11. ledna  2008  rubrika: Film

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny - Foto:  Artcam

4 měsíce, 3 týdny a 2 dnyFoto:  Artcam

Málokterý film poslední doby míří a zasahuje tak přesně jako drsný příběh dvou studentek 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny rumunského režiséra Christiana Mungiu (na letošním filmovém festivalu v Cannes obdržel Zlatou palmu).

 

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny - rozhovor s představitelem hlavní mužské role snímku Vladem Ivanovem

Vložit na svůj web

Podmračené sychravo, neútulnost omšelých interiérů vysokoškolské koleje či hotelu, který pamatuje lepší časy, unavené tváře. Dialogy, z nichž čiší bezradnost i tiché zoufalství. Dlouhé záběry bez dramaticky akčních dějů, zato s přesvědčivou výpovědí o vnější i niterné bezútěšnosti. Příběh je jednoduchý: odehrává se v několika hodinách vysilujícího dne, v němž dívka Otilie obětavě pomůže těhotné kamarádce zorganizovat ilegální interrupci. Akce je zdravotně nebezpečná, ve vztahu k platným zákonům riskantní a není jisté, zda vyjde. 

 

Film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny

Vložit na svůj web

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny - Foto:  Artcam

4 měsíce, 3 týdny a 2 dnyFoto:  Artcam

Děje se v atmosféře totalitního Rumunska na sklonku osmdesátých let. Ve filmu ovšem nepadne o době ani slovo, výmluvně o ní hovoří jen pečlivě prokreslené prostředí a drobné všední situace - útržky života na koleji, krabička "amerik", s níž lze podplatit recepční v hotelu, doktorská společnost oslavující narozeniny, neurvalé chování muže najatého k provedení utajeného potratu. 

Kamera s dokumentární věcností kreslí detaily, mikrofon zachycuje běžné věty jen s několika nervózními hádkami a jedním či dvěma okamžiky vzruchu. To když se dívky v jedné chvíli nepohodnou s "andělíčkářem" Bebem, pro nějž je to celé sice byznys, ale zas ne až tak výhodný, aby se vystavoval příliš velkému nebezpečí. Obsáhlá sekvence klábosení starší generace na rodinné oslavě, jejíž "kvalita" se zřetelně odráží v dotčené i netrpělivé tváři Otilie jako v zrcadle, doplňuje obraz o další, maloměšťácký rozměr takzvané socialistické společnosti. 

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny - Foto:  Artcam

4 měsíce, 3 týdny a 2 dnyFoto:  Artcam

Ze všeho čiší těžké dusno. Tlumený smutek a beznaděj vrcholí (a zároveň je to i jeden z vrcholných okamžiků filmu), když kamarádka těhotné dívky bloudí nočním městem a nemůže se zbavit krvavého obsahu kabelky. A nad vším ční silný motiv hloubky přátelství a nepatetické solidarity. Zvolna plynoucí čas, který Christian Mungiu evokuje dlouhými záběry téměř bez střihu, sice chvílemi působí trochu zdlouhavě, ale na síle a působivosti filmu neubere. 

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD (flash trailer), ArtCam 

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (4 Months, 3 Weeks and 2 Days) drama, Rumunsko, 2007 

Scénář a režie: Cristian Mungiu, kamera: Oleg Mutu 

Hrají: Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov 

Autor:  Agáta Pilátová
Pořad: Týdeník Rozhlas  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 30. srpna  2011     Fotogalerie  rubrika: Film

  Post Mortem aneb Revize chilské historie

  Chilský režisér Pablo Larraín se vrací do temné minulosti své země. Ta v obou jeho dosavadních celovečerních filmech určuje atmosféru a prosakuje do osobních příběhů hrdinů jako pomalu se uvolňující jed. Po festivalově...

   
 • 26. července  2011     Fotogalerie  rubrika: Film

  Rozkošatělá meditace pod Stromem života

  Poslední filmový opus Terrence Malicka má za sebou úspěch v Cannes (Zlatá palma pro nejlepší film), ale i nelichotivě vysoké počty diváků odcházejících během představení. Strom života určitě není pro každého, ale „odstřelit“...

   
 • 20. července  2011     Fotogalerie  rubrika: Film

  Jmenuji se Oliver Tate

  Celovečernímu debutu režiséra a herce Richarda Ayoade Jmenuji se Oliver Tate předcházela smělá přirovnání k takovým „klubovým kinohitům“, jakým byla ve své době například Amelie z Montmartru. Distribuční společnost...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas