5. února  2010  rubrika: Divadlo

Krásné květy zániku

Hosté - Foto: Kamila Polívková

HostéFoto: Kamila Polívková

Pražské Divadlo Komedie získalo za osm let, kdy je vedou režiséři Dušan Pařízek a David Jařab, renomé naší nejprogresivnější divadelní scény. Kvůli zpozdilé finanční a kulturní politice pražského magistrátu však koncem uplynulého roku dospělo téměř až k hranici zániku. I přesto, že již delší dobu muselo vegetovat ve svízelných ekonomických podmínkách, tři poslední inscenace, jež premiérovalo v závěru loňského roku, znovu potvrdily jak jeho výjimečné postavení v rámci českého divadelnictví, tak fakt, že k sobě přimklo řadu invenčních divadelníků a pozoruhodných hereckých osobností.

Drama Hosté - první ze zmíněných inscenací - vyneslo jejímu autorovi Oliveru Bukowskému v roce 1989 cenu za nejlepší současnou německou hru. Odehrává se kdesi v pohraničí bývalé NDR, jež po roce 1989 zažilo silný hospodářský pokles. Hrstka tamějších venkovanů se všemožně snaží najít "podnikatelský záměr", jenž by jim umožnil opět důstojně žít. Díky interpretům a režii Thomase Zielinského jsou tito hrdinové vykresleni jako svérázné, lehce groteskní osobnosti, ale v úhrnu svých osudů obecněji zobrazují úděl lidí postkomunistických zemí, kteří se museli vyrovnat se smrštěním veškerých hodnot jen na peníze. Ústřední dvojicí je On a Ona - pár, který otevřel restauraci a penzion pro ekoturisty. Martin Pechlát a Gabriela Míčová ztělesňují Jeho a Ji s fascinující ekonomií výrazu a bezpečně diváka vedou dramatickými peripetiemi až k tragické katarzi. Stejně vysoké úrovně projevu dosahují i všichni ostatní herci: Martin Finger v roli jediného hosta penzionu, Stanislav Majer coby místní řezník, Roman Zach jako zemědělec, Ivana Uhlířová - retardovaná Lutz - či Jiří Černý vytvářející postavu faráře, jenž ztratil víru a propadl alkoholu. 

 

Pražské Divadlo Komedie pokračuje ve své německé sezoně

Vložit na svůj web

Pádu železné opony je věnovaná i dramatizace románu Thomase Brussiga Hrdinové jako my, kterou - i režijně - připravila Kamila Polívková. Je to one-man show Jiřího Štrébla, který dodal vypravěči i aktéru příběhu Klausu Uhltzschtovi jak grotesknost hodnou jeho jména, tak odpornou slizkost, s níž tento příslušník Stasi vypráví o své kariéře završené zbouráním berlínské zdi vlastním ztopořeným penisem. 

Weissenstein - Foto: Kamila Polívková

WeissensteinFoto: Kamila Polívková

Špičkové kvality dosahuje Weissenstein, dramatizace stejnojmenné povídky Johannese Urzidila, odehrávající se na počátku minulého století v Praze. Její autor a režisér David Jařab podtrhl expresivní a groteskní aspekty této mistrovské prózy jednoho z posledních německých autorů pražského okruhu a titulního hrdinu nechal interpretovat třemi herci naráz. Jiří Černý, Martin Finger a Stanislav Majer jsou shodně oblečeni, nalíčeni a mají obdobně kašírovanou vodnatou hlavu, jakou svému pikaresknímu hrdinovi přiřkl už Urzidil. Příběh Weissensteina, který se nedokáže rozhodnout mezi dvěma ženami (ztělesněnými Danou Poláková a Ivanou Uhlířovou) a nepřímo zaviní jejich smrt, je dějovým korelátem k jeho nerozhodnosti, bytostnému outsiderství a mukám několikeré existence. "Byl jsem žid i křesťan, Čech i Němec," charakterizuje sám sebe. Jeho scénické ztrojení pak režiséru umožňuje zacházet s motivy příběhu podobně, jako se zachází s motivy v hudbě - neustále se v nových a nových variacích vracejí a odkazují k existenciálnímu podtextu inscenace. K němu míří i pěvecké výstupy Lenky Dusilové (alternované Janou Vébrovou) interpretující písně Ivana Achera, plné melancholie a smrti. 

Autor:  Bronislav Pražan
Pořad: Týdeník Rozhlas  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 24. června  2011     Fotogalerie  rubrika: Divadlo

  Bambušek válčí Na zábradlí

  Režisér a dramatik Miroslav Bambušek se obvykle pohybuje na poli alternativního divadla, jeho dosavadní projekty spadají spíše do undergroundu. Uvedení hry Česká válka, věnované hrdinům třetího odboje, na jevišti kamenné...

   
 • 19. května  2011       rubrika: Divadlo

  Co přináší Draci noci...

  Divadelní spolek Kašpar uvádí nový májový speciál. Komorní představení Draci noci je něčím, na co si dnes málokterá divadelní scéna troufne. Inscenuje totiž výběr z poezie starých národů.

   
 • 19. dubna  2011       rubrika: Divadlo

  Ztracená víra v Divadle Komedie

  Režisér David Jařab si v Rakouské sezoně Divadla Komedie nenechal ujít zinscenování povídky svého oblíbeného autora Josepha Rotha. Legenda o svatém pijanovi se v Jařabových rukou odpoutává od reálií a soustřeďuje se...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas