30. září  2013  rubrika: Literatura

Věčné noci: Divoký návrat Sandmana a jeho svérázné rodiny

Sandman: Věčné noci - Foto: Nakladatelství Crew

Sandman: Věčné nociFoto: Nakladatelství Crew

Sedm Věčných sourozenců, sedm příběhů, sedm kreslířů s různorodými výtvarnými styly. Scenárista a spisovatel Neil Gaiman splnil antologií Věčné noci slib, že se jednou vrátí k postavám z oceňované komiksové série Sandman.

Vládce snů byl během okultního rituálu vytržen z domovské dimenze a trvalo dlouhé roky, než se dostal ze zajetí a zrenovoval své chátrající království. Několik let také trvalo, než se čtenáři dozvěděli, jak charismatický hlavní hrdina s rozčepýřenými vlasy a anorektickou figurou skončí. Přelomová komiksová série Sandman se ale nezabývala pouze ústředním Morfeem. Z nekonečného vesmíru bylo představeno několik desítek postav, jejichž atmosférické příběhy dokázaly oslovit i publikum, které komiksům běžně neholduje. 

V Sandmanovi se experimentovalo s narativní a formální stránkou, přičemž v této tradici pokračuje i doplňková kniha Věčné noci. Skládá se ze sedmi částí, v nichž nějakým způsobem účinkují Věční. Zahradami se prochází Osud, v Benátkách vypráví muž o svém setkání se Smrtí, archeologové se při odkrývání budoucnosti dostanou blízko ke Zkáze. 

Sandman: Věčné noci - Foto: Nakladatelství Crew

Sandman: Věčné nociFoto: Nakladatelství Crew

Britský scenárista Neil Gaiman na povídkách pracoval se sedmi kreslíři, jejichž styl koresponduje s přiděleným segmentem. Zatímco příběh s Touhou zaplnil italský tvůrce erotických komiksů Milo Manara lechtivými scénami, pasáž Zoufalství láme Barron Storey trýznivými obrazy do nejasných útržků zničených osudů. Jak je u Gaimana dobrým zvykem, mají povídky kromě radikálně odlišných nálad také další vrstvy a odkazují na popkulturu či klasická literární díla. 

Již loni bylo přitom oznámeno, že Věčné noci nebudou posledním návratem dvaapadesátiletého spisovatele k svérázným sourozencům. V říjnu vyjde v Americe první číslo prequelu, který přiblíží, co dělal Sen před svým uvězněním. Pakliže si další cesty po nadpozemských říších udrží kvalitu prvních dodatků, jdu si pomalu balit kufřík. 

Sandman: Věčné noci, scénář Neil Gaiman, kresba Glen Fabry, Frank Quitely, Barron Storey, Miguelanxo Prado, Milo Manara, P. Craig Russell, Bill Sienkiewicz, překlad Viktor Janiš, nakladatelství Crew, 2013, 160 s. 

 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas