Noční linka12. září  2017 v 23:00  

Úterý: Spolky, dobrovolníci a vy

Zora Ježková - Foto: Petra Ševců

Zora JežkováFoto: Petra Ševců

Zapojili jste se někdy v životě do nějakého spolku? Do Sokola? Do skautského oddílu? Patříte k dobrovolným hasičům, nebo myslivcům? Nebo nějakému spolku u vás jen tak pomáháte? Čím vás naplňuje spolková činnost? Co vám to dává - dělat něco pro druhé? Nabíjí vás veřejně prospěšná činnost pozitivní energií?

Umět udělat radost druhým bez očekávání, že dostaneme něco nazpět, nedělá bohatými pouze druhé, ale i nás samotné. Řeč je o dobrovolnictví. 

Dobrovolnictví má v českých zemích bohatou tradici. Jeho kořeny sahají do období národního obrození a následně do doby prvního československého státu po roce 1918, kdy dobrovolné spolky významně ovlivnily jeho kulturní úroveň. 

V současnosti jsou dobrovolníci nejvíce zapojeni do ochrany životního prostředí, humanitárních a lidskoprávních aktivit, dále dobrovolnictví zdravotního a sociálního či činností v oblastech kultury, sportu, vzdělávání a práce s dětmi a mládeží. Motivace, proč se stát dobrovolníkem, bývají různé, nejčastěji příjemné vyplnění volného času, seberealizace či možnost uplatnit své schopnosti. 

Jedním z nejsilnějších občanských spolků v České republice jsou dobrovolní hasiči. Jejich členská základna v současné době sdružuje okolo 350 tisíc dobrovolníků. 

Autor:  Zora Ježková
Pořad: Noční linka  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-neděle 23:04  |  Délka pořadu: 116 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 17. června  2018 v 23:00       rubrika: Noční linka

  Neděle: Houbaření

  Vyšli jste si už letos do lesa na houby? Jaký byl váš první úlovek? Jaké houby sbíráte? Vyznáte se v houbách dobře nebo sbíráte jen nejznámější druhy? Jaký les je tím vaším oblíbeným? Kromě toho, že houby sbíráte, jíte...

   
 • 16. června  2018 v 23:00       rubrika: Noční linka

  Sobota: Čím pro vás byl tatínek

  Jaký byl /je/ ten váš? Jak jste ho vnímali? Co vás táta naučil, co Vám dal do života? Byl to respektovaný člověk, hlava rodiny? Byl to i kamarád? Vzpomínáte na svého tatínka s láskou, nebo jinak?

   
 • 15. června  2018 v 23:00       rubrika: Noční linka

  Pátek: Milé překvapení

  Kdo vás v poslední době mile překvapil? Nemusí to být jen někdo z rodiny, kdo vám dal dárek, který jste si už dlouho přáli, může to být neobvyklá situace, která se zdála ze začátku komplikovaná a neřešitelná. V závěru...

   

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas