15. února  2011  rubrika: Literatura

Proslulý Indiana Jones v komiksové podobě

Komiksový Indiana Jones - Foto: Nakladatelství BB Art

Komiksový Indiana JonesFoto: Nakladatelství BB Art

Kdyby jeho jméno nefigurovalo v nadpisu, hodila by se otázka, kdo je nejznámějším archeologem, který nosí bič, klobouk a má enormní strach z hadů. Odpověď by byla i přesto jednoduchá, ale v tomto stavu bohužel zcela ztrácí význam. O samotném komiksu se to naštěstí říci nedá.

V omnibusech - souborných vydáních komiksů, kterým je v tuzemsku věnována náležitá péče - se již představila solidní řádka klasických filmových postav. Lidskou populaci na všemožných místech snižovali predátoři, vetřelci i terminátoři, se zeleným obličejem šířila destrukci a zkázu psychopatická Maska a v jedné předaleké galaxii prožívaly nové útrapy postavy ze Star Wars. A když se čtenáři dočkali i Hvězdných válek, u nichž patří vydavatelská práva k těm finančně náročnějším záležitostem, mohl se k partě ve svižném tempu přidat také světoznámý dobrodruh. 

Náhled komiksu Indiana Jones - Foto: Nakladatelství BB Art

Náhled komiksu Indiana JonesFoto: Nakladatelství BB Art

Indiana Jones se stal fenoménem díky trojici snímků z osmdesátých let, které vyprávějí o letech třicátých. Vážený univerzitní pedagog v charakteristickém hnědém klobouku a obnošeném oblečení putuje po celém světě, aby vypátral legendární artefakty. Složité průzkumné práce sympatickému chlapíkovi s tváří Harrisona Forda přitom komplikují nacisté, gangsteři, Indové, případně dámské společnice. Tento osvědčený koncept zůstává samozřejmě zachován i v komiksu. Hned v prvním příběhu má Indiana v merku bájnou Atlantidu. V roce 1939 se za společnosti sličné kolegyně pokouší ztracené město nalézt a zabránit ostatním ve využití ohromných sil, které ukrývá. 

Jelikož v druhé části jde o svitky obsahující slova samotného Buddhy a třetí pasáž zahrnuje mimo jiné fanatické potomky Inků, je očividné, že velkolepých výzev k pokoření zem nabízí stále dostatek. Indy tak putuje z jednoho koutu planety na druhý, špičkuje se s parťačkou, protivníky nebo malým pomocníkem Khamalem a prožívá dobrodružství, kvůli kterým vypadá archeologie jako kouzelně adrenalinové zaměstnání. Komiks pracuje se stejnými atributy, jaké patří k ústředním premisám filmů, a plynule je přidává do nových zápletek. Což je hrozně fajn. 

Náhled komiksu Indiana Jones - Foto: Nakladatelství BB Art

Náhled komiksu Indiana JonesFoto: Nakladatelství BB Art

Rozpohybované obrázky sice stále disponují silnější atmosférou a osobitějším kouzlem, leč je to zapříčiněno částečně oním nostalgickým oparem, který se k nim váže. Omnibus taktéž nabízí dostatek humoru a vábivého tajemství. Kdyby v hlavní roli neúčinkoval Indiana Jones, fungovalo by to rozhodně o poznání méně, avšak s ním a s fórky na jeho osobu (nemohou chybět hadi nebo další poničení klobouku) jde o velmi příjemnou zábavu. Hrdina pojmenovaný podle psa George Lucase neztrácí charisma zkrátka ani na papíře. 

Vzezření hlavního hrdiny se u prvních dvou příběhů kreslených Danem Barrym očividně drží hereckého předchůdce, a tak není problém si Harrisona Forda do příběhů v případě zájmu dosadit. Nejvíce by tedy někomu mohly chybět přesně dávkované melodie Johna Williamse. Ozkoušenou pravdou však je, že se vyplatí použít soundtracky jako čtenářskou kulisu. A právě toto je asi tím nejlepším argumentem, proč komiksový Indiana Jones stojí za zkoušku – je natolik pohodovým čtením, že vyburcuje k zbytečnému porovnávání s díly zcela odlišného média. Omnibus obstojí jako poctivý dobrodružný titul sám o sobě. 

Indiana Jones: Omnibus 1, scénář William Messner-Loebs, Mike Richardson, Dan Barry, Lee Marrsová, kresba Dan Barry, Dan Spiegle, Leo Duranona, překlad Michaela Macková, nakladatelství BBart, 2011, 352 s. 

 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas