O Roma vakeren

Čas vysílání: úterý, čtvrtek 19:45  |  Délka pořadu: 15 minut  
 
romský taneční a hudební soubor Čhinger phager při prezentační akci magazínu O Roma vakeren - Foto:  ČRo 1 - Radiožurnál

romský taneční a hudební soubor Čhinger phager při prezentační akci magazínu O Roma vakerenFoto:  ČRo 1 - Radiožurnál

Vysílání o Romech pro Romy, ale nejen pro ně… i pro širokou veřejnost

Zpravodajsko-publicistický magazín O Roma vakeren čili Romové hovoří přináší informace o životě Romů žijících v Česku i v zahraničí. Je to jediné rozhlasové vysílání pro romskou menšinu. Mapujeme celospolečenské dění týkající se soužití romské a většinové populace. Naši redaktoři získávají vždy aktuální informace o nejdůležitějších otázkách, které mají přímý dopad na romskou komunitu. 

V magazínu je kladen velký důraz na vytváření pozitivního obrazu Romů, například prostřednictvím představování úspěšných Romů, kteří se dokázali prosadit v politickém, uměleckém, sportovním nebo společenském životě. Ve vysílání dostávají prostor neziskové organizace a jejich úspěšné projekty, které přispívají k pozitivnímu obrazu romské menšiny ve společnosti.  

Rómské redaktorky provádějí děti na návštěvě budovy Českého rozhlasu - Foto:  Archiv ČRo

Rómské redaktorky provádějí děti na návštěvě budovy Českého rozhlasuFoto:  Archiv ČRo

Posluchače seznamujeme s romskou historií a literaturou. Hrajeme romskou hudbu z domova i ze zahraničí. Besedujeme s odborníky na romskou problematiku. Ve vysílání převažuje český jazyk, aby pořad mohli poslouchat i neromští posluchači. 

Připravují: Náš tým tvoří zkušení redaktoři, moderátoři a regionální redaktoři. Rádi bychom mezi námi přivítali i nové externí spolupracovníky, kteří mají zájem stát se součástí O Roma vakeren. 

O Roma vakeren pro vás připravují: Iveta Demeterová, Iveta Durdoňová, Jaroslav Sezemský, Tomáš Bystrý, Marie Vrábelová, Jana Šustová, Jan Josef Horváth a regionální redaktoři. 

Historie pořadu:
O Roma vakeren připravuje romská redakce, která vznikla 1. listopadu 1992. U zrodu vysílání stála Jarmila Balážová, která redakci vedla do půli roku 1998. Spolu s ní v redakci působil Emil Baláž a později Vojtěch Lavička. Od konce roku 1998 do roku 2009 vedla romské vysílání Anna Poláková a místo produkční v roce 1998 obsadila Iveta Durdoňová. V září 2010 nastoupila do ČRo Iveta Demeterová a převzala vedení romské redakce. 

Záznamy pořadu (verze pro ČRo Radiožurnál) si můžete poslechnout v iRadiu. 

Pořad: O Roma vakeren  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: úterý, čtvrtek 19:45  |  Délka pořadu: 15 minut  
 

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas