20. července  2011  rubrika: Literatura

Punisher MAX: Matička Rus

Punisher MAX: Matička Rus - Foto: Nakladatelství BB Art

Punisher MAX: Matička RusFoto: Nakladatelství BB Art

I muži mají své dny. Vyznačují se zvýšenou potřebou sledovat drsňáky s vymakanou muskulaturou, kteří kosí protivníky po desítkách a krvavou řež komentují suchými hláškami. Živé hory svalů se přitom neredukují na Stalloneho, Stathama, Willise a další filmové hvězdy. Účinkují i v dalších médiích. V komiksu se dá kupříkladu na post ukázkového příkladu dosadit Frank Castle alias Punisher.

Poté, co Franku Castlovi gangsteři zavraždili manželku a děti, zrodil se nový mstitel. Oproti okostýmovaným superhrdinům je ale chlápek s lebkou na hrudi mnohem nelítostnější. Jako samozvaný soudce, porota i kat v jedné osobě likviduje všechny zločince, kteří unikají spravedlnosti. A po stovkách vyrobených mrtvol se dá říci, že se ze zabíjení stal jeho největší a možná také jediný koníček. Pod majuskulemi MAX se posléze ukrývají příběhy z komiksové řady pro dospělé, kde Punisher čelí zdánlivě obyčejnému, ale o to nebezpečnějšímu lidskému zlu. Agresivních psychopatů, drogových dealerů, zkorumpovaných politiků a dalších nevyžádaných existencí poskytuje naše země dostatek. 

Punisher MAX: Matička Rus - náhled stránky - Foto: Nakladatelství BB Art

Punisher MAX: Matička Rus - náhled stránkyFoto: Nakladatelství BB Art

Přestože si své cíle Frank vybírá povětšinou na základě vlastního uvážení, tentokrát přijme úkol od Nicka Furyho. Jedná se o vysvobození malé holčičky, která je nositelem smrtícího retroviru. Byl jí aplikován protijed, avšak stále existuje šance, že by se při včasném zajištění dalo složení nebezpečné látky odhalit. Dívenka je ale držena na základně jaderných raket na Sibiři. Což pro Castla sice představuje vítanou změnu, leč na druhou stranu by mohlo seznámení s ruskou mentalitou vyžadovat značnou dávku improvizace. Svalnatý kolega, který zná místní prostředí, by proto mohl přijít nakonec vhod. 

Scenárista Garth Ennis v předešlém díle s názvem Irská kuchyně ventiloval svůj názor na Irskou republikánskou armádu, v Matičce Rusi se vyjadřuje k terorismu a americko-ruským vztahům. Ačkoliv tedy Punisher primárně spadá do ranku zábavných akčňáren, stále v něm hrají důležitou roli témata našeho reálného světa. Synergicky se propojují s nadneseným masakrem, v němž je přesila skolena kulkami dvou odvážlivců. Tento fakt je důležité brát na vědomí, jelikož z nejnovějšího Punishera se díky tomu stává v porovnání s jinými žánrovými díly překvapivě chytrá záležitost. 

Punisher MAX: Matička Rus - obálka komiksu - Foto: Nakladatelství BB Art

Punisher MAX: Matička Rus - obálka komiksuFoto: Nakladatelství BB Art

Ennis totiž mimo jiné předkládá dva pohledy na jednu velice podstatnou otázku – nakolik je důležitý život nevinného člověka? Politici, kteří jsou zobrazeni jako přehnaní racionalisté, zastávají názor, že důležité je udržet světový mír i za cenu úmrtí civilistů. Jedna dívka pro ně tedy nic neznamená, jestliže díky její smrti budou v pořádku ostatní. Frank Castle oproti tomu obhajuje postoj, že pro danou dívku znamená zatraceně hodně, jestli bude žít nebo ne, proto má smysl pokusit se ji zachránit za jakýchkoliv okolností. Explicitně zde tyto myšlenky nejsou řečeny, ale z jednotlivých událostí je očividné, že se o ně jedná. Pro zachování překvapení přesto není vhodné konkrétní příklady prozrazovat, hodí se snad jen upozornit, že zde účinkuje také osoba, k níž by se dala přiřadit úloha neutrálně analyzujícího pozorovatele. 

Za běžných okolností by bylo obtížné se přiklonit na jednu nebo druhou stranu, v kontextu vyprávění je čtenář veden k sympatizování s ústředním hrdinou. Je tedy hrozně jednoduché propadnout heroickým činům. Krvavý gejzír v kontrastu s dětskou bezbranností a vážnými tématy dělá z Matičky Rusi testosteronový zážitek, jehož sílu ještě podtrhují ostře řezané rysy všech účinkujících. Scenárista Garth Ennis a kreslíř Dougie Braithwaite vytvořili chlapácký komiks se vším, co k tomu patří. A přidáním „něčeho navíc“ z tohoto Punishera udělali nejpůsobivější díl. 

Punisher MAX: Matička Rus, scénář Garth Ennis, kresba Dougie Braithwaite, překlad Richard Podaný, nakladatelství BB art, 2011, 144 s. 

 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas