4. června  2010  rubrika: Literatura

Tarzan: Éra Joea Kuberta 1

Obálka komiksu Tarzan: Éra Joea Kuberta 1 - Foto: Nakladatelství Crew

Obálka komiksu Tarzan: Éra Joea Kuberta 1Foto: Nakladatelství Crew

Světoznámý hrdina, jenž vyrostl v africké divočině pod patronací opičího obyvatelstva, se znovu objevuje na komiksových stránkách v českém jazyce. Nejedná se ovšem o moderní restart Tarzanových dobrodružství, nýbrž o lehce nostalgické ohlédnutí do klasického období. A když se průvodcem stal Joe Kubert, je pravděpodobné, že ohlédnutí to bude nadmíru sympatické.

Opičí muž již na liánách prolétával džunglí v tolika verzích, že kdyby s každou variantou přibral jedno kilo, zaručeně ho žádné rostlinky neudrží. S Tarzanem se mohli zájemci sejít kupříkladu v kině, na televizních obrazovkách, v divadle a samozřejmě v původních románech od Edgara Rice Burroughse. Ve třicátých letech dvacátého století se ale v amerických novinách vydával také komiks na pokračování, u něhož vyrůstal Joe Kubert. Malý Joe s Tarzanem v kreslené podobě prožíval každé nebezpečenství a každý nový poznatek o potomkovi anglického lorda Greystoka, kterého po tragické smrti rodičů vychovávala pralesní opice. A když se z Joea Kuberta stal o několik desítek let později vyhlášený kreslíř, dostal příležitost vrátit se do dětských let a vytvořit svého Tarzana. 

Jelikož název aktuálně recenzovaného titulu nese označení Tarzan: Éra Joea Kuberta 1, je zřejmé, že Joe příležitosti využil. V této archivní kolekci se nachází prvních osm sešitů, které vyhlášený autor nakreslil a též napsal. V rámci uceleného vydání si navíc rovnou vystřihl i předmluvu, čímž ještě podpořil onu melancholicky vzpomínkovou náladu. Jeho Tarzan ze sedmdesátých let opravdu dýchá historií. Příběhy, které Burroughsovy romány adaptují nebo se jimi pouze inspirují, se dají charakterizovat jako sympaticky obstarožní. Zápletky jsou od prvního do posledního panelu zcela přehledné, neměla by tedy překvapit lineárnost vyprávění ani hromádka komentářů, které každou situaci doslovně popisují. Zřejmě z toho důvodu, kdyby se někdo náhodou ztrácel ve jménech Tarzanových zvířecích protivníků. Nedá se ale ubránit dojmu, že chvílemi je popisků už regulérně přespříliš a menší množství by prospělo svižnějšímu tempu. Výtka je to však částečně nemístná, jelikož taková holt byla mainstreamová doba. 

Když ale oční receptory spočinou na kresbě prodchnuté dynamikou a fyzičností, musí se i dnes uznale pokývat hlavou, protože Kubert to měl (a vlastně stále má) zkrátka v ruce. Ať se jedná o Tarzanovo zápolení s rozličnou faunou, blbnutí s ostatní člověčinou nebo romantické švitoření, má to styl a specifickou atmosféru. A to se přeci jen o současných digitálních výtvorech nedá pokaždé hlásat. Trochu proto zamrzí, že dobrodružství svalnatého pána džungle vychází v kolorované podobě. Na původní čistě černobílé lince by síla Kubertovy kresby, domnívám se, vynikla ještě o stupeň víc. 

Přesto zvolejme sláva a tři dny se radujme, že něco v českém jazyce konečně od této komiksové legendy vyšlo. Jeho význam by mimo jiné mohla dokumentovat i skutečnost, že již v roce 1976 Kubert založil školu pro komiksové autory. Do Ameriky je sice cesta dlouhá, ale i z pečlivého pozorování Tarzana se dá spousta inspirace odchytnout. Vzhůru do toho. 

Tarzan: Éra Joea Kuberta 1, scénář a kresba Joe Kubert, překlad Ľudovít Plata, nakladatelství BB art a Crew, 2010, 200 s. 

Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas