22. března  2011  rubrika: Literatura

Výprava za ptákem času

Výprava za ptákem času - Foto: Nakladatelství Crew

Výprava za ptákem časuFoto: Nakladatelství Crew

Když se na nějaký titul lepí přívlastky jako legendární nebo mistrovský, automaticky si budoucí spotřebitel vytváří vysoká očekávání a značné nároky na uspokojení. Výprava za ptákem času kupříkladu vyšla v edici Mistrovská díla evropského komiksu. Jsou její kvality opravdu tak nezpochybnitelné, nebo by se o daném označení slušelo polemizovat?

V souvislosti s Výpravou za ptákem času se nabízí hned několik možností, jak článek uchopit. Použít lze smutnou skutečnost, že na tuzemském trhu se frankofonní komiksy prozatím neuchytily a pouze Asterix patří k výjimce, která unikla hození ručníku do ringu. Proč tedy nezmínit navyknutí čtenářů na dynamičtější americký styl – navíc podporovaný hollywoodskou produkcí filmů se superhrdiny. 

Ukázka z komiksu Výprava za ptákem času - Foto: Nakladatelství Crew

Ukázka z komiksu Výprava za ptákem časuFoto: Nakladatelství Crew

Nebo je vhodnější začít tím, jak pověst předchází samotné dílo? Výprava dosáhla úspěchu v nedávné internetové anketě, kde se usadila na třetí šprušli nejlepších evropských komiksů všech dob. Výpovědní hodnotu je přitom nutné klást na účast 60 000 hlasujících. Svoji váhu má také ocenění Prix Lucien z významného komiksového festivalu v Angoulemu. 

Tyto způsoby však jen krouží okolo knihy, a tak bude přínosnější zvolit konkrétní popis. Výprava za ptákem času je fantasy o tradičním putování za určitým cílem. Základní skupinu představuje Pelissa, dívka se sličnými křivkami a malým modrým zvířátkem, rytíř Bragon, který svoji hrdinskou profesi nějaký čas neprovozoval, a neznámý mladík s talentem vše zarytě komentovat. Další členové postupně přibývají či odpadají. Společně musí najít ptáka času, mytického tvora, díky němuž by bylo možné zcela dokončit kouzlo na odvrácení zkázy, která hrozí zemi Akbar. 

Na první pohled jde tedy o příběh značně tuctový. Vždyť přesunů z jedné lokace do druhé a bojů dobra proti zlu jsou fantasy pokaždé plná. Když tento dojem ještě podtrhne těžkopádná expozice, nedá se říci, že by šlo o lásku na první pohled. S postupujícími stránkami se ale Výprava proměňuje a charaktery se z prostých archetypů stávají živoucími figurkami. Špičkují se mezi sebou, vtipně komentují probíhající dění a řeší osobní vztahy, přičemž se následky těchto debat promítají do chování při plnění úkolů. Sympatizovat se s touto partou musí i z toho důvodu, jak ústřední protagonistka využívá svých bujných tvarů k sexuálním narážkám. Ostatní na její podněty samozřejmě velmi rádi slyší, snad až na Bragona – spekuluje se o tom, že by zestárlý hrdina mohl být jejím otcem. 

Ukázka z komiksu Výprava za ptákem času - Foto: Nakladatelství Crew

Ukázka z komiksu Výprava za ptákem časuFoto: Nakladatelství Crew

Obdobnou situaci jako s vyprávěním nabízí také vizuální stránka. Výprava za ptákem času totiž může fungovat jako krásný příklad, jak důležitý je cit pro koloring. V úvodu barvy nanášel Yves Lencot. A výsledkem jsou chvílemi nepříjemně se ztrácející detaily kresby Régise Loisela. Výtvarníka zřejmě též iritovaly panely, které vyplňuje pouze jedna sytá barva, a tak si v dalších částech vzal na starost všechno sám. Díky této změně se z Výpravy stává již regulérně přenádherný kousek. 

Svět Akbaru je naplněn zcela unikátní faunou a flórou. Skupinka se během putování skrz džungle či rozpadající se chrámy seznamuje s potvůrkami malými i velkými a leckdy se nad jejich schopnostmi podivuje stejně jako čtenář. Tady nefigurují osvědčení draci nebo elfové, nýbrž stvoření, která si vyloženě říkají o podrobný průzkum. 

Ještě že se nakladatelství Crew rozhodlo vydat původní čtyři komiksové knihy v jednom svazku. V kompletní podobě se šance na odchod po průměrném úvodu snižuje na minimum, a tak se snad nikdo neochudí o následné okouzlující dobrodružství. Edice Mistrovských děl evropského komiksu obdržela reprezentativního zástupce a doufejme, že další členové budou přibývat ve svižném tempu. V dubnu by se mělo jednat o majstrštyk Incal. 

Výprava za ptákem času, scénář Serge Le Tendre, kresba Régis Loisel, překlad Richard Podaný, nakladatelství Crew, 2010, 224 s. 

 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas