7. prosince  2007  rubrika: Film

Sejmi je všechny

Sejmi je všechny - Foto: Warner Bros

Sejmi je všechnyFoto: Warner Bros

Seznam věcí, které nemá rád, by vystačil na 5 dílů Ottova naučného slovníku. Seznam věcí, které dokonale ovládá, čítá dvě položky - má neuvěřitelný talent na zabíjení a sypání cynických hlášek. Dejte mu do ruky nemluvně a jako společnici pohlednou prostitutku a máte dokonalý námět na film, alespoň podle autorů filmu Sejmi je všechny.

UVNITŘ TRAILER!

Sejmi je všechny

Pan Smith (neplést s panem Smithem z Pana a paní Smithových) je tichý samotář, typ člověka, zvyklého starat se jen o sebe a spoléhat pouze na vlastní síly. Nedostaneme však šanci meditovat nad jeho osobností. Hned v několika prvních okénkách filmu spěchá zachránit těhotnou ženu, pronásledovanou neuvěřitelně početným a vyzbrojeným komandem zabijáků. Od toho okamžiku už se nezastaví, zběsilou střílečku v tovární hale korunuje porod, při němž pan Smith přestřelí pupeční šňůru nemluvněte a stejnou kulkou samozřejmě oddělá dalšího z nabíhajících protivníků, následujíc heslo "Škoda rány, která padne vedle." Film nabírá na obrátkách, hnán kupředu zběsilou touhou šokovat. Snahou je vyvolat tabuizovaný smích, který však slouží spíš k degradaci hodnot a zesměšnění, je necitelný k lítosti a utrpení, prostě je ignoruje a tváří se, jako by co nejkurióznější způsob, jak někoho zabít, byl zajímavý a k popukání. Proto hlavní hrdina každou chvíli někoho odrovná vražením mrkve do oka (mrkve má neustále plné kapsy a chroupe ji v jakékoli myslitelné i nemyslitelné situaci), zastřelí chlápka zbraní zabezpečenou snímačem otisku prstů, takže majiteli usekne ruku, postřílí komando speciální jednotky v průběhu soulože se svou vnadnou společnicí, komentujíc to dvojsmyslnou hláškou o dobře vystřílené hlavni. 

Sejmi je všechny - Foto: Warner Bros

Sejmi je všechnyFoto: Warner Bros

Účinkování nemluvněte v akčním filmu dává režisérovi možnost odlehčit násilné pasáže a ukázat hlavního hrdinu jako člověka, který sice sem tam někoho oddělá, ale má rád děti, a proto to v zásadě nemůže být špatný člověk. V tomto případě tomu tak není, děcko je sprostě využito jako pouhá rekvizita, jako křišťálová sklenička v rukou žongléra, která donutí diváka trnout, zda se ta křehká krása nepromění v hromádku střepů. Pan Smith s kojencem skáče, běhá, slaňuje, sbírá ho z asfaltu (vykloněn z rychle jedoucího auta) a uspává ho hlasitým pouštěním tvrdého metalu. 

Sejmi je všechny - Foto: Warner Bros

Sejmi je všechnyFoto: Warner Bros

Celková zápletka je natolik zoufalá, že ji snad ani nemá cenu zmiňovat, točí se okolo výrobců zbraní, konspirace s vysokými politickými místy a chovnou stanicí nemluvňat pro prezidentského kandidáta trpícího leukémií. Dost by mě zajímalo, čím se Michael Davis sjel, když psal scénář. Použitá látka rozhodně nepřispívá logice příběhu ani konstruktivně-kreativnímu myšlení. O absenci vkusu nebo i minimálního množství morálky svědčí nejlépe scéna, ve které hlavní záporňák Hertz (Paul Giamatti) sedí na zadním sedadle auta vedle zastřelené matky, jejíž šaty při honičce poněkud utrpěly, vilným pohledem přejíždí očima po jejím těle, aby to nakonec glosoval: "Hmm, hezký kozy." Pokud bylo Davisovým záměrem strhat stupnice filmového cynismu, pokorně se mu omlouvám. Z jeho režie čpí úporná snaha povýšit střílečku na umění, na určitý druh baletu ve stylu Johna Woo, schází mu však lehkost, patřičný nadhled i cit pro nalézání estetična tam, kde ho jiní nehledají. 

Sejmi je všechny - Foto: Warner Bros

Sejmi je všechnyFoto: Warner Bros

Herecké výkony se příliš hodnotit nedají. Jednotlivé postavy jsou typizované a jejich osobnosti jsou tudíž zredukované na minimum, svůj účel však splňují. Clive Owen je patřičně drsný morous, Monica Bellucci je pohledná a hlavně prsatá a Paul Giamatti je slizoun k pohledání, záporný každým coulem. Kromě této ústřední trojice jsou všichni ostatní v zásadě kompars, ženské mají za úkol ječet a ukazovat vnady a chlapi si mají nechávat po desítkách nakopávat zadky od hlavního hrdiny. Nutno říci, že zástupci obou pohlaví zvládli tyto herecké oříšky přímo bravurně. 

Sejmi je všechny - Foto: Warner Bros

Sejmi je všechnyFoto: Warner Bros

Sejmi je všechny je zbytečný film natočený bez vkusu, nadhledu, myšlenky i poselství. Řemeslná zručnost kameramana i střihače vyznívá do ztracena a Michaela Davise by do budoucna měli pouštět výhradně k reklamám. 

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD (flash trailer), Warner Bros. 

Sejmi je všechny (Shoot ´Em Up) akční / thriller / krimi, USA, 2007 

Režie: Michael Davis, scénář: Michael Davis, produkce: Rick Benattar, Susan Montford, Don Murphy, kamera: Peter Pau, střih: Peter Amundson, hudba: Paul Haslinger 

Hrají: Clive Owen (Smith), Paul Giamatti (Hertz), Monica Bellucci (Donna Quintano), Stephen McHattie (Hammerson), Daniel Pilon (senátor Rutledge) Greg Bryk (Lone Man) 

Autor:  Jakub Leníček
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 30. srpna  2011     Fotogalerie  rubrika: Film

  Post Mortem aneb Revize chilské historie

  Chilský režisér Pablo Larraín se vrací do temné minulosti své země. Ta v obou jeho dosavadních celovečerních filmech určuje atmosféru a prosakuje do osobních příběhů hrdinů jako pomalu se uvolňující jed. Po festivalově...

   
 • 26. července  2011     Fotogalerie  rubrika: Film

  Rozkošatělá meditace pod Stromem života

  Poslední filmový opus Terrence Malicka má za sebou úspěch v Cannes (Zlatá palma pro nejlepší film), ale i nelichotivě vysoké počty diváků odcházejících během představení. Strom života určitě není pro každého, ale „odstřelit“...

   
 • 20. července  2011     Fotogalerie  rubrika: Film

  Jmenuji se Oliver Tate

  Celovečernímu debutu režiséra a herce Richarda Ayoade Jmenuji se Oliver Tate předcházela smělá přirovnání k takovým „klubovým kinohitům“, jakým byla ve své době například Amelie z Montmartru. Distribuční společnost...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace