První jarní zeleninou je rebarbora. Věděli jste, že se jí říká i reveň?

Rebarbora na záhonu - Foto: Jiřina Mužíková

Rebarbora na záhonuFoto: Jiřina Mužíková

Reveň neboli rebarbora je vytrvalá jarní zelenina a současně léčivá rostlina. Někteří ji chybně označují za ovoce. Patří mezi nejzdravější zeleniny u nás, kdysi nesměla chybět v žádné zahrádce, kde se sklízela jako první, protože raší už brzy zjara a sklízí se až do července.

Z rebarbory se používají pouze tepelně zpracované řapíky. Vyrábí se z nich marmelády, džemy, šťávy, kompoty, náplně do buchet, knedlíků a moučníků. Může se ale použít i ve slané variantě jako čatní k masovým pokrmům. 

Původ rebarbory 

Rebarbora pochází z Asie, jejím domovem je Čína a Tibet, kde už před více než třemi tisíci lety znali a oceňovali její kvality a léčivé účinky na lidský organismus. Do celého světa ji pak rozšířili Arabové. Rebarbora je velmi nenáročná zelenina, která na svém stanovišti vydrží mnoho let bez zvláštní péče. 

Pěstování 

Rebarbora na konci března - Foto: Alena Vykydalová

Rebarbora na konci březnaFoto: Alena Vykydalová

Chcete-li si rebarboru pořídit na vlastní zahrádku, uděláte asi nejlépe, když požádáte zahrádkáře, který ji pěstuje, aby vám část rostliny odkopnul. Většinou je to nejlepší a nejjednodušší způsob. Vypěstovat si ji ale můžete i z koupených semen. Je to rostlina dosti odolná proti škůdcům. 

Skladování a zpracování 

V chladničce vydrží řapíky rebarbory zhruba měsíc. Dobře se dají také zamrazit, a to jak syrové, tak tepelně upravené. Většinou se ale uchovává ve formě zavařeniny, kompotu nebo šťávy. Zpracováváme pouze zdužnatělé řapíky (podle druhu rebarbory mají barvu zelenou, růžovou až červenou), omyté, oloupané a zbavené vláken je krátce povaříme a vodu vylijeme. Vzhledem k obsahu kyseliny šťavelové nepoužíváme při vaření hliníkové nádobí. 

Čtěte také: Co je rebarbora - kyselé ovoce nebo zelenina?

Účinné látky v rebarboře 

Vysoká kyselost rebarbory neznamená, že má vysoký obsah vitamínu C. Je tomu právě naopak, zato obsahuje o to víc vitaminů skupiny B a kyseliny listové. Bohatá je na vápník, hořčík, mangan a vlákninu. Rebarbora zlepšuje dopravu živin do buněk, zbavuje střeva jedovatých látek, aktivuje energii buněk a uklidňuje nervy, zvyšuje také činnost svalů, pozitivně působí na kůži, posiluje vlasy a mimo jiné pomáhá při hubnutí. 

Upozornění 

Rebarborový koláč na plechu - Foto: Jiřina Mužíková

Rebarborový koláč na plechuFoto: Jiřina Mužíková

Rebarboru nikdy nejíme syrovou a neloupanou a neměli bychom ji konzumovat více než dvakrát týdně. Listy nejíme nikdy, obsahují kyselinu šťavelovou a jsou jedovaté. Není vhodná pro ty, kteří trpí onemocněním kostí, močových cest a revmatismem. Opatrně bychom měli postupovat u dětí. 

Rebarbora v kuchyni 

V kuchyni se fantazii meze nekladou, i když – jak už bylo řečeno – používá se rebarbora především na sladké pokrmy jako buchty, koláče, štrůdly a všude tam, kde se hodí jablka. Ale můžete ji zkusit přidat do jogurtu, vyrobit domácí zmrzlinu nebo kompot či marmeládu zkombinovat s jinými druhy ovoce. 

Autor:  Alena Vykydalová  (av)
Pořad: Pochoutky  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: neděle 10:04 a 21:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace