20. října  2010  rubrika: Hudba

Hu, ti Dva jsou stále lepší!

Obálka CD Hu - Foto: Indies Scope

Obálka CD HuFoto: Indies Scope

Na svém facebookovém profilu mají tisíce přátel z nejrůznějších koutů světa. Za čtyři roky existence hráli skoro v celé Evropě a v létě navíc i na ostrově Reunion v Indickém oceánu. Jejich skladby uspěly v prestižní evropské World Music Charts.

Živě doprovázejí němé filmy, skládají hudbu pro divadelní představení, počítačové hry i animované a dokumentární filmy... To vše platí pro pardubické partnerské duo Dva neslýchaně kreativně propojující elektroniku s akustickými nástroji a – neméně originálně – píšící písně ve fiktivních jazycích. Nyní je na trhu jejich novinka Hu (vydavatel Indies Scope Records). 

Zatímco předchozí průlomová deska Fonók rozvíjela vtipný koncept „sebraného“ folkloru neexistujících národů, na nové album zpěvačka a hráčka na dechové nástroje Bára Kratochvílová a beatboxer, kytarista a konstruktér zvukových smyček Jan Kratochvíl natáčející opět za asistence berlínského producenta Jayropea zařadili „třináct písní zaslechnutých na třinácti neexistujících rozhlasových stanicích“. Jak známo, v rádiu se hraje povětšinou pop, tudíž i valná část čerstvého studiového projektu někdejších členů alternativní divadelní scény Dno se nese ve svižném a místy až nezávazně veselém tempu. Oproti Fonóku je mnohem častější využití samplů, v hudbě manželů Kratochvílových výhradně vlastních „terénních“ nahrávek, pořízených jak na Balkáně či v tropech, tak v okolí chalupy nad dnes již vylidněnou podještědskou vsí Padouchov. Tam se také nalézá jejich „basic“ domácí studio – stařičký mixážní pult vyřazený kdysi z inventáře Svobodné Evropy si tak musel poradit s vřeštěním opic, bučením krav či bzukotem čmeláka. 

Písně Dvou jsou mezinárodně srozumitelné nejen díky fiktivní mluvě, s níž pracují a která tak rafinovaně připomíná jazyky, jimiž se denně dorozumívají miliony lidí, oslovují i jaksi „technologicky“, ideou kráčející s duchem doby, v níž kvalitní hudbu může vytvářet prakticky kdokoli s výkonným počítačem a neotřelými nápady. „HuDva budoucnosti“ – charakterizují neskromně své nové album jeho protagonisté... Dost možná. 

Webové stránky  

Autor:  Milan Šefl
 

Nové články v rubrice

 • 6. prosince  2010       rubrika: Hudba

  The Tap Tap oslaví Mikuláše v Opeře

  V současnosti asi nejznámější hudební skupina složená z mladých lidí s tělesným handicapem, The Tap Tap, oslaví letošního Mikuláše neobvykle honosně. Své vystoupení, které připadá právě na 6. prosince, totiž uspořádá...

   
 • 5. října  2010     Audio  rubrika: Hudba

  Nový Mišík aneb Chvála zotavování

  Když byl zpěvák Vladimír Mišík před třemi lety, zrovna v období velkého turné ke svým šedesátinám, vlivem těžkého odvápnění dolních končetin upoután na invalidní vozíček, patrně nikoho by nenapadlo, že se ještě dokáže vrátit k běžnému koncertování... ETC..., ba dokonce ke skládání a natáčení nového písničkového materiálu. Přesně to se ovšem stalo. Koncertní diář má nyní legenda českého bigbítu opět plný a repertoár notně rozšířený – o skladby z letošní albové novinky Ztracený podzim (vydává agentura 100PROmotion).

   
 • 30. září  2010       rubrika: Hudba

  Podzim na téma de_kadence

  Letošní brněnský Mezinárodní hudební festival Moravský podzim na téma de_kadence je stejně jako minulé ročníky festivalem tematickým. Jeho dramaturgie usiluje, aby každý z pořadů odpovídal společnému námětu, ale kromě určeného tématu poskytl i podnět k vnímání vzájemných vztahů skladeb. 45. ročník festivalu se koná od 1. do 14. října 2010 v Janáčkově divadle, Besedním domě, Konventu Milosrdných bratří, Domě umění, Koncertním sále JAMU, HaDivadle a v hale Rondo.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas