Noční linka12. září  2017 v 23:00  

Úterý: Spolky, dobrovolníci a vy

Zora Ježková - Foto: Petra Ševců

Zora JežkováFoto: Petra Ševců

Zapojili jste se někdy v životě do nějakého spolku? Do Sokola? Do skautského oddílu? Patříte k dobrovolným hasičům, nebo myslivcům? Nebo nějakému spolku u vás jen tak pomáháte? Čím vás naplňuje spolková činnost? Co vám to dává - dělat něco pro druhé? Nabíjí vás veřejně prospěšná činnost pozitivní energií?

Umět udělat radost druhým bez očekávání, že dostaneme něco nazpět, nedělá bohatými pouze druhé, ale i nás samotné. Řeč je o dobrovolnictví. 

Dobrovolnictví má v českých zemích bohatou tradici. Jeho kořeny sahají do období národního obrození a následně do doby prvního československého státu po roce 1918, kdy dobrovolné spolky významně ovlivnily jeho kulturní úroveň. 

V současnosti jsou dobrovolníci nejvíce zapojeni do ochrany životního prostředí, humanitárních a lidskoprávních aktivit, dále dobrovolnictví zdravotního a sociálního či činností v oblastech kultury, sportu, vzdělávání a práce s dětmi a mládeží. Motivace, proč se stát dobrovolníkem, bývají různé, nejčastěji příjemné vyplnění volného času, seberealizace či možnost uplatnit své schopnosti. 

Jedním z nejsilnějších občanských spolků v České republice jsou dobrovolní hasiči. Jejich členská základna v současné době sdružuje okolo 350 tisíc dobrovolníků. 

Autor:  Zora Ježková
Pořad: Noční linka  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-neděle 23:04  |  Délka pořadu: 116 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. listopadu  2017 v 23:00       rubrika: Noční linka

  Úterý: Největší dobrodružství mého života

  Co považujete za největší dobrodružství svého života? Podnikla jste něco, z čeho vám šel mráz po zádech, a rozklepala se vám kolena? Nebo za největší dobrodružství považujete život sám, každý jeho okamžik?

   
 • 20. listopadu  2017 v 23:00       rubrika: Noční linka

  Pondělí: Listopad – čas pro dobrou knihu

  Počasí za okny nás neláká vyjít si ven, spíše vyhledáváme aktivity, které nás drží doma, případně někde v uzavřených objektech. Je jednou z vašich podzimních aktivit zvýšená potřeba číst knihy nebo je vám jedno jaké...

   
 • 19. listopadu  2017 v 23:00       rubrika: Noční linka

  Neděle: Nakupování – nutnost, vášeň, nebo závislost?

  Jak jste na tom s nakupováním a jak nákupy nejraději řešíte? Současnost přeje i lenochům a tak stačí jen pár kliků na počítači a za chvíli už vám dodávka zazvoní u dveří. Nakupujete rádi? Sledujete různé slevy a akce?...

   

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace