Pochoutkový rok26. listopadu  2017 v 10:04  

Mlsání z Moravy. Mladá cukrářka vyrábí čokoládové pralinky ve Velkých Losinách

Velkolosinské pralinky - Foto: Alena Vykydalová

Velkolosinské pralinkyFoto: Alena Vykydalová

Vánoce jsou časem mlsání a k nejoblíbenějším surovinám patří rozhodně čokoláda. Pokud se navíc podává v podobě čokoládových bonbonů – pralinek, má vždy úspěch. Originální dobroty vznikají i ve Velkých Losinách.

Zcela novou tradicí je ve Velkých Losinách výroba domácích velkolosinských pralinek. Za vším stojí mladá podnikatelka Jana Kašparová. Majitelka značky Velkolosinské pralinky se vyučila v oboru cukrář a maturitu má z oboru potravinářství. Podniká v oblasti gastronomie, potravinářství a cukrářství, peče koláče, cukroví, zákusky a vyrábí pralinky. 

Jana Kašparová 

Před 14 lety zvítězila v soutěži Český cukrář, o dva roky později obsadila na mistrovství světa v Poznani páté místo. Vlastní cukrářskou provozovnou si splnila svůj sen. Ve Velkých Losinách má malou výrobnu a hned vedle prodejnu, kterou denně navštíví kolem stovky lidí. 

Čtěte také: Práce plná dobrot. Čokolatiéři párují čokoládu s ovocem i vínem

Velkolosinské pralinky si zatím jinde než v tamní firemní prodejně nekoupíte. Jana Kašparová ale do budoucna počítá s rozšířením výroby do dalších menších i větších měst. Protože chce zachovat domácí ráz, počítá s budováním malých výroben a současně prodejen. 

Výroba pralinek 

Jana Kašparová plní formu na pralinky - Foto: Alena Vykydalová

Jana Kašparová plní formu na pralinkyFoto: Alena Vykydalová

K výrobě svých pralinek používá nejkvalitnější suroviny, vychutnat si můžete různé druhy náplní od klasických až po netradiční, jako je například čokoláda s tasmánským pepřem. Jíst můžete i očima. Různé druhy, tvary, barevnost... Taky si můžete objednat čokoládovou bonboniéru přímo na míru, nebo prozkoumat originální adventní kalendáře. 

A protože ve Velkých Losinách působí známá ruční papírna, spolupráce se přímo nabízí. Pralinky vám zabalí do různobarevných krabiček podle množství kusů. Právem získaly velkolosinské pralinky Jany Kašparové už v prvním roce své existence ocenění Jesenický produkt, hned poté se staly výrobkem Olomouckého kraje. 

Vaříme s rozhlasem

Historie pralinek 

Pokud jde o historii pralinek, data, kdy byla vyrobena ta vůbec první pralinka, se velmi liší. Zdá se, že jisté je jen to, že dostala jméno po francouzském vévodovi Plessin-Praslinovi, pro kterého ji zhotovil jeho kuchař. Podle jedné z verzí to byla mandle pokrytá karamelem, podle jiné marcipánový bonbón v čokoládě. Dnes jsou nejznámější belgické pralinky. A ať už byly vynalezeny kýmkoli a kdekoli, pralinky patří k vyhledávaným čokoládovým pochoutkám. 

Městečko Velké Losiny najdete v malebné krajině podhůří Hrubého Jeseníku nedaleko Šumperku, patří mezi nejstarší a nejznámější moravské lázně s léčivými termálními prameny a bohatou historií. Tamní zámek je známý hlavně v souvislosti s tzv. čarodějnickými inkvizičními procesy druhé poloviny 17. století. Mezi turistické atrakce patří unikátní ruční papírna. 

Autor:  Alena Vykydalová  (av)
Pořad: Pochoutky  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: neděle 10:04 a 21:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace