25. října  2013  rubrika: Literatura

1001 komiksů, které musíte přečíst, než zemřete

1001 komiksů, které musíte přečíst, než zemřete - Foto: Nakladatelství Albatros

1001 komiksů, které musíte přečíst, než zemřeteFoto: Nakladatelství Albatros

Ke čtenářsky vděčným souborům 1001 knih, 1001 filmů nebo 1001 piv, které musíte stihnout přečíst, vidět nebo ochutnat, než skonáte, přibyl masivní špalek zaměřený na komiksy. Přestože k němu lze mít obdobné výhrady jako k jeho sourozencům, jde o podnětný rozcestník košatého světa devátého umění.

Chronologicky strukturovaného průvodce 1001 komiksů, které musíte přečíst, než zemřete, sestavil uznávaný komiksový historik Paul Gravett ve spolupráci se 67 odborníky z 27 zemí. Příslib široce rozkročené publikace se potvrdí už při zběžném porovnání začátku a konce. Téměř 1000stránkový přehled toho údajně nejzajímavějšího ze světa obrázkových příběhů odstartují Lásky pana Tupohlavého Rodolpha Töpffera z roku 1837 a ukončí Habíbí Craiga Thompsona z roku 2011. 

Jak v úvodu Gravett přiznává, knihu formovala hlavně rozhodnutí, odkud vlastně komiksy začít sledovat, jaká místa nutně ztenčit a kde encyklopedické putování zarazit. Je sice na škodu, že právě konkrétnější metodiku výběru nevysvětluje, u podobně popularizačních titulů se však musí takřka automaticky počítat s nepříliš jasně ohraničenými mantinely i rozkolísanou kvalitou textů, závisející na tom, kdo je zpracoval. 

1001 komiksů, které musíte přečíst, než zemřete (náhled stránky) - Foto: Nakladatelství Albatros

1001 komiksů, které musíte přečíst, než zemřete (náhled stránky)Foto: Nakladatelství Albatros

1001 komiksů je přesto cenným svazkem, který v tuzemském prostředí nabývá na významu. Vydavatelé u nás totiž nesahají kvůli ekonomickým faktorům příliš do minulosti, zájemci o komiks tak alespoň dostávají do rukou solidní rozcestník po komiksové historii. Dozví se základní informace o superhrdinském žánru, americkém undergroundu, významných mangách nebo autorech novinových stripů, jejichž kreativní práce s panely posouvala výrazové možnosti média. 

Ačkoliv se kniha nesnaží o detailní rozbory, povedlo se většinou vměstnat do stručných hesel sympatické množství informací. Původní texty jsou navíc příležitostně doplněné o lokální zajímavosti, takže se například u prvního svazku se Šmouly čtenář dozví, že označení „Šmoulové“ vymyslel v roce 1988 Tomáš Vondrovic. Zároveň potěší, že jsou uvedená také data o českém vydání, pakliže je zmiňovaný komiks dostupný v překladu. I díky těmto maličkostem je patrné, že nakladatelství Plus přistupovalo k domácí verzi zodpovědně. 

1001 komiksů, které musíte přečíst, než zemřete - Paul Gravett, překlad Romana Bičíková, Martina Buchlová, Petra Jelínková, Jitka Jeníková, Richard Klíčník, Anna Křivánková, Radek Nikl, Richard Olehla, Richard Podaný, Ivan Ryčovský, nakladatelství Plus, 2013, 960 stran. 

 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas