5. října  2010  rubrika: Hudba

Nový Mišík aneb Chvála zotavování

Vladimír Mišík - Foto:  www.vladimirmisik.cz

Vladimír MišíkFoto:  www.vladimirmisik.cz

Když byl zpěvák Vladimír Mišík před třemi lety, zrovna v období velkého turné ke svým šedesátinám, vlivem těžkého odvápnění dolních končetin upoután na invalidní vozíček, patrně nikoho by nenapadlo, že se ještě dokáže vrátit k běžnému koncertování s ETC..., ba dokonce ke skládání a natáčení nového písničkového materiálu. Přesně to se ovšem stalo. Koncertní diář má nyní legenda českého bigbítu opět plný a repertoár notně rozšířený – o skladby z letošní albové novinky Ztracený podzim (vydává agentura 100PROmotion).

Studiovou desku Mišík připravil po dlouhých šesti letech, pauzu po předchozím albu Umlkly stroje však vyplnil 2DVD se záznamem narozeninového koncertu v pražském Divadle Archa i luxusním kompletem Déja vu s reedicemi prvních čtyř desek ze sedmdesátých a osmdesátých let. Ztracený podzim vznikl jakoby na pokyn osudu – zpěvák se nechal slyšet, že valnou část písní vytvořil doma na gauči v době své rekonvalescence a původně uvažoval o čistě sólové nahrávce. Solitérní přístup je znát, ale jen v tom nejlepším: písně mají jednodušší strukturu, výrazné refrény, nestaví na odiv aranžérské pentle, ale plný, kompaktní zvuk. 

 

Ukázky z nového alba Vladimíra Mišíka a skupiny ETC s názvem Ztracený podzim. Připravil a moderuje Jan Rejžek.

Vložit na svůj web

Obal CD Ztracený podzim - Foto: Vydavatelství 100PROmotion

Obal CD Ztracený podzimFoto: Vydavatelství 100PROmotion

Vzhledem ke vzniku desky asi nepřekvapí, že jde o jednu z nejosobnějších Mišíkových nahrávek. Nejde jen o zpěvákovo autorství či spoluautorství u tuctu ze třinácti písniček, Mišík si k téměř polovině z nich napsal i slova, což v minulosti s ohledem na jeho nadbytečnou textařskou sebekritičnost nebývalo zvykem. I proto má posluchač alba požitek z až lahodně procítěné, vpravdě mišíkovské interpretace, ale také nebývale silný pocit svižnosti, s jakou album cválá vpřed. 

Nechybějí zde bluesová tempa (S nebem to mám dobrý), ostřejší skladby, tu s keltskou příchutí (Vzduchoplavec), jindy překvapivě s dechovou sekcí (Vymaž mě z mobilu – s textem Marka Ebena) a samozřejmě ani zadumanější polohy ve zhudebněných básních Františka Gellnera (Balada), Josefa Kainara (Ďáblíci) či objevu brněnského vydavatelství Host, normalizací zapovězeného táborského učitele a básníka Emila Boka (titulní píseň). Jako ty nejlepší Mišíkovy desky je i Ztracený podzim pestrý jak pohled do krasohledu. 

Autor:  Milan Šefl
 

Nové články v rubrice

 • 6. prosince  2010       rubrika: Hudba

  The Tap Tap oslaví Mikuláše v Opeře

  V současnosti asi nejznámější hudební skupina složená z mladých lidí s tělesným handicapem, The Tap Tap, oslaví letošního Mikuláše neobvykle honosně. Své vystoupení, které připadá právě na 6. prosince, totiž uspořádá...

   
 • 20. října  2010       rubrika: Hudba

  Hu, ti Dva jsou stále lepší!

  Na svém facebookovém profilu mají tisíce přátel z nejrůznějších koutů světa. Za čtyři roky existence hráli skoro v celé Evropě a v létě navíc i na ostrově Reunion v Indickém oceánu. Jejich skladby uspěly v prestižní...

   
 • 30. září  2010       rubrika: Hudba

  Podzim na téma de_kadence

  Letošní brněnský Mezinárodní hudební festival Moravský podzim na téma de_kadence je stejně jako minulé ročníky festivalem tematickým. Jeho dramaturgie usiluje, aby každý z pořadů odpovídal společnému námětu, ale kromě určeného tématu poskytl i podnět k vnímání vzájemných vztahů skladeb. 45. ročník festivalu se koná od 1. do 14. října 2010 v Janáčkově divadle, Besedním domě, Konventu Milosrdných bratří, Domě umění, Koncertním sále JAMU, HaDivadle a v hale Rondo.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas