Pochoutkový rok27. května  2018 v 10:04  

Přečtěte si příběh javornického nerezového nádobí. Figuruje v něm i Oskar Schindler

Hrnce z nerezové oceli - Foto: Alena Vykydalová

Hrnce z nerezové oceliFoto: Alena Vykydalová

Oblíbené nerezové nádobí se dobře udržuje a vaří s ním domácí kuchaři i profesionálové. Vyrábí ho také javornická firma Kolimax, která navazuje na více než 150letou tradici. A historie v tomto případě ukrývá mnoho nečekaných zajímavostí.

„V roce 2000 jsme s kamarádem koupili starou, napůl rozpadlou továrnu, kde se před tím dlouho vyrábělo nádobí z nerez oceli. Investice to byla na první pohled značně pochybná. Rozpadlé budovy, střechy, do kterých zatéká, stroje staré několik desítek let. Pustili jsme se do práce,“ vzpomíná jednatel společnosti Kolimax v Javorníku Roman Kopřiva. Na sever Moravy se výroba nerezového nádobí přestěhovala počátkem 80. let 20. století z Brna. 

Z historie 

Historie ale sahá ještě daleko hlouběji, do roku 1870. Je spojena se jmény bratří Ignaze a Rudolfa Gottliebových, Wilhelma Brauchbara a firmou s názvem Brněnská továrna na smaltové a plechové zboží Brauchbar a Gottlieb. Na půdě nalezené fotografie a písemnosti zaujaly Romana Kopřivu natolik, že začal pátrat i v archivech. A narazil na jméno německého továrníka Oskara Schindlera, který ve své krakovské továrně na smaltované zboží zaměstnával vězněné Židy.  

Originál dopisu Oskara Schindlera - Foto: Alena Vykydalová

Originál dopisu Oskara SchindleraFoto: Alena Vykydalová

„Když se ke Krakovu přiblížila Rudá armáda, měli být všichni vězni převezeni do koncentračního tábora v Osvětimi. Oskar Schindler sepsal seznam 1100 Židů, kteří místo do Osvětimi odjeli do tábora v Brněnci u Svitav, kde měli pokračovat v práci. Tímto z nich Schindler zachránil velkou část. Jaké bylo mé překvapení, když jsem najednou v ruce držel originální dopis vlastnoručně podepsaný Oskarem Schindlerem ze dne 13. března 1945, ve kterém zdvořile žádá ředitele firmy J. Ottahal a syn, a. s., z Olomouce (která v roce 1939 brněnskou firmu převzala), Dr. Hanse Eichhoffa o pomoc při obnově provozu továrny v Brněnci.“ 

Výroba 

První nerezový materiál se pojí se jménem francouzského metalurga Pierra Berthiera a s rokem 1821. Postupně se nerez rozšířil do mnoha odvětví a jeho kvality se uplatnily i v kuchyni při výrobě nádobí. Dnes se nerezové nádobí obecně považuje za nejlepší, a to jak v domácí kuchyni, tak v profesionální gastronomii. Hodí se na všechny druhy sporáků – plynové, elektrické, indukční i sklokeramické.  

Rady a tipy na údržbu 

Výroba nerezového nádobí - Foto: Alena Vykydalová

Výroba nerezového nádobíFoto: Alena Vykydalová

Všechny nerezové výrobky můžete běžně umývat v myčce, s výjimkou poklice tlakového hrnce. Pokud chcete zachovat lesklý vzhled hrnců, použijte speciální přípravky na údržbu leštěných ploch. Na čištění vnitřních broušených ploch lze použít přípravky na bázi písku i drátěnku, která sice povrch zmatní, ale jinak funkčně nenaruší. Připečené pokrmy uvnitř nádoby nejlépe odstraníte, když je necháte delší dobu odmočit (i několik dní) a poté odstraníte pomocí běžného čisticího prostředku. 

Hrnce a pánve s nepřilnavou teflonovou nebo keramickou vrstvou nejlépe očistíte suchým ubrouskem, případně navlhčenou houbou. 

Vaříme s rozhlasem

Autor:  Alena Vykydalová  (av)
Pořad: Pochoutky  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: neděle 10:04 a 21:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas