8. dubna  2009  rubrika: Literatura

Watchmen - Strážci

Obálka knihy Watchmen - Strážci - Foto: Nakladatelství BB Art

Obálka knihy Watchmen - StrážciFoto: Nakladatelství BB Art

Do celosvětové distribuce se nedávno po rozvleklých soudních tahanicích dostal film Watchmen - Strážci. S jeho nasazením se u nás také objevilo druhé vydání stejnojmenné komiksové předlohy, kterou leckdo považuje za vůbec nejlepší kousek devátého umění. Opravdu se jedná o natolik zásadní a jedinečný dílo?

Nemá cenu napínat jedince, kteří chtějí znát akorát odpověď na nepříliš zapeklitou otázku z perexu. Ano, Strážci jsou opravdu zásadní a jedinečné dílo. A pakliže ještě někteří čtenáři hodlají zůstat déle, podívejme se také, proč tomu tak je. 

Zemřel Edward Blake. Někdo ho vyhodil z okna, což muselo dát hodně práce, když byl Edward svalnatým hrdinou známým pod přezdívkou Komediant. Evidentně násilná smrt ale nikoho příliš neznepokojuje. Alternativní svět roku 1985, kde jsou maskovaní ochránci zakázáni a pronásledováni, má dost svých starostí se studenou válkou. Nukleární konflikt mezi světovými velmocemi vypadá stále reálněji, a tak jediný, kdo se skutečně pozastaví nad mrtvolou na chodníku, je renegátský bijec Rorschach. Za vraždou vidí spiknutí, které má za cíl eliminovat všechny bývalé superhrdiny. Proč by ale někdo něco takového chtěl udělat? 

Ukázka z komiksu Watchmen - Strážci - Foto: Nakladatelství BB Art

Ukázka z komiksu Watchmen - StrážciFoto: Nakladatelství BB Art

Komiks Strážci se stal legendárním právě kvůli scénáři. Alan Moore (mimo jiné tvůrce Z pekla, Ligy výjimečných nebo V jako vendeta) se do něho pustil hned z několika ambiciózních důvodů. Zaprvé jím demytizuje klasickou představu, jak by měli vypadat hrdinové. Konvenční chlápci ztělesňující dobro v upnutých trenýrkách jsou nemilosrdně zašlapáni. Tady má z hrstky bojovníků, kteří v dřívější době aktivně potírali zločinnost, pouze jeden regulérní nadpozemské schopnosti. Zbytek jsou "normální" lidé se všemi svými slabostmi, úchylkami a fetiši. Jednotlivé charaktery díky tomu vypadají plasticky a reálně, přičemž působí velmi osvěžujícím dojmem, když muži a ženy v pláštěnkách nejsou černobíle nalinkovaní. Připomínají zkrátka živoucí osoby, z nichž jeden je cynický sviňák, druhý pravičácký sociopat a další třeba neurotik upnutý svojí existencí na soví kostým. 

Ukázka z komiksu Watchmen - Strážci - Foto: Nakladatelství BB Art

Ukázka z komiksu Watchmen - StrážciFoto: Nakladatelství BB Art

Druhým značně revolučním krokem Alana Moorea bylo předvést komiks jako svébytné médium. Ukázal širokému okruhu čtenářů, že komiksová stavba příběhu může být nadmíru složitá a originální, a navíc se s její pomocí dá prezentovat naprosto cokoliv. Z toho vychází ona proklamovaná "nezfilmovatelnost". Vyprávěcí struktura Strážců toho v sobě kombinuje skutečně mnoho. Prostor tu mají detektivní dějové linie, flashbacky objasňující motivace hrdinů, kapitoly z memoárů, novinové výstřižky, policejní zápisky. Jedna z vedlejších postav si tu dokonce čte dobrodružný pirátský komiks, jehož stránky taktéž sledujeme. Zorientovat se ve složitém vnitřním řádu není jednoduchý úkol, a tak se leckdy vyplatí zalistovat o pár kapitol zpátky a ujasnit si, že všechny souvislosti zapadly na své přesně stanovené místo. 

Ukázka z komiksu Watchmen - Strážci - Foto: Nakladatelství BB Art

Ukázka z komiksu Watchmen - StrážciFoto: Nakladatelství BB Art

Strážci totiž nesázejí pouze na experimentální mnohovrstevnatou formu, ale přinášejí celou řadu myšlenek, překvapivých kliček a především epický závěr. Příběh intenzivně graduje, a v momentě, kdy se dostane do finále, přijde monumentální katarze. Natolik logická a navíc odzbrojující, že nezbývá než uctivě zatleskat a o všem nějakou dobu přemýšlet. Ačkoliv Alan Moore společně s kreslířem Davem Gibbonsem své dílo poprvé vydali už v roce 1984, hlavní poselství nikterak nezestárlo. 

Jediné, na čem se intenzivněji projevil kaz času, je coloring. Pestrobarevné provedení by se dnes už dalo celkem bez skrupulí popsat jako ošklivé, ale není to žádná velká chyba. Když se do Strážců začtete (a že to není vůbec žádný problém), propadnete do jejich komplexního světa snadněji než Alenka do králičí nory, takže negativa vizuální stránky přestanete vnímat. Zůstane více než čtyřsetstránkový opus magnum, jehož filmová adaptace mu sice nedělá vůbec ostudu, ale papírový originál pořád vítězí. 

Watchmen - Strážci, scénář Alan Moore, kresba Dave Gibbons, překlad Viktor Janiš, nakladatelství BBart a Crew, 2009, 416 s. 

Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas