20. ledna  2009  rubrika: Výtvarné umění

Normální malba je štětec a barva

Lukáš Miffek- Život je krásný - Foto: Lukáš Miffek

Lukáš Miffek- Život je krásnýFoto: Lukáš Miffek

Brněnská agentura ARSkontakt, zaměřující se především na prezentaci výtvarného umění mladých českých autorů, uvádí ve výstavní síni Mánes výstavu nazvanou Normální malba. Ať si název zní trochu banálně, její obsah banální rozhodně není.

Normální malba prezentuje práce deseti mladých autorů, které pojí především pevné přimknutí ke klasické zobrazivé malbě. V dnešní době, kdy do umění zasahují stále nová media, zúčastnění autoři s přehledem dokazují, že jakákoli diskuse o "přežitosti" jedné z nejstarších výtvarných technik je zbytečná. A jak říká kurátorka výstavy Kateřina Tučková, vlastně ani diskusi nepřipouští. 

 

Normální malba

Vložit na svůj web

Jan Gemrot - Izolovaná, Vlastněná - Foto: Jan Gemrot

Jan Gemrot - Izolovaná, VlastněnáFoto: Jan Gemrot

Všichni umělci (Alena Anderlová, Igor Grimmich, Jan Gemrot, Pavla Gajdošíková, Lukáš Miffek, Zbyněk Havlín, Karel Jerie, Denisa Krausová, Eva Spěváčková a Martin Salajka) vystavují hlavně velkoformátová díla. Pro některé je účast na Normální malbě jednou z prvních výstavních možností v Praze. 

To ovšem není případ absolventa ateliéru Michaela Rittsteina na AVU Lukáše Miffka, který pro společnou výstavu vybral cyklus pláten, jenž bychom mohli nazvat "konzumní potěšení." Jak je u Miffka zvykem, nechybí v něm smysl pro groteskno a pořádná dávka humoru, která však odkrývá závažná témata. Na obraze Život je krásný vtipně konfrontuje Warholovu Campbellovu polévku v plechovce s konzervovaným Bravčovým mäsem. Nemělo by nám však uniknout, že dámy nakoupily v poušti. Podobný odkaz v sobě nesou i další obrazy Prckové (rozuměj šťastné hot dogy), Biopotěšení nebo Po italsku. Miffkův bývalý spolužák Karel Jerie kromě velkých formátů na výstavu dodal i jeden z jeho oblíbených cyklů - tentokrát se jedná o rychlovarné konvice. Jerie zde jen potvrzuje svoji fascinaci variabilitou za předpokladu existence barvy. 

Pavla Gajdošíková - Ve dvě v noci - Foto: Pavla Gajdošíková

Pavla Gajdošíková - Ve dvě v nociFoto: Pavla Gajdošíková

Díla Pavly Gajdošíkové nabízí intimní pohled do liduprázdných nočních bytových scenérií, fascinující magii všednosti. Shluky nábytku nebo jen zapnutá televize působí v její malbě až neuvěřitelně pustě a zraňujícím dojmem. Jan Gemrot zaujme obrazy plnými zvláštního napětí a nedořečeného významu - cyklus Kalhotky, Izolovaná / Vlastněná. Alena Anderlová potom svými temnými plátny, u nichž pracuje se světlem jako by s odkazem dekadentní malby. Ve vystavených malbách Denisy Krausové najdeme existenční neklid, podobně jako v cyklu Dušičky Martina Salajky, který má až surreálný nádech. Pohledy z okna Igora Grimmicha jsou zase konfrontací člověka s městským prostředím a urbanismem. 

Sečteno a podtrženo - Normální malba se nijak tematicky nevyhraňuje. Je příjemnou exkurzí do práce nastupující výtvarné generace, která neztrácí chuť tvořit barvou a štětcem. Výstavu lze v Mánesu zhlédnout do 31. ledna. 

Autor:  Tomáš  Kůs
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 4. října  2011     Video  rubrika: Výtvarné umění

  Prsty v medu – výstava Adély Leinweberové

  Do 14. října 2011 lze v pražské galerii Velryba navštívit výstavu Adély Leinweberové, studentky Katedry fotografie na FAMU. Navzdory studovanému oboru, zvolila autorka pro svoji výstavu „nefotografické“ zpracování v...

   
 • 28. února  2011     Fotogalerie  rubrika: Výtvarné umění

  Jak mutuje česká fotografie

  Zřejmě ona věčná touha konceptualizovat, třídit a hodnotit umění dala vzniknout další z řady výstav věnujících se reflexi vývoje české fotografie. Ta, o níž je řeč, aktuálně probíhá v Galerii Rudolfinum a dostala název...

   
 • 20. ledna  2011       rubrika: Výtvarné umění

  Play čili hraj!

  Do 20. února je ve Výstavní síni Mánes prodloužena interaktivní výstava Play, na níž si mohou návštěvníci vyzkoušet nekonečné možnosti fantazie a her. Pod projektem je podepsán Petr Nikl, po jehož Hnízdech her, Zahradě...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas