20. října  2007  rubrika: Jára Cimrman

3. díl Hospoda na mýtince a Domácí zabijačka

Malostranské (dříve Radeckého) náměstí s pomníkem rakouského vojevůdce, oblíbené místo Cimrmanovských pražských toulek. Zde se například setkal s K. Weinertovou a rozešel s A. Podskalskou - Foto: Michal Weigel

Malostranské (dříve Radeckého) náměstí s pomníkem rakouského vojevůdce, oblíbené místo Cimrmanovských pražských toulek. Zde se například setkal s K. Weinertovou a rozešel s A. PodskalskouFoto: Michal Weigel

1968 byl rok obnovení dříve zakázané skautské organizace Junák, rok vzniku i zákazu Klubu angažovaných nestraníků. V úřadu prezidenta vystřídal Antonína Novotného Ludvík Svoboda, zemřeli spisovatel John Steinbeck, ruský kosmonaut Jurij Gagarin, narodili se herec Tomáš Holý a muzikant Daniel Landa. Skokan Jiří Raška přivezl zlatou medaili z olympiády. 21. srpna napadlo Československo pět armád Varšavské smlouvy. Ještě před tím Divadlo Járy Cimrmana vycestovalo na první zahraniční zájezd na festival Wiener Festwochen a uvedlo hru Jiřího Šebánka Domácí zabijačka.

Třetí premiérou po Svěrákově Aktu a Smoljakově Vyšetřování třídní knihy byla Domácí zabijačka Jiřího Šebánka. Hra s podtitulem toiletní horor byla uvedena poprvé 7. února 1968. Dočkala se pouhých 34 repríz. Proč, vysvětluje Zdeněk Svěrák: 

 

O Domácí zabijačce

Vložit na svůj web

Herec a další z "otců zakladatelů" Miloň Čepelka k tomu dodává: 

 

Miloň Čepelka

Vložit na svůj web

Pokračuje Zdeněk Svěrák: 

 

Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak o Jiřím Šebánkovi

Vložit na svůj web

Miloň Čepelka: 

 

Miloň Čepelka

Vložit na svůj web

Spolu s Jiřím Šebánkem odchází režisérka Helena Philippová, herci Josef Podaný, Jiří Stivín, Ivan Štědrý a Vít Mach. Sochař Jan Trtílek opustil soubor už v předchozím roce. Také Miloň Čepelka v počátcích přislíbil napsat vlastní hru: 

 

Miloň Čepelka

Vložit na svůj web

Jiří Šebánek se začátkem osmdesátých let k postavě zapomenutého génia vrátil a založil Salon Cimrman. Jeho poetika byla ale zřetelně odlišná. 

 

Ukázka ze Salonu Cimrman

Vložit na svůj web

Miloň Čepelka, který se Šebánkem na Salonu Cimrman spolupracoval, soudí: 

 

Miloň Čepelka o Jiřím Šebánkovi

Vložit na svůj web

Ještě před tím obě strany učinily pokus o smír. 

 

Pokus o návrat

Vložit na svůj web

Jiří Šebánek napsal několik knih, mezi jinými "Já, Jára Cimrman", "Za Járou Cimrmanem až do hrobu - Anabáze Cimrmanova šťastného konce". Byl autorem pořadu na ochranu zvířat "Chcete mě", několika filmových scénářů, například k filmu "Stůj nebo se netrefím" a také televizních Večerníčků "Bob a Bobek - králící z klobouku" nebo "A je to!" Zemřel v sedmasedmdesáti letech letos 4. dubna. 

Vraťme se k historii Divadla Járy Cimrmana. Čtvrtá hra v pořadí - poté, co Jiří Šebánek stáhl svoji Domácí zabijačku vlastně třetí - Hospoda na mýtince zahájila éru autorské spolupráce tandemu Smoljak - Svěrák. Shodou okolností měla premiéru v den, kdy začala tzv. normalizace, 17. dubna 1969. 

 

Premiéra a začátek normalizace

Vložit na svůj web

K dnešnímu dni 1028. 

 

Ukázka ze hry Hospoda na mýtince

Vložit na svůj web

Hospoda na mýtince se jakýmsi nedopatřením hrála i jako představení pro školáky. 

 

Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak o hraní pro školáky

Vložit na svůj web

Ukázka ze hry: 

 

Ukázka ze hry Hospoda na mýtince (2)

Vložit na svůj web

Zážitek ze hry: 

 

Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak o Hospodě na mýtince

Vložit na svůj web

Neúspěch v Mariánských lázních: 

 

Debakl v Mariánkách

Vložit na svůj web

Tečku za dnešním dílem seriálu Podzim s Járou udělá árie z operety Franze Lehára Paganini v podání Miloně Čepelky alias hraběte Ferdinanda von Zeppelina v Hospodě na mýtince: 

 

Ukázka ze hry Hospoda na mýtince - píseň

Vložit na svůj web

Ještě dodatek: Rok přistání prvních lidí na Měsíci 1969 byl rokem, kdy do souboru Divadla Járy Cimrmana přibyli dirigent Pavel Vondruška, překladatel Jaroslav Vozáb, skladatel Jan Klusák, dosavadní oponář Petr Brukner se stal hercem. Po autonehodě opustil divadlo Karel Velebný. Za týden se zaměříme na detektivní hru Vražda v salónním coupé. Na vaši pozornost se těší Vladimír Kroc. Abych nezapomněl: v pořadu byly použity ukázky ze hry Hospoda na mýtince nahrané Supraphonem a alba Salon Cimrman z vydavatelství Františka Rychtaříka. 

Použité ukázky: Divadelní hra Hospoda na mýtince (L. Smoljak, Z. Svěrák), CD - Supraphon Praha (1993)
Album Salon Cimrman - vydavatelství Františka Rychtaříka 

Autor:  Vladimír Kroc  (vlk)

Nové články v rubrice

 • 29. prosince  2007     Audio  rubrika: Jára Cimrman

  13. díl Afrika

  Rok 2002 byl palindrom. Další bude až v roce 2112. Přinesl záplavy, zahájení zkušebního provozu jaderné elektrárny Temelín, summit Severoatlantické aliance v Praze, olympiádu v Salt Lake City, nezávislost Východnímu...

   
 • 22. prosince  2007     Audio  rubrika: Jára Cimrman

  12. díl Záskok a Švestka

  Mezinárodní rok rodiny 1994 přinesl Cimrmanovu hru o nešťastné premiéře hry Vlasta - Záskok. Začala první rusko-čečenská válka, Hutuové ve Rwandě zahájili genocidu Tutsiů. Odešli automobilová závodnice Eliška Junková,...

   
 • 15. prosince  2007     Audio  rubrika: Jára Cimrman

  11. díl Blaník

  Rok 1990 - prezidentem je Václav Havel, Zlín se vrací ke svému původnímu názvu, stejně jako v bývalé NDR Saská Kamenice, tedy Chemnitz. Tohoto roku zaniká Státní bezpečnost a vzniká Liberální institut a ministerstvo životního...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace