29. dubna  2011  rubrika: Literatura

První kniha Daredevila, Muže beze strachu

Daredevil: Muž beze strachu - Foto: Nakladatelství BB Art

Daredevil: Muž beze strachuFoto: Nakladatelství BB Art

Pravidelně se ukazuje, že patřit mezi lidi s handicapem ještě neznamená rozlučku se sny a aktivním životem. Matt Murdock sice v mládí oslepl, ale dokázal se stát prominentním právníkem. Večery navíc tráví pobíháním po městě v superhrdinském trikotu a zachraňováním nevinných.

Vše se přihodilo velice rychle. Jednoho nešťastného dne, kdy si to mladý Matt zrovna štrádoval z knihovny, se slepý stařík rozhodl přecházet ulici ve velmi nevhodný okamžik. Chlapec řítící se náklaďák s radioaktivním materiálem zaregistroval a neohroženě přiskočil na pomoc. Pán sice vyvázl bez újmy, ale Murdock dostal zásah nebezpečnou látkou do obličeje. Ztratil zrak, avšak radikálně se mu zlepšily ostatní smysly. S vynikajícím čichem, sluchem, hmatem (a svalovou hmotou z posilovny) začal potírat zločin jako hrdina Daredevil. A když je potřeba, brání ostatní také ve své civilní roli v soudní síni. 

Toto je zrod legendární postavy z první poloviny 60. let, z doby, kdy se na svět vyklubala i úvodní dobrodružství dalších slavných figur jako Spider-Mana, Iron Mana nebo týmu Fantastic Four. První tuzemsky vydaná kniha věnovaná slepému právníkovi ale představuje moderní způsob, jak se nakládá se superhrdiny. S naivitou a jasně definovanými zástupci dobra a zla se již nějakou dobu psát pořádné příběhy nedají, a tak se Daredevil pod scenáristickým vedením Briana Michaela Bendise noří do temnoty. 

Daredevil: Muž beze strachu (náhled stránky) - Foto: Nakladatelství BB Art

Daredevil: Muž beze strachu (náhled stránky)Foto: Nakladatelství BB Art

Hned v prvním příběhu Bendis předkládá příběh traumatizovaného chlapce, který se před naším světem uzavřel do světa komiksů. Klučina si neustále kreslí souboje mezi rohatým hrdinou a záporáky a nikdo vlastně neví proč. Nikdo tomu ostatně ani nevěnuje pozornost. Pouze jeden novinář z Daily Bugle začne pátrat po krutých příčinách. Hutné vyznění podtrhuje kresba Davida Macka, kombinující dětské kresbičky, realistickou kresbu a celou řadu dalších technik. Částečně jsou různé styly ospravedlněné příběhem (přepínání mezi různými hledisky pohledu), částečně se dá mluvit o samoúčelné prezentaci vlastních schopností. V každém případě je to ukázka Mackovi univerzálnosti nadmíru působivá. 

Taktéž se jedná o atmosférický předvoj následujících událostí. Z nich se dají vypíchnout dva důležité okamžiky formující příběh do podoby noirové detektivky. Tím prvním je smrt Kingpina, krále podsvětí, kterou zosnoval jeden z jeho mladých pomocníků. Druhým odhalení v médiích, že se pod maskou Daredevila skrývá Matt Murdock. Což je noční můrou všech superhrdinů. 

Je přitom fascinující pozorovat, jak přirozeně celé dění působí a s jakou lehkostí Bendis předkládá vyhrocené události. Je ale těžké v krátkosti vysvětlit, jak to dokázal. Kombinací Bendise, mistra komiksových dialogů, a kreslíře Alexe Maleeva zkrátka vzniklo něco velice rafinovaného, inteligentního, zručného a vynalézavého. Snad každý čtenář si musí být během pár sešitů vědom, jak moc se jeden z klasických superhrdinů v podání této dvojice odlišuje. 

Daredevil: Muž beze strachu (náhled stránky) - Foto: Nakladatelství BB Art

Daredevil: Muž beze strachu (náhled stránky)Foto: Nakladatelství BB Art

Vzájemné autorské souznění se dá demonstrovat na části, která se obejde beze slov. Tvůrci ve zcela specifické náladě posouvají kupředu narativní linku, předvádějí detailní a přehledný souboj Daredevila s nájemným vrahem a nakonec nás nechávají tápat stejně jako hlavního hrdinu. Všechno zvládnout díky řazení jednotlivých panelů je známkou obrovského talentu a citu pro komiksové médium. 

Třetí příběh vyhrocuje situaci do vysokách obrátek a nezbývá nic jiného, než vyhlížet další knihu. Naštěstí by měla vyjít v září, přičemž se dá předpokládat, že bude zpracovaná stejně pečlivě jako jednička. Počeštit tu spoustu maličkostí, které zasahují do obrazů, muselo dát enormní práci, o to výjimečněji poté Daredevil působí. Na předvedení moderního mainstreamu byl zkrátka vybrán správný kandidát. 

Daredevil: Muž beze strachu, scénář Brian Michael Bendis, kresba David Mack, Alex Maleev, Manuel Gutierrez, Terry Dodson, Rachel Dodsonová, překlad Tomáš Jeník, nakladatelství BBart, 2011, 448 s. 

 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas