1. prosince  2006  rubrika: Film

Borat: těžkotonážní dada

Borat - Foto:  Bontonfilm

BoratFoto:  Bontonfilm

Nedá se tomu uniknout - jako by všichni bozi filmového průmyslu měli zájem na tom, abychom se dozvěděli co jsme zač. "Tím" myslím Borata, nejnovější filmový počin britského komika s naturelem chameleona, Sachy Barona Cohena. Duchovní otec módního reportéra Brüna a rapera Aliho G tentokrát naskočil na vlnu své další mystifikace, jíž je kazašský reportér Borat Sagdiyev. Jeho prostřednictvím se z vlny stala tsunami, která zasáhla filmové fanoušky i kritiky, rozvířila debatu o hranicích humoru a přinesla několik zajímavých poznatků k tématu politické korektnosti.

Podívejte se uvnitř na TRAILER!

 

Recenze filmu Borat

Vložit na svůj web

Nejlepší kazašský reportér Borat je vyslán svou vládou do Ameriky, aby tam odkoukal nějaké to know-how (celý název snímku zní Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu) a při tom jen tak mimochodem ukázal užaslému světu, co jsou ti Američané (a potažmo my všichni) vlastně zač. Vybaven cikánskými slzami proti AIDS se s televizním štábem a manažerem Azamatem vydává napříč Amerikou, aby pochytil západní životní styl. 

Borat - Foto:  Bontonfilm

BoratFoto:  Bontonfilm

Eskapády věčně žasnoucího Kazacha odstartují řadu situací, jejichž aktéři mají za to, že hovoří se skutečným reportérem odněkud z východu. V Cohenově podání je Borat zaostalý barbar, rasista a homofob, a velké, důvěřivé dítě zároveň. S odzbrojující spontaneitou se ptá prodavače aut "Jak rychle s tím můžu najet do cikánů, abych to nerozbil?", nebo prodavače zbraní "Můžete mi dát nějakou zbraň proti židům?", a oni stejně spontánně odpovídají podle svého nejlepšího vědomí a svědomí - "Možná si poškodíte přední sklo" či "Doporučuji vám pětačtyřicítku". 

Borat - Foto:  Bontonfilm

BoratFoto:  Bontonfilm

V podobném duchu absolvuje Borat seminář humoru, autoškolu, duchovní shromáždění nebo setkání se svou láskou Pamelou Andersonovou ("Její panenství bude moje") a všude za ním zůstává spoušť, konsternovaní Američané, případně přivolaná policie (podle některých zdrojů ji na kazašský štáb během natáčení zavolali devadesátkrát). Široká škála humoru, který přitom generuje sahá od jednoduchých fekálních gagů, přes dokonale vypointované dialogy a situační komiku až k soucitným úsměvům nebo mrazivým zásekům, kdy Borat na rodeu ujistí dav o tom, že "podporuje jejich teroristickou válku" a dostane se mu souhlasného potlesku. 

Borat - Foto:  Bontonfilm

BoratFoto:  Bontonfilm

Při tom všem odvážný reportér ani jednou nevypadne z role a s neuvěřitelnou samozřejmostí se rochní v situacích, nad nimiž filmový divák trne trapností, exploduje smíchem, ve většině případů obojí najednou. 

Cohenovi se podařilo stvořit zcela nového filmového hrdinu, partyzána humoru, dadaistického komika a sabotéra politické korektnosti v jednom. Jeho exhibice je ohromující a odzbrojující zároveň. O míře vkusu toho co předvádí lze vést polemiku, ale způsob jakým tak činí je jednoduše okouzlující. Radost s jakou se ztrapňuje před celým světem v bizarních plavečkách nebo při veřejné masturbaci nelze ničím zkazit. 

Borat - Foto:  Bontonfilm

BoratFoto:  Bontonfilm

Co je ale na kazašské zahraniční misi nejzajímavější je její mlhavost a nejednoznačnost. Není totiž úplně jasné, jestli sledujete pokus o svérázný sociologický průzkum, zda stojíte u zrodu nového filmového žánru, jsou-li tam všichni ti nebožáci dobrovolně a co to má proboha vlastně všechno znamenat. Boratovo nakoukání do amerycké kultůry může fungovat jako bohapustá řachanda na téma "prosťáček na Západě", ale zredukovat tak svědivou záležitost tímto způsobem by byla škoda. Můžete se sice poškrábat otázkami - opravdu se směju dvěma nahým chlapíkům na meetingu makléřů? nemělo by mi být té slepice spíš líto? co je vtipného na manželce znásilněné medvědem? - i tak vás ale Borat bude svědit dál. 

Borat - Foto:  Bontonfilm

BoratFoto:  Bontonfilm

Související odkazy: české stránky filmu, ČSFD (flash trailer), Bontonfilm 

Borat, komedie, USA, 2006, 82 min 

Režie: Larry Charles, scénář: Dan Mazer, Peter Baynham, Anthony Hines, Sacha Baron Cohen, kamera: Luke Geissbuhler, Anthony Hard, hudba: Erran Baron Cohen
Hrají: Sacha Baron Cohen, Pamela Andersen, Ken Davitian 

Autor:  Věra Šmejkalová
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 30. srpna  2011     Fotogalerie  rubrika: Film

  Post Mortem aneb Revize chilské historie

  Chilský režisér Pablo Larraín se vrací do temné minulosti své země. Ta v obou jeho dosavadních celovečerních filmech určuje atmosféru a prosakuje do osobních příběhů hrdinů jako pomalu se uvolňující jed. Po festivalově...

   
 • 26. července  2011     Fotogalerie  rubrika: Film

  Rozkošatělá meditace pod Stromem života

  Poslední filmový opus Terrence Malicka má za sebou úspěch v Cannes (Zlatá palma pro nejlepší film), ale i nelichotivě vysoké počty diváků odcházejících během představení. Strom života určitě není pro každého, ale „odstřelit“...

   
 • 20. července  2011     Fotogalerie  rubrika: Film

  Jmenuji se Oliver Tate

  Celovečernímu debutu režiséra a herce Richarda Ayoade Jmenuji se Oliver Tate předcházela smělá přirovnání k takovým „klubovým kinohitům“, jakým byla ve své době například Amelie z Montmartru. Distribuční společnost...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas