27. května  2008  rubrika: Hudba

Ve studiu s Abercrombiem

Kontrabasista a skladatel Robert Balzar - Foto: robertbalzar.cz

Kontrabasista a skladatel Robert BalzarFoto: robertbalzar.cz

Česká basová škola je mezinárodní jazzový pojem - přinejmenším díky jménům jako George Mráz a Miroslav Vitouš. Kontrabasista a skladatel Robert Balzar možná mohl kráčet v jejich šlépějích, pokud by tedy v osmdesátých letech zvolil emigraci a ne angažmá v orchestru Československé televize.

Dnes patří k české jazzové špičce, znají ho však i posluchači, kteří si s jazzem zrovna netykají. S Petrem Maláskem, Františkem Kopem a Zdeňkem Fišerem tvoří "orchestr sólistů" Hany Hegerové, působí ve funkové "úderce" J. A. R. i v kapele zpěváka Dana Bárty Illustratosphere. Jeho zásadní srdeční záležitostí je ale nepochybně Robert Balzar Trio, které v dubnu u BMG vydalo nové album Tales. Právě tento disk by mohl Balzarovi konečně otevřít dveře do světa. 

Ne že by to šestačtyřicetiletý rodák ze Škvoreckým zvěčnělého "jazzového města" Náchoda v minulosti nezkoušel. První album Travelling natočil před deseti lety v ostravském rozhlase, ale v německé produkci a nejtvrdší zahraniční konkurenci se mohla hrdě postavit i další alba jeho tria Alone (2000) a zvláště Overnight (2005). Ta už Balzar pořídil se svými současnými spoluhráči, pianistou Stanislavem Máchou a bubeníkem Jiřím Slavíčkem. 

Jejich novinka Tales ale nese výraznou pečeť ještě jednoho muzikanta, jehož jméno je zárukou mimořádného zážitku - Johna Abercrombieho. Třiašedesátiletou legendu jazzové kytary oslovil v New Yorku producent desky Miroslav Vitouš, a tak se muzikant, který hrál s Evansem, Cobhamem, Hammerem i DeJohnettem, na pár dnů "přestěhoval" do jednoho z pražských studií a mírou své hráčské i autorské invence povýšil album na domácí jazzovou událost roku. A možná nejen domácí. Vynalézavá sóla, dokonalá rytmika, kompaktní zvuk - to jsou jen některé z nezpochybnitelných hodnot nahrávky, kde se úcta k tradici potkává s kreativitou. 

Autor:  Milan Šefl
Pořad: Týdeník Rozhlas  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 6. prosince  2010       rubrika: Hudba

  The Tap Tap oslaví Mikuláše v Opeře

  V současnosti asi nejznámější hudební skupina složená z mladých lidí s tělesným handicapem, The Tap Tap, oslaví letošního Mikuláše neobvykle honosně. Své vystoupení, které připadá právě na 6. prosince, totiž uspořádá...

   
 • 20. října  2010       rubrika: Hudba

  Hu, ti Dva jsou stále lepší!

  Na svém facebookovém profilu mají tisíce přátel z nejrůznějších koutů světa. Za čtyři roky existence hráli skoro v celé Evropě a v létě navíc i na ostrově Reunion v Indickém oceánu. Jejich skladby uspěly v prestižní...

   
 • 5. října  2010     Audio  rubrika: Hudba

  Nový Mišík aneb Chvála zotavování

  Když byl zpěvák Vladimír Mišík před třemi lety, zrovna v období velkého turné ke svým šedesátinám, vlivem těžkého odvápnění dolních končetin upoután na invalidní vozíček, patrně nikoho by nenapadlo, že se ještě dokáže vrátit k běžnému koncertování... ETC..., ba dokonce ke skládání a natáčení nového písničkového materiálu. Přesně to se ovšem stalo. Koncertní diář má nyní legenda českého bigbítu opět plný a repertoár notně rozšířený – o skladby z letošní albové novinky Ztracený podzim (vydává agentura 100PROmotion).

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas