Noční linka2. ledna  2018 v 23:00  

Úterý: Rok, na který nezapomenu

Zora Ježková - Foto: Petra Ševců

Zora JežkováFoto: Petra Ševců

Který rok vašeho života se nesmazatelně zapsal do vaší paměti? Co nezapomenutelného se v tom roce odehrálo? Jak to ovlivnilo váš život? Chystáte se v letošním roce na něco mimořádného? Věříte tomu, že i z hlediska numerologie, či astrologie jsou některé roky předurčené k tomu, aby byly úspěšnější, než ty jiné, a naopak?

Taky máte pocit, že čím jsme starší, mění se naše vnímání času? Jako dětem nám přijde, že všechno ubíhá strašně pomalu. Obzvláště chvíle ve škole a čekání na prázdniny jsou nekonečné. Jak roky ale přibývají, čas najednou začne plynout rychleji a my ho ani nestačíme sledovat. Čím je to způsobeno? 

Například i tím, že vnímání našeho času ovlivňují podněty z okolí. Pro děti je vše nové a jejich mozku trvá déle, než vše zpracuje, proto je tok času zdánlivě pomalejší. Dospělí se oproti tomu s tolika novými stimuly zvenčí nesetkávají a bez velkého emočního náboje často jen opakují již zažité věci. Jejich dny proto plynou relativně rychleji. 

Kromě těchto vysvětlení svou roli v rychlosti času hraje i počet prožitých let. Čím jsme mladší, tím jeden rok zabírá více procent našeho života, a naopak. Dítěti připadá deset let jako obrovská doba, dospělý, který deset let prožil například už třikrát, to ale už příliš nevnímá. 

Co z toho všeho vyplývá? Pokud chcete, aby vám život tolik neprotékal mezi prsty, jednoduše neustále něco objevujte a učte se novým věcem. Měsíce a roky plynou a mizí v nenávratnu. Ale hezké a intenzivně prožité chvíle jsou naším světlem po celý náš život. 

Autor:  Zora Ježková
Pořad: Noční linka  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-neděle 23:04  |  Délka pořadu: 116 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 20. ledna  2018 v 23:00       rubrika: Noční linka

  Sobota: O lidech bez domova

  Znáte lidi, kteří se najednou ocitli bez domova? Jak se díváte na bezdomovce? Znáte příběh nějakého konkrétního? Pomáhali jste mu?

   
 • 19. ledna  2018 v 23:00       rubrika: Noční linka

  Pátek: Jak jste žádali rodiče partnera o ruku?

  Jaké bylo vaše první setkání s rodiči partnerky či partnera, se kterým jste uvažovali o svatbě? Pánové, měli jste kytku? A jakou? Dámy, byla upečená bábovka podle hesla „to slečna sama“? Anebo tyhle scénky známe jen...

   
 • 18. ledna  2018 v 23:00       rubrika: Noční linka

  Čtvrtek: Když je láska u konce

  Jak poznat, že náš vztah je už nefunkční? Že je láska u konce? Kdy udělat to závažné rozhodnutí a ze vztahu odejít? Udělali jste vy sami někdy tento krok ve svém životě? A nelitovali jste?

   

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace