obchod, škola, kulturní zázemí a pokud nemá každý z dospělých k dispozici auto, do práce se na čas nedostane. A možná jste vyrůstali někde na samotě v horách a pamatujete, jak jste v zimě cestu do školy prošlapávali ve sněhu, v lepším případě sjížděli na lyžích, nebo sáňkách. Zkrátka, máte zkušenosti se životem „na konci světa“? 

Autor:  Zora Ježková
Pořad: Noční linka  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-neděle 23:04  |  Délka pořadu: 116 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 18. února  2018 v 23:00       rubrika: Noční linka

  Neděle: Vnímáte rozdíly mezi městem a venkovem?

  Domníváte se, že jsou v dnešní době viditelné rozdíly mezi městem a venkovem? Jak se vám žije u vás doma? Kde jste či byste byli více spokojeni, ve městě nebo na vesnici a proč? Jak se žilo na venkově našim předkům?...

   
 • 17. února  2018 v 23:00       rubrika: Noční linka

  Sobota: Láska prochází žaludkem

  Znám mnoho mladých domácností, ve kterých se nevaří – matka, či otec donesou domů plastové krabičky, v nich jídlo ze stánku, nebo si objednají pizzu až do domů. Omluvou snad může být nedostatek času.

   
 • 16. února  2018 v 23:00       rubrika: Noční linka

  Pátek: Fenomén Sokol

  Chodili jste do Sokola? Jakou jste měli partu, a které sporty jste zkoušeli? Byli jste někdy na sokolském sletu? Navštěvujete sokolskou obec i v zahraničí? Jak u vás funguje Sokol dnes? Přeskočili jste z postu cvičenců...

   

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace