31. května  2013  rubrika: Literatura

Klinika Liberty Meadows ordinuje praštěnou zábavu

Liberty Meadows: Ráj - Foto: Frank Cho, Nakladatelství Crew

Liberty Meadows: RájFoto: Frank Cho, Nakladatelství Crew

Dvaačtyřicetiletý Frank Cho bojuje s cenzurou a uzávěrkami, profese výtvarníka mu však umožňuje pracovat doma - třeba v trenýrkách. Dávka pohodlí a uvolněnosti je patrná i z jeho komiksové série Liberty Meadows o neziskovém zvířecím útulku. První souborná kniha novinových stripů vyšla v českém překladu.

Hypochondrická žába, bojácný kačer, zakrslý cirkusový medvěd se sklony ke kanadským žertům, psychopatická kráva, sexistické prase - to je pouze několik příkladů barvitých postav, které lze potkat na svérázné zvířecí klinice Liberty Meadows. Na polidštěnou faunu s všelijakými civilizačními chorobami dohlíží psycholožka Brandy Carterová a nově přijatý lékař Frank, bezhlavě zakoukaný do krásné ošetřovatelky. Pozvání na rande ale v prvním díle s názvem Ráj pokaždé zastaví jeho chronická nesmělost. 

Liberty Meadows: Ráj - náhled stránky - Foto: Frank Cho, Nakladatelství Crew

Liberty Meadows: Ráj - náhled stránkyFoto: Frank Cho, Nakladatelství Crew

Frank Cho v Liberty Meadows zužitkoval některé bláznivé postavičky, vytvořené během studií pro školní noviny. Z toho důvodu nepřekvapí, že zde v absurdním a energicky skotačivém duchu probírají večírky, balení holek, alkohol, závislost na nikotinu a další běžné studentské kratochvíle. Toto panoptikum si lze oblíbit stejně snadno jako roztomilé figurky z Medvídka Pú, Američan korejského původu ale dění inscenuje o stupeň šílenějším způsobem pro dospělejší čtenáře. Bezstarostně využívá popkulturních odkazů, hravých nesmyslů a praštěných situací. V mnoha případech doslova, jelikož se jeho humor často skládá z lidového mlácení a padání. 

Cho situace ozvláštňuje kreativní prací s komiksovým políčkem. Porušuje vizuální konvence, když nechává postavy reagovat na vše, co se kolem nich děje. Komiksové rámečky se tříští, pokud za ně figurka tahá, případně z rámování vystupuje a zpátky se do něho leze. 

Bláznivá zvířata bez domova vykazují leckdy sebedestruktivní tendence, jsou ale příjemnou společností, když se nemusíte obávat škod na majetku. Jejich dovádění vytáhne z chmurných nálad a je vítaným příspěvkem do prozatím sporadicky prozkoumaného světa novinových stripů. 

Liberty Meadows: Ráj, scénář a kresba Frank Cho, překlad Filip Škába, nakladatelství Crew, 2013, 144 s. 

 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas