6. prosince  2010  rubrika: Hudba

The Tap Tap oslaví Mikuláše v Opeře

The Tap Tap - Foto: Dan Suchánek, Barbora Tůmová

The Tap TapFoto: Dan Suchánek, Barbora Tůmová

V současnosti asi nejznámější hudební skupina složená z mladých lidí s tělesným handicapem, The Tap Tap, oslaví letošního Mikuláše neobvykle honosně. Své vystoupení, které připadá právě na 6. prosince, totiž uspořádá přímo v prostorách Státní opery Praha. Akce je benefiční a výtěžek z ní poputuje na nákup technického vybavení vzdělávacího centra STUDEO.

Koncert skupiny The Tap Tap v Opeře ovšem nemá být jen pouhou oslavou svatého Mikuláše. Má být především důstojnou připomínkou dvacetiletého výročí založení Nadace Jedličkova ústavu, pod jehož křídly tento rytmický soubor už několik let působí. Vystupovat mohou zejména díky projektu STUDEO, zaštiťovanému občanským sdružením Tap, které v současné době získává prostředky pro otevření nové samostatné budovy, kde by se projekt mohl dále rozvíjet. A právě tomu má napomoci i koncert v Opeře – každý návštěvník totiž zakoupením své vstupenky přispívá na nákup techniky a dalšího vybavení centra, které by mělo být otevřeno v roce 2013 a které se bude snažit pomáhat individuálnímu rozvoji mladých lidí se zdravotním postižením. Sloužit by mělo nejen mládeži s tělesným postižením z Jedličkova ústavu, ale také široké veřejnosti.
 

The Tap Tap - Foto: Tomáš Martínek

The Tap TapFoto: Tomáš Martínek

Řiditel autobusu

Spolu s The Tap Tap, kteří zde zahrají písně z nového alba Párty na kolečkách, se na pódiu vystřídá také celá řada hostů. Budou mezi nimi nejen zpěváci a hudebníci, ale i herci, symfonický orchestr, pěvecké sbory či taneční a divadelní soubory. Jedním z nich bude i Bohnická divadelní společnost. „Mikuláš měl rád všechny lidi bez rozdílu. Pomáhal chudým, nemocným, malým i velkým, rozdával jim dárky, proto lidé rádi slaví jeho svátek. Koncert The Tap Tap, na kterém vystoupí i naše divadelní společnost s mikulášským představením, se proto koná právě na Mikuláše,“ vysvětluje člen souboru Antonín Novotný.
Pozvání přijal také alternativní písničkář Xindl X, který zde představí svou novou píseň Řiditel autobusu. Složil ji a nazpíval na námět předsedy o.s. Tap a kapelníka skupiny The Tap Tap Šimona Ornesta, jenž se zas nechal inspirovat nechvalnou zkušeností bubeníka Marka Valenty. Toho prý mnohdy řidiči autobusů vykazují z vozu kvůli jeho kompenzační pomůcce, kterou je malé kolo. 

Splněný sen

Z dalších známých jmen se na koncertu objeví Dan Bárta, Tomáš Hanák, David Koller, Kamil Střihavka či Ondřej Hejma s Jiřím Ornestem, které bude doprovázet Český národní symfonický orchestr, Pražský smíšený sbor a sbor La Grande Bande. Jednu ze skladeb, Černého pasažéra od kapely Traband, zas ozvláštní Taneční studio Mirabel.
Vedle těchto již proslulých jmen se tu představí také teprve dvanáctiletý talentovaný pianista Petr Hudec, který trpí lámavostí kostí, myopatickými svaly a po operaci očí zcela oslepl. Díky veřejné sbírce, která pro něj byla vypsána právě po tomto nevydařeném zákroku, bylo možné koupit elektrické piano a Petr tak mohl pokračovat ve své hudební zálibě. Vystoupit s The Tap Tap byl vždycky jeho sen – v Opeře si s nimi zahraje píseň Rehab, kterou trénoval zhruba půl roku. Zpívat ji bude Klára Vytisková z Toxique. „Znám The Tap Tap už dlouho, jejich práce mě fascinuje. Dělají ji s radostí a čistou energií, a to jde z jejich hudby cítit. Proto s nimi ráda spolupracuji a na koncert se vyloženě těším,“ říká zpěvačka. Celkem se diváci mohou těšit na osm desítek účinkujících a aby toho nebylo málo, celý večer jim osladí mikulášská nadílka od pravého Mikuláše, která bude kromě jiného obsahovat i nejnovější album The Tap Tap. 

The Tap Tap v Opeře
6. prosince 2010 od 18 hod.
Státní opera Praha, Legerova 75, Praha 1
Web: www.tapvopere.cz 

Autor:  Lucie Černá
 

Nové články v rubrice

 • 20. října  2010       rubrika: Hudba

  Hu, ti Dva jsou stále lepší!

  Na svém facebookovém profilu mají tisíce přátel z nejrůznějších koutů světa. Za čtyři roky existence hráli skoro v celé Evropě a v létě navíc i na ostrově Reunion v Indickém oceánu. Jejich skladby uspěly v prestižní...

   
 • 5. října  2010     Audio  rubrika: Hudba

  Nový Mišík aneb Chvála zotavování

  Když byl zpěvák Vladimír Mišík před třemi lety, zrovna v období velkého turné ke svým šedesátinám, vlivem těžkého odvápnění dolních končetin upoután na invalidní vozíček, patrně nikoho by nenapadlo, že se ještě dokáže vrátit k běžnému koncertování... ETC..., ba dokonce ke skládání a natáčení nového písničkového materiálu. Přesně to se ovšem stalo. Koncertní diář má nyní legenda českého bigbítu opět plný a repertoár notně rozšířený – o skladby z letošní albové novinky Ztracený podzim (vydává agentura 100PROmotion).

   
 • 30. září  2010       rubrika: Hudba

  Podzim na téma de_kadence

  Letošní brněnský Mezinárodní hudební festival Moravský podzim na téma de_kadence je stejně jako minulé ročníky festivalem tematickým. Jeho dramaturgie usiluje, aby každý z pořadů odpovídal společnému námětu, ale kromě určeného tématu poskytl i podnět k vnímání vzájemných vztahů skladeb. 45. ročník festivalu se koná od 1. do 14. října 2010 v Janáčkově divadle, Besedním domě, Konventu Milosrdných bratří, Domě umění, Koncertním sále JAMU, HaDivadle a v hale Rondo.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas