Pochoutkový rok1. října  2017 v 10:04  

Kdy péct v troubě pomocí horkého vzduchu a kdy se spolehnout na statické pečení

Na jaké druhy dezertů se hodí různé trouby? - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Na jaké druhy dezertů se hodí různé trouby?Foto: Fotobanka Stock.xchng

Různé trouby se hodí k různým druhům pečení. Jak se v nich ale vyznat? Při statickém pečení se uvedou do provozu topná tělesa na stěnách a bez proudění vzduchu se teplo šíří rovnoměrně ze všech stran. Horkovzdušná trouba je naopak vybavená větrákem, který horký vzduch rozproudí a rozloží po celé troubě.

Horkovzdušné pečení – hodí se pro menší dezerty pečené na plechu (cukroví apod.). Využijte horkého vzduchu, aby se těsto propékalo stejnoměrně. V zásadě je vhodné upřednostňovat tento způsob pečení na sladké pečivo, kde požadujete křupavou kůrku nebo pevný povrch 

Statické pečení – zvolte ho, pokud pečete v menších formičkách lehčí těsta nebo sněhová pečiva. Při pečení totiž půjdou těsta nahoru hezky rovnoměrně. Statická trouba je vhodná pro jídla, která vyžadují jemné a pomalejší pečení a která by měla zůstat suchá uvnitř. Například kynuté pokrmy a moučníky. Pokud byste při takovém pečení dezertů zvolili horký vzduch, mohlo by těsto na povrchu popraskat. 

Hodně lehké věci pečte při statickém pečení a na věci z pevnějších těst použijte horkovzdušnou troubu. 

Pavlína Berzsiová 

Vyučila se cukrářkou, vystudovala potravinářskou průmyslovku, pracovala například v restauraci Pelikán. Věnuje se restaurační cukrařině. V roce 1992 nás půl roku reprezentovala na Expo 92. Je členkou Asociace kuchařů a cukrářů. Získala mnoho medailí. V letech 1992 – 2000 byla členkou Národního týmu kuchařů a cukrářů. Sama asociace ji ocenila v roce 1997 medailí Magdaleny Dobromily Rettigové. 

Pavlína Berzsiová je autorkou několika kuchařek pro cukráře a budoucí mistry dortů a zákusků, zájemce v cukrařině také vzdělává. Za svůj život upekla více než 5 000 svatebních dortů a tvrdí, že „s chutí snědený moučník je pro mě stále největší odměnou“. 

Pavlína Berzsiová - Foto: Martin Čuřík

Pořad: Pochoutky  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: neděle 10:04 a 21:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas