Noční linka12. září  2017 v 23:00  

Úterý: Spolky, dobrovolníci a vy

Zora Ježková - Foto: Petra Ševců

Zora JežkováFoto: Petra Ševců

Zapojili jste se někdy v životě do nějakého spolku? Do Sokola? Do skautského oddílu? Patříte k dobrovolným hasičům, nebo myslivcům? Nebo nějakému spolku u vás jen tak pomáháte? Čím vás naplňuje spolková činnost? Co vám to dává - dělat něco pro druhé? Nabíjí vás veřejně prospěšná činnost pozitivní energií?

Umět udělat radost druhým bez očekávání, že dostaneme něco nazpět, nedělá bohatými pouze druhé, ale i nás samotné. Řeč je o dobrovolnictví. 

Dobrovolnictví má v českých zemích bohatou tradici. Jeho kořeny sahají do období národního obrození a následně do doby prvního československého státu po roce 1918, kdy dobrovolné spolky významně ovlivnily jeho kulturní úroveň. 

V současnosti jsou dobrovolníci nejvíce zapojeni do ochrany životního prostředí, humanitárních a lidskoprávních aktivit, dále dobrovolnictví zdravotního a sociálního či činností v oblastech kultury, sportu, vzdělávání a práce s dětmi a mládeží. Motivace, proč se stát dobrovolníkem, bývají různé, nejčastěji příjemné vyplnění volného času, seberealizace či možnost uplatnit své schopnosti. 

Jedním z nejsilnějších občanských spolků v České republice jsou dobrovolní hasiči. Jejich členská základna v současné době sdružuje okolo 350 tisíc dobrovolníků. 

Autor:  Zora Ježková
Pořad: Noční linka  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-neděle 23:04  |  Délka pořadu: 116 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 25. února  2018 v 23:00       rubrika: Noční linka

  Neděle: Očkovat, nebo neočkovat?

  Co si myslíte o očkování? Jaká jsou pro vás samozřejmá, a co byste si nikdy nenechali píchnout? Zaplatili jste očkování svým dětem, ale sami sobě ne? A proč?

   
 • 24. února  2018 v 23:00       rubrika: Noční linka

  Sobota: Plesová sezóna

  Plesová sezóna je v plném proudu. Plesají hasiči, myslivci, rybáři, sportovci, konají se obecní plesy v dědině, ale také plesy VIP, kam prý lístek stojí 6 tisíc... No, tak tam bychom asi nešli, že?

   
 • 23. února  2018 v 23:00       rubrika: Noční linka

  Pátek: Úklid v domácnosti

  Domácí úklid se prostě jednou za udělat musí. Jsou ale mezi námi mnozí, kteří z těch mnoha úkonů určité věci nesnášejí. Někdo nerad žehlí, druhý naopak, raduje se, jak je prádlo hladké a voňavé. Jak jste na tom vy?

   

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace