29. srpna  2012  rubrika: Literatura

Rozlučka se Sandmanem, pánem snění

Sandman 10: Tryzna - Foto: Michael Zulli, Nakladatelství Crew

Sandman 10: TryznaFoto: Michael Zulli, Nakladatelství Crew

V roce 2002 se v českém jazyce objevil první díl z oceňované komiksové série Sandman Neila Gaimana. Vládce snů tehdy vyrvali z jeho domovské dimenze a uvěznili během magického rituálu na Zemi. Po dlouhých letech se dostal ze zajetí, nabral síly a vybudoval své zchátralé království do původní podoby. V roce 2012 přišel čas loučení.

Hlášení, že čtenáři dorazili do konečné stanice a musí vystoupit, se letos z tuzemského komiksového vláčku ozývá opakovaně. Na finální zastávku dorazil flákač Scott Pilgrim, posledního panáka irské whisky si nalil nájemný zabiják Tommy Monaghan, sbírkou povídek o podivných existencích, které účinkovaly v pátrání po uprchlém Bohu, se v půlce září uzavře série Preacher. A po dlouhých deseti letech, během nichž vycházela desetisvazková sága Sandman, zemřel i Morfeus. 

Obálka komiksu Sandman 10: Tryzna - Foto: Michael Zulli, Nakladatelství Crew

Obálka komiksu Sandman 10: TryznaFoto: Michael Zulli, Nakladatelství Crew

Morfeus, Sen, Sandman, který je znám i pod mnoha dalšími jmény, skonal přísně vzato v minulém díle s názvem Blahovolné. Až Tryzna však dává jeho životu finální vale. Slavnost na počest zemřelých je ukončením jedné kapitoly. Jde o epilog, rozloučení s pánem snů, jehož anorektická figura, rozčepýřené černé vlasy a především povýšenecké chování lezlo některým postavám v průběhu značně na nervy. I přes osobní konflikty mu přicházejí vzdát čest veskrze všichni. Podělí se o vzájemné zkušenosti, zavzpomínají na jeho činy a taktéž přivítají Morfeova nástupce, jelikož říše snů nemůže zůstat bez vládce a Věční nikdy nemohou definitivně zemřít. 

V Tryzně dostává prostor skutečně každý, kdo chce na konec respektovaného muže nějakým způsobem reagovat. Nejbližší rodina Věčných, mezi nimiž nechybí bláznivá Delirium, atraktivní Smrt nebo oboupohlavní Touha, havran Matouš, kterého sužují výčitky vůči svému bývalému pánu, Rose Walkerová nebo v samostatném příběhu účinkující Hob Gadling. V nekonečných zástupech se mihne také Batman, Martian Manhunter, Superman nebo John Constantine. Scenárista Neil Gaiman držel sérii Sandman stranou komiksového středního proudu, ale přítomností slavných figur nakladatelství DC připomíná, že je potřeba jeho dílo zasazovat do enormně širokého kontextu. 

Ukázka z komiksu Sandman 10: Tryzna - Foto: Michael Zulli, Nakladatelství Crew

Ukázka z komiksu Sandman 10: TryznaFoto: Michael Zulli, Nakladatelství Crew

Loučení je cítit i z bohatě propracovaných kreseb Michaela Zulliho, jenž si vystačil bez výrazného vytahování tuší. Jeho obrazy doplňují pouze vybledlé barvy. Vizuální stránka jako by upomínala na fakt, že místní svět už pomalu ztrácí nápaditost a životem překypující atmosféru, jakou do něj vnášel Morfeus. 

Poslední sbohem z logických důvodů dává také hlavní konstruktér Neil Gaiman. Jelikož po smutečním obřadu vložil do Tryzny trojici dalších povídek, dá se tento krok chápat, že ani jemu samotnému se s postavami neloučí snadno. Poslední část kupříkladu věnoval svému oblíbenci, největšímu spisovateli všech dob. William Shakespeare totiž ještě musí napsat poslední hru, kterou přislíbil pánovi snů. Zápolí s věkem, s odloučením od manželky a dcery, přesto svůj slib dodrží. Jde o poslední pohled na příběhy, vyprávění a ostatně též vypravěče. 

Přesto stále zbývají čtenáři. Předpokládá se, že kdo strávil ve společnosti Sandmana dlouhé roky, nyní postavě s vzezřením Roberta Smitha nepřijde zničehonic demonstrativně plivnout na hrob. Gaiman do Tryzny přirozeným způsobem zakomponoval i nás. Všichni jsme na smuteční oslavě v říši snů byli, jen si na to povětšinou nepamatujeme. S přechodem z jedné etapy do druhé bychom však měli být smířeni. Přestože končí, dokáže přesvědčit, že v jistém smyslu přetrvává. Král zemřel, ať žije král. K některým figurkám se budeme navíc nadále vracet. Již v říjnu bychom se měli setkat se Sandmanovou sestrou Smrtí v albu Čas tvého života. 

Sandman 10: Tryzna, scénář Neil Gaiman, kresba Michael Zulli, Charles Vess, John J. Muth, překlad Viktor Janiš, nakladatelství Crew, 2012, 192 s. 

 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas