23. prosince  2010  rubrika: Literatura

Star Wars: Stíny Impéria

Obálka komiksu Star Wars - Foto: Nakladatelství BB Art

Obálka komiksu Star WarsFoto: Nakladatelství BB Art

Již v roce 1992 se u nás sice objevil komiks Hvězdných válek, ale diletantské zpracování z něho udělalo úsměvný sběratelský artikl pro nejoddanější fanoušky. Ponechejme ho tedy stranou a raději se mrkněme na vůbec první důstojné vydání Star Wars v českém překladu.

Kdysi dávno v předaleké Americe vyprodukoval George Lucas úvodní Star Wars film, čímž naprosto zásadním způsobem změnil kinematografii a marketing. Jelikož nikdo nevěřil, že by se z nějaké ušmudlané sci-fi s malým rozpočtem mohlo stát něco víc, nikomu také zvlášť nevadilo, že si Lucas ponechal autorská práva k případným pokračováním, upomínkovým předmětům a vlastně celé značce. Jenže jak všichni vědí, Hvězdné války se staly nesmrtelnou klasikou, jejíž svébytný vesmír se protlačil snad do všech existujících médií. 

Fanoušci si mohou pokojíky napěchovat nejenom arzenálem hraček, hrnečků, deček a všelijakých jiných serepetiček s motivem milovaného kultu, ale též dalšími příběhy, které prohlubují události známé z filmů. Právě komiksy se staly podstatným spojovacím prostředkem, který pohádkový svět rozšiřuje do ještě epičtějších rozměrů. Star Wars: Stíny Impéria mohou figurovat na postu typického příkladu. 

Ukázka z komiksu Star Wars - Foto: Nakladatelství BB Art

Ukázka z komiksu Star WarsFoto: Nakladatelství BB Art

Fungují jako pomyslné lepidlo mezi epizodami Impérium vrací úder a Návrat Jediho a zasahují i do období po pádu císaře. V hlavním příběhu, po němž je tento omnibus pojmenován, tak kupříkladu vystupuje Luke Skywalker, princezna Leia a Chewbacca, kteří se chystají zachránit Hana Sola. Ten je však na lodi Boba Fetta zmražen v karbonitu a nájemný lovec ho chystá předat do rukou Jabby Hutta. Po Lukovi ovšem usilovně pátrá Darth Vader a ke všemu se přidává ještě vypočítavý princ Xizor, vůdce zločinecké organizace Černé slunce, jenž má v plánu Skywalkera zneškodnit a Vadera svrhnout. 

Z přemíry jmen a mizivého vysvětlení, kdo je kdo, by mělo být patrné, že se u Stínů Impéria počítá s minimálně základními znalostmi Star Wars vesmíru, jeho zákonitostí, ústředních postav a vzájemných vztahů. Není a vlastně ani nemůže být prostor věnován zdlouhavému seznamování se všemi aktéry. Čtenář k nim má mít vybudován vztah z předchozí zkušenosti, přičemž se zároveň předpokládá, že se mu daná zkušenost líbila a chce ji zopakovat. 

Ukázka z komiksu Star Wars - Foto: Nakladatelství BB Art

Ukázka z komiksu Star WarsFoto: Nakladatelství BB Art

Krásně zpracovaná bichle totiž obsahuje snad vše, co by si fanoušek mohl přát. Především zde účinkují oblíbené tváře, které se potýkají s novými úkoly. Pohybují se v důvěrně známých lokalitách a občas zaskočí do míst dosud neobjevených. Jejich příhody přitom lemují povědomé události a vzorce chování, čímž čtenářské potěšení vychází ze dvou okolností. Zaprvé z rozpoznávání těchto dříve použitých momentů (každý si rád potvrdí své vědomosti) a zadruhé z prozkoumávání dosud nepoznaného. Tímto způsobem samozřejmě pracuje většina populárních fenoménů, ale u Stínů Impéria je to opravdu velice patrné. Jde se do takových maličkostí, že se využívají stejné kompozice jako ve filmech a srovnatelným způsobem se přepíná mezi dějovými liniemi. 

Z knihy je díky tomu cítit jistý kalkul a určité pasáže působí nadbytečně a samoúčelně. Dají se přesto bez větších potíží omluvit, jelikož se stále nabízí dostatek zábavy a v několika případech i velmi zajímavých nápadů, které využívají specifik média. Nejen kvůli nim se vyplatí dát komiksovým Star Wars příběhům šanci i v budoucnu - kupříkladu v březnu 2011 vyjde soubor devíti povídek, které zachycují dobrodružné mise Boba Fetta. Takže si stačí začít broukat motivy Johna Williamse a pustit se do mezigalaktických intrik. 

Star Wars: Stíny Impéria, scénář John Wagner, Michael A. Stackpole, Steve Perry, kresba Ron Randall, Kilian Plunkett, John Nadeau, Carlos Ezquerra, překlad Vlastimil Šprta, nakladatelství BBart, 2010, 400 s. 

 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas