31. října  2011  rubrika: Literatura

Death Note: To je vražda, napsal

Death Note 2 - Foto: Nakladatelství Crew, Takeši Obata

Death Note 2Foto: Nakladatelství Crew, Takeši Obata

Kdybyste disponovali možností relativně beztrestně likvidovat zločince, bylo by správné šanci využít? A když by někdo gaunery zabíjel, mělo by se proti němu zakročit? Těmito morálními otázkami se zabývá manga Death Note - Zápisník smrti. Komiks od chytrých tvůrců pro chytré čtenáře o chytrých postavách.

Dostat ve škole poznámku znamená průšvih, po kterém mohou následovat ještě fyzické sankce. Zatímco bolavé pozadí kvůli pár větám v žákovské knížce časem pomine, zmínka v Zápisníku smrti mívá fatálnější následky. Jeho název ostatně dost citelně napovídá, k čemu slouží. Oba sešitky však mohou působit preventivně, první směřuje na konkrétní jednotlivce, druhý převychovává celé lidstvo... 

Náhled stránky komiksu Death Note 2 - Foto: Nakladatelství Crew, Takeši Obata

Náhled stránky komiksu Death Note 2Foto: Nakladatelství Crew, Takeši Obata

K roli samozvaného spasitele se přihlásil vzorný student Light Jagami, který magický zápisník nalezl. Aby vybraný jedinec zemřel, stačí si vybavit tvář člověka a zapsat jeho jméno a příčinu smrti. Banálně vyhlížející systém kupodivu funguje. Zápisník totiž nepochází z lidského světa, pouze ho u nás ztratil smrtonoš Rjúk, který zvědavě přihlíží, co všechno jeho nedbalost napáchá. Light se rozhodne vytvořit dokonalou společnost bez zločinu tím, že všechny kriminálníky jednoduše zneškodní. Ve zrealizování chvályhodné myšlenky se ho ale pokusí zastavit geniální detektiv vystupující pod pseudonymem L. Mladý student tak brzy zjistí, že vznik bohulibého prostředí si vyžádá také oběti z řad nevinných lidí. 

Scenárista Cugumi Óba a kreslíř Takeši Obata si sérií Death Note dali za úkol detailně pracovat s psychologií hlavních postav. Jejich prostřednictvím rozvádějí dvojici morálních principů. Light Jagami reprezentuje konsekvenční morální teorii, především nejvyhrocenější utilitarismus, který definoval anglický filozof Jeremy Bentham. Jedná se o přístup, jenž vymezuje morálku podle stavu, ve kterém bude svět po provedení činů. Pokud Light pozabíjí stovky či tisíce lidí, což bude mít za následek miliony šťastnějších přeživších, koná správně. 

Náhled stránky komiksu Death Note 2 - Foto: Nakladatelství Crew, Takeši Obata

Náhled stránky komiksu Death Note 2Foto: Nakladatelství Crew, Takeši Obata

Detektiv L naopak zastupuje kategorickou morální teorii s nejvýznamnějším obhájcem v podobě Immanuela Kanta. Mravní zásady se dle tohoto principu drží určitých dohodnutých požadavků, práv a povinností, u nichž se nebere ohled na následky. Vražda je stále vraždou, i když ústí v něco lepšího, a tak musí být zastavena, případně potrestána. V televizním vysílání L oznámí, že má v úmyslu nad smrtícím protivníkem zvítězit, čímž rozpoutá bitvu dvou geniálních mozků a dvou odlišných přístupů, k čemuž logicky patří i příležitostné pochybování o vlastním chování. 

V rámci šónen mangy (komiksy pro kluky) tedy Death Note nabízí ohromný přesah základních motivů. Autoři navíc univerzálním otázkám dodávají formu šachové partie, která ač to může znít absurdně, dění dynamizuje. Kroky Lighta se pravidelně střídají s činnostmi L, přičemž oba dumají, jak by se mohl protivník v následujících dnech zachovat. Právě během analýz soupeřových aktivit se dozvídáme, proč vlastně ten dělal to a ten zas tohle. Postavy mají před čtenářem téměř neustále náskok. Death Note připomíná tradiční detektivky jako Columbo nebo Hercule Poirot, kdyby se zredukovaly na dvě nejatraktivnější části – na úvodní provedení činu a jeho finální vysvětlení. A jeden díl Zápisníku smrti obsahuje několik takových epizod. 

Postmoderní náhled na vyšetřování je ideální volbou, jak se seznámit s komiksy z Japonska, pakliže se necítíte na sáhodlouhá dobrodružství teenagera Naruta. Dospělejší Death Note je mangou dvanáctidílnou, přičemž fešně zpracované dvě části se již rozvalují na tuzemských pultech. A dá se předpokládat, že pokud s nimi začnete, budete nadšeně vyhlížet i jejich pokračování. 

Death Note: Zápisník smrti 2, scénář Cugumi Óba, kresba Takeši Obata, překlad Anna Křivánková, nakladatelství Crew, 2011, 204 s. 

 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace