22. října  2010  rubrika: Literatura

Dobrý proti severáku

Obálka knihy Dobrý proti severáku - Foto: nakladatelství Host

Obálka knihy Dobrý proti severákuFoto: nakladatelství Host

Co se stane, když si při odesílání e-mailu spletete adresu příjemce? Buď se zpráva vrátí jako nedoručitelná, anebo se začne rozvíjet docela zajímavá komunikace s kýmsi neznámým. Druhý případ se stal Emmi Rothnerové v knize Daniela Glattauera Dobrý proti severáku. Vznikl tak novodobý román v dopisech.

Emmi Rothnerová chtěla jenom odhlásit předplatné časopisu Like. Stačilo při vyplňování adresy zaměnit „i“ za „ie“ a její e-mail doputoval úplně jinam, do mailboxu Lea Leikeho. To je počátek příběhu Emmi a Lea. Zprvu formální upozornění, omluva, poděkování, pozdrav se stanou příležitostí k započetí rozhovoru s někým naprosto cizím, neznámým. Už to je lákavé, provokující. Když se následně ukáže, že si ti dva docela dobře rozumějí, stane se dopisování téměř pravidelností, potřebou, závislostí. „O tři dny později – Předmět: Něco chybí: Milý Leo, když mi tři dny nenapíšete, mám z toho dva pocity: 1) Udivuje mě to, 2) Něco mi chybí. Ani jedno z toho není příjemné. Udělejte s tím něco! Emmi.“ 

Glattauerův příběh, strukturovaný opravdu jako sled odeslaných a přijatých elektronických dopisů (dokonce s uvedením, za jak dlouhou dobu přišla reakce), skvěle ukazuje, nakolik je silné upřímně míněné slovo. Ať už je přímo napsané na papíře nebo svěřené současnému komunikačnímu prostředku – internetu. Anonymní příležitost k rozhovoru, flirtování, k možnosti představ o tom druhém neznámém i k sebepoznání dodává celku napětí. Postupné pronikání do soukromých a intimních sfér je dokonce vzrušující. Čtenář může sledovat, jak mezi oněmi nezávazně se setkavšími korespondenty narůstá přátelství a přesto, že Emmi je vdaná, dokonce láska. Ale vše se to děje opravdu jen „po síti“. Neznají svůj věk, nevědí, jak ten druhý vypadá, zůstává jim fantazie. „O den později – Bez předmětu: Abyste měla ve schránce tři e-maily ode mne. Srdečně Leo (Včera jsem si schválně kvůli vám nebo alespoň s myšlenkou na vás koupil nové pyžamo.)“ 

Je to možné nechat „jen“ takto, v nevinném, a přesto jakémsi partnerském trojúhelníku? Samozřejmě padne otázka osobního setkání, ale je ho zapotřebí? Co je silnější a pravověrnější – skutečný Leo a Emmi, anebo vysněné ideální osoby? Podobné otázky vyvstávají nad tímto e-mailovým epistolárním románem, kterému navíc nechybí dramatická zápletka a překvapivé rozuzlení. 

Nakonec je zřejmé, že u myšlenek, nápadů a dokonce vztahů je víc než forma sdílení důležitější, že jim neschází obsah, vstřícnost, opravdovost. Daniel Glattauer to vše dokázal příjemně a poutavě zkomponovat. I proto se jeho kniha v dopisech výborně čte. 

Daniel Glattauer, Dobrý proti severáku, Host, Brno 2010, překlad: Iva Kratochvílová, 256 s. 

Autor:  Milena M. Marešová
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace