28. dubna  2010  rubrika: Literatura

Y: Poslední z mužů 2: Cykly

Obálka knihy Y: Poslední z mužů 2: Cykly - Foto: Nakladatelství Crew

Obálka knihy Y: Poslední z mužů 2: CyklyFoto: Nakladatelství Crew

Napadlo vás někdy, co by se stalo, kdyby mužské pokolení vymřelo a zůstal třeba jen jeden zástupce s chromozomem Y? Scenárista Brian K. Vaughan nad tím dumal velmi úpěnlivě, přičemž vytvořil celou komiksovou sérii o světě, kde je penis nedostatkovým zbožím. V hlavních rolích vystupují Yorick, jeho opičák a hromada žen.

Kdo by očekával, že být posledním mužem na Zemi znamená slastnou idylku plnou uspokojování sexuálních potřeb, pekelně by se mýlil. Alespoň mladík Yorick, který z neznámých důvodů přežil bleskovou apokalypsu, má k užívání opravdu daleko. V první knize zjišťoval, že bez mužů se najednou takřka všude producírují novodobé amazonky, vojandy nebo nezaměstnané supermodelky. Každý má přitom s Yorickem jiné plány - někdo v něm spatřuje naději na záchranu civilizace, zatímco pro další znamená relikvii temných dávnověků, kterou je vhodné zneškodnit. A čím více se o jeho existenci ví, tím nebezpečnějším se stává každý jeho krok. 

Tentokrát ho okolnosti zavedou do jednoho klidného městečka. Tak klidného, že snad musí místní dámy ukrývat nějaké tajemství. Sedmašedesát upovídaných ženských ale neznamená úhlavní problém, protože se Yorick bude muset vypořádat i se svojí nově nalezenou sestrou, která se přidala k uskupení zuřivých amazonek. A aby toho nebylo na další knihu řady Y: Poslední z mužů málo, přidává se bláznivá Ruska, jež blábolí něco o mužích z vesmíru, záhadný artefakt, izraelské komando, zkrátka samé radosti. Obzvláště pro toho, kdo by nejraději nalezl svoji dívku a měl klid. 

Brian K. Vaughan - Foto: Jeffrey O. Gustafson

Brian K. VaughanFoto: Jeffrey O. Gustafson

Brian K. Vaughan, který mimo jiné patří ke spoluscenáristům velmi populárního seriálu Ztraceni, si v úvodní knize série Y: Poslední z mužů vychutnával hrátky s postmoderní formou plnou flashbacků a flashforwardů. V této druhé části již vyprávění uklidnil a postavám se věnuje spíše klasičtějším stylem, kdy nejdříve známe příčinu a až poté následek. Hodné obdivu přitom je, jak mu obě polohy naprosto perfektně sedí. Vaughan již dokázal, že umí skvěle dynamizovat scénu pomocí zběsilého blbnutí s časovými rovinami, a nyní si vystačuje s dalšími možnostmi komiksového média. Má přesně rozvrženo, kdy je vhodné použít celostránkový obrázek, aby byl čtenář napjatý, nebo kdy naopak zakomponovat sérii menších panelů kvůli řádné plynulosti. 

Vše zapadá do těch správných míst způsobem, až radost ze čtení nevychází pouze z příběhu jako takového, ale též z prostého oceňování scenáristické konstrukce. V záplavě průměrných titulů je osvěžující, když někdo dokáže vyprávět bez logických lapsů, bez výrazně slabých pasáží a dalších nepříjemností. Může se stát, že v průběhu dalších booků (Ypsilon se celkem skládá z deseti svazků) se i tento perfekcionismus takříkajíc omrzí, aktuálně však převažuje nadšení. A není důvod se něčemu takovému vzpouzet. 

Kresba kanadské výtvarnice Pii Guerry se dá nejlépe popsat jako zcela dostatečná. Nejedná se o grafické orgie, nýbrž o vyhovující ztvárnění spolupracující se scénářem. Těžko například očekávat detailnější vizuální podobu, když by obrazy s hromadou maličkostí nekorespondovaly se zamýšleným svižným tempem. 

Přestože je díl Cykly značně ukecaný, uteče s rychlostí Usaina Bolta. Vaughan pracuje s ohromnou lehkostí a informace dávkuje stylem, kdy chcete neustále číst dál až do samotného konce. Na další díl se naštěstí nebude muset čekat dlouho – kniha s podtitulem Malý krok pro lidstvo by se měla objevit již v říjnu letošního roku. 

Y: Poslední z mužů 2: Cykly, scénář Brian K. Vaughan, kresba Pia Guerra, překlad Petr Zenkl, nakladatelství BB art a Crew, 2010, 128 s. 

Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace