30. listopadu  2010  rubrika: Literatura

Sandman: Konec světů

Obálka komiksu Sandman: Konec světů - Foto: Nakladatelství Crew

Obálka komiksu Sandman: Konec světůFoto: Nakladatelství Crew

Nebojte se a přistupte blíž. Venku přeci panuje ukrutná sněžná bouře, takže bude zajisté pohodlnější přečkat ji ve vyhřáté krčmě u korbele piva nebo sklenky vína. Společnost vám sice budou dělat prapodivné bytosti ze všech možných realit, ale to neznamená, že jsou špatní. Jsou pouze odlišní. A stejně tak i jejich příběhy.

Sandmanovská série se v českém jazyce aktuálně dopracovala k osmému dílu z deseti, což by přeci jen mohlo naznačovat, že je potřeba znát předešlé části. V podstatě je to pravda, jelikož k plnohodnotnému zážitku určitě pomůže, když jste obeznámeni se všemi událostmi. Jenže scénárista Neil Gaiman v jedné epické sáze o osudu pána snů Morfea a jeho sourozenců rozestavil i několik potenciálních záchytných bodů. Fanoušci u nich uspokojí své nadšení a noví čtenáři by si mohli říct, že na tomto legendárním komiksu vážně něco bude. Za poslední pauzu se přitom dá považovat Konec světů. 

Ukázka z komiksu Sandman: Konec světů - Foto: Nakladatelství Crew

Ukázka z komiksu Sandman: Konec světůFoto: Nakladatelství Crew

Základ má stejný jako Boccaciův Dekameron nebo Chaucerovy Canterburské povídky - na jednom místě si pocestní krátí čas tím, že si vzájemně vypráví příběhy. V tomto případě se v hospodě Konec světů, která se objeví uprostřed sněžné bouře, sejde ohromné spektrum stvoření z různorodých světů a dob. Vedle Branta Tuckera, který měl autonehodu, se proto najednou vyskytují opilí elf, kentaur nebo hrobník. A nutno podotknout, že je extrémně zajímavé sledovat, co mají tato individua v hlavě. 

Gaiman příběhy podává natolik chytlavě, přesvědčivě a inteligentně, až byste si chtěli přisednout ke stolu a získat tím i sluchový dojem. Když čtete o alternativní Americe a mladém blonďatém prezidentovi, o spících a nebezpečně vyhlížejících městech nebo o tom, jaké existují způsoby pohřbívání, snažíte se bedlivě vnímat každý aspekt. A stejně jako ostatní posluchači v hospodě si říkáte, co by tak mohlo být pravdivé a co si jednotliví aktéři přeci jen přikrášlili. Už jen pouhý fakt, že k něčemu takovému Gaiman donutí, vypovídá skvěle o jeho schopnostech. 

Nemá cenu si totiž nic nalhávat. Talentovaný Brit svá díla vytváří na téměř totožném a osvědčeném konceptu. Prozkoumává a nahlíží do snových míst, které v případě potřeby schopně integruje s „naší“ realitou, přičemž se za tím dá samozřejmě rozpoznat jeho typický styl. Fantazii má však natolik bezbřehou, že ani další a další variace nepůsobí okoukaně a nudně. Jednoduše řečeno do toho pokaždé spadnete jako Alenka do říše divů a s radostí chytnete za ruku místního průvodce. 

Ukázka z komiksu Sandman: Konec světů - Foto: Nakladatelství Crew

Ukázka z komiksu Sandman: Konec světůFoto: Nakladatelství Crew

V Sandmanovské řadě figuruje několik povídkových knih (a není problém si přečíst recenzi na druhý díl Bájí a odlesků), přičemž se Konec světů dá považovat za nejkomplexnější. Proč se zahazovat s prostou krčmou, kde se klábosí o všem možném i nemožném, když se dá vytvořit rafinovanější struktura. Někteří jedinci tak vyprávějí příběhy o bytostech, které vyprávějí příběhy. A jejich příběhy sledujeme. Vše je ladně a logicky propojené, a proto by neměla hrozit ztráta orientace. 

Pakliže se ale skutečně do komiksu začtou nováčci, budou zřejmě tápat v těch několika podstatných místech, jenž odkazují k předešlým událostem. Což naštěstí není žádná velká tragédie. Neil Gaiman si opět pohrává s díly svými i cizími, tudíž zde můžete nalézt desítky narážek, odkazů a souvislostí. Pochytat vše napoprvé přesto není v silách běžného smrtelníka, takže by to ani nikomu nemělo příliš vadit. Alespoň je o důvod víc, proč se k Sandmanovi vrátit minimálně po vydání kompletní série. 

Sandman: Konec světů, scénář Neil Gaiman, kresba Bryan Talbot, John Watkiss, Michael Allred, Michael Zulli, Shea Anton Pensa, Alec Stevens, Gary Amaro, překlad Viktor Janiš, nakladatelství Crew, 2008, 120 s. 

 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas