7. června  2004  rubrika: portal

Zatím jen rozpačité vykročení

Útlou knihou sedmi povídek Noci, noci (Torst 2004) se uznávaná básnířka Kateřina Rudčenková (1976), autorka dvou významných básnických sbírek Ludwig a Není nutné, abyste mě navštěvoval, představuje poprvé i jako prozaička. První hodnotící reakce na její prozaický pokus se pohybují v široké škále, od velmi nadšeného přijetí až po naprosté odmítnutí.

Sedm próz, které vzájemně propojuje osoba vypravěčky se silnými autobiografickými rysy, představuje hluboký ponor do intimního života, kdy stranou není ponechána ani sexuální stránka. Máme tak před sebou otevřenou výpověď ženy na prahu středního věku, která stále hledá meze své existence. 

Kateřina Rudčenková: Noci, noci - Foto: kosmas.cz

Kateřina Rudčenková: Noci, nociFoto: kosmas.cz

Hranice mezi realitou a fikcí ale není u autorky často zřetelná. A tak netušíme, zda se Rudčenková pohybuje právě v realitě světa literárního, nebo v realitě světa skutečného, kdy popisuje skutečné události. Mnohé však naznačuje, že hrdinku próz můžeme ztotožnit s autorkou samotnou. Nakolik je to ale hra se čtenářem, která je utvrzená i shodnými daty narození autorky uvedenými na záložce a daty hrdinky uvedenými v textu, samozřejmě netušíme. Po stránce kompoziční se nepochybně jedná o knihu promyšlenou, poučenou trendy moderní prózy. Na mnoha místech se autorka hlásí ke svému oblíbenému autorovi Thomasi Bernhardovi. Jako by však u ní akt samotného psaní zatím stál před obsahem vyprávěného. A právě to je skutečnost, která zaráží. Tam, kde Rudčenková jako básnířka dokázala výrazně zaujmout, nás jako prozaička nechává v rozpacích. Není pochyb, že ve všech sedmi povídkách se odráží autorčina zkušenost z dětství, můžeme ledacos vytušit o komplikovaných vztazích s rodiči. Především však sledujeme utváření partnerských vztahů. Ty jsou formovány především sexuální zkušeností. Podobně jako hlavní hrdinka zatím hledá vhodného muže, autorka hledá téma, které by mohla vyprávět, a tato nejistota je na prózách samotných znát. 

Tato skutečnost, snad podpořená předešlými řádky, mi nedovoluje říci, že se jedná o knihu, která by mne nadchla a kterou bych jedním dechem čtenářům doporučil. Přesto se i zde nalezne zajímavý text, povídka ze zákulisí rumunského literárního festivalu, který zbývající svou kvalitou převyšuje. Mnohotvárný talent Kateřiny Rudčenkové se realizuje ve více směrech. Mimo jiné fotografuje a je redaktorkou kulturního a společenského časopisu Dobrá adresa. Zdá se tedy být takřka zcela pohlcena uměním. Je však možné, že právě toto vše až příliš ovlivňuje její tvorbu, která pak v některých pasážích knihy mnohdy hraničí až s uměním pro umění. 

A také si kladu otázku, zda veškeré autorčino jednání není určováno tím, že bude později zpracováno literárně, jak ostatně poznamenává i ústy jednoho ze svých hrdinů. Přes veškerou snahu o psychologický rozbor postav a jejich chování pak tento poměrně úzce vymezený svět vypadá poněkud neživě. Stále je však třeba mít na paměti, že se jedná o prozaický debut. Již to, že se pokusila jako uznávaná autorka jiného žánru vykročit novým směrem, je nutno ocenit kladně. O tom, zda se rozhodla správně, nás přesvědčí teprve další Rudčenkové knihy. 

Autor:  Pavel Kotrla
Pořad: Týdeník Rozhlas  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 5. září  2010 v 08:28     Audio  rubrika: portal

  Zemřel překladatel, herec a šansoniér Rudolf Pellar

  Ve věku 87 let zemřel předkladatel, herec a šansoniér Rudolf Pellar. Zahrál si v několika českých filmech. Společně s manželkou Lubou přeložil mnoho desítek titulů převážně od amerických a anglických, ale i německých...

   
 • 20. července  2010       rubrika: portal

  V bankovních sejfech se našly nové rukopisy Franze Kafky

  Inventura deseti bankovních sejfů v Tel Avivu a ve Švýcarsku odhalila velké množství dokumentů, které patřily Franzi Kafkovi. Jedním z nich je i ručně psaný text velmi známé povídky pražského autora. Uvádí to deník...

   
 • 8. července  2010 v 07:57     FotogalerieAudioVideo  rubrika: portal

  Národní muzeum se za rok uzavře. Kvůli rekonstrukci

  Národní muzeum Praha bude od příštího léta kvůli rekonstrukci zavřené. Půjde vůbec o historicky první tak rozsáhlou opravu této budovy, do které každý den proudí desítky návštěvníků. Jde o nejobsáhlejší muzeum v republice,...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas