Pochoutkový rok12. listopadu  2017 v 10:04  

Jak dobře vyšlehat smetanu na šlehačku?

Pokud bychom šlehali od začátku na vysoké otáčky, může smetana stříkat a prskat kolem - Foto: Fotobanka Pixabay

Pokud bychom šlehali od začátku na vysoké otáčky, může smetana stříkat a prskat kolemFoto: Fotobanka Pixabay

V první řadě musíte pracovat s kvalitní smetanou na šlehání. Měla by mít minimálně 33 % tuku, nižší obsah nestačí. Kvalitní smetana má dobrý nášleh a je pevná při šlehání.

Před vlastním šleháním je potřeba smetanu vychladit na cca 6 stupňů. Začínáme šlehat pozvolna, nespustíme tedy šlehač hned na plné otáčky. Teprve až smetana zahoustne, dáme výkon na maximum. Smetanu vyšleháme skoro dopevna, následně otáčky zase snížíme a došleháme na opravdu pevnou konzistenci. 

Pokud bychom šlehali od začátku na vysoké otáčky, může smetana stříkat a prskat kolem. A v závěru by ji vysoké otáčky mohli přešlehat. 

Pavlína Berzsiová 

Vyučila se cukrářkou, vystudovala potravinářskou průmyslovku, pracovala například v restauraci Pelikán. Věnuje se restaurační cukrařině. V roce 1992 nás půl roku reprezentovala na Expo 92. Je členkou Asociace kuchařů a cukrářů. Získala mnoho medailí. V letech 1992 – 2000 byla členkou Národního týmu kuchařů a cukrářů. Sama asociace ji ocenila v roce 1997 medailí Magdaleny Dobromily Rettigové. 

Pavlína Berzsiová je autorkou několika kuchařek pro cukráře a budoucí mistry dortů a zákusků, zájemce v cukrařině také vzdělává. Za svůj život upekla více než 5 000 svatebních dortů a tvrdí, že „s chutí snědený moučník je pro mě stále největší odměnou“. 

Pavlína Berzsiová - Foto: Martin Čuřík

Pořad: Pochoutky  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: neděle 10:04 a 21:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace