Počet obyvatel Karlovarského kraje se za posledních 10 let zvýšil

Sčítání lidu, domů a bytů 2011 (ilustrační foto) - Foto: Jan Rosenauer

Sčítání lidu, domů a bytů 2011 (ilustrační foto)Foto: Jan Rosenauer

Počet obyvatel Karlovarského kraje se zvýšil od roku 2001 do loňska o téměř 6 tisíc lidí na 310 245 obyvatel. Nárůst obyvatel ovlivnili především cizinci. Těch za deset let přibylo o více než 200% a v kraji jich žije 22 164. Podíl cizinců k počtu obyvatel kraje je kolem sedmi procent. Po Praze je to nejvyšší podíl v České republice. Výsledky přinesl Český statistický úřad.

Loňské sčítání lidu, domů a bytů odhalilo v Karlovarském kraji řadu nových trendů. Podle prvních předběžných výsledků v regionu přibývá počet vysokoškoláků, ubývá manželství, zvyšuje se podíl populace v důchodovém věku, a výrazně se mění vlastnictví bytů.
 

 

Nejzajímavější údaj je podle ředitelky Českého statistického úřadu v Karlových Varech Jaroslavy Šenitkové v nárůstu počtu obyvatel.

Vložit na svůj web

Ze tří okresů Karlovarského kraje došlo k nárůstu počtu obyvatel pouze na Karlovarsku a Chebsku. Naopak v okrese Sokolov obyvatel ubylo. 

Nejpočetnější skupinou cizinců, kteří žijí v Karlovarském kraji jsou lidé s vietnamským občanstvím. Statistici jich napočítali 6 253, což je nárůst o 97%. Následují Němci, Rusové a Ukrajinci. Karlovy Vary udržely počet obyvatel nad 50 tisíc jen díky cizincům. V krajském městě žije 53 737 obyvatel. Z toho je téměř 6 tisíc dlouhodobě přihlášených cizinců. 

Změnila se také věková struktura obyvatel nejmenšího kraje. Od roku 2001 se zvýšil počet lidí starších 65 let o 32%. To je největší nárůst v Česku.  

V Karlovarském kraji se za posledních deset let zlepšila situace v počtu vysokoškolsky vzdělaných obyvatel. Od roku 2001 jich přibylo přes 5 tisíc. Přesto má Karlovarský stále nejmenší podíl obyvatel s vysokoškolským vzděláním, nejvíce jich žije v Praze. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Karlovarský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Karlovy Vary - obchvat
  Povětrnostní podmínky: silný vítr, Karlovy Vary - obchvat
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Kamenný Dvůr

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace