Karlovarský půlmaraton má na kontě rekordní hattrick

25. květen 2015

Hned třikrát se přepisují rekordy půlmaratonu Karlovy Vary, který se v lázeňském městě běžel o víkendu. Elijah Serem doběhl v čele keňského kvarteta a o 20 vteřin vylepšil rekord závodu. Zvítězil v čase 1:01:01.

V závodě žen dominovala Etiopanka Mulu Seboka, když rekordní čas Francouzky Daunay z loňského roku překonala o šest sekund. Do třetice se o rekordní zápis nejlepšího Čecha závodu zasloužil Jan Kreisinger. Mezi českými ženami zvítězila Petra Kamínková.

Po startu se na čele utvořila skupinka osmi afrických vytrvalců. Na desátém kilometru se zúžila na čtveřici. Tempo udával v první polovině Nicholas Kipkemboi., kterého se držel Elijah Serem. Ten v úseku mezi 17. a 18. kilometrem našel dostatek sil na další zrychlení a cílem proběhl s úsměvem.

Výsledky - muži:
1. Elijah Tirop (Keňa) - 1:01:01 (rekord závodu)
2. Nicholas Kipkemboi (Keňa) - 1:01:13
3. Bernard Bett (Keňa) - 1:01:22
---
11. Jan Kreisinger - 1:07:18 (nejrychlejší český čas závodu)
12. Jiří Homoláč - 1:08:56
15. Pavel Dymák - 1:10:28

Patnáctý kilometr se ukázal jako rozhodující v závodě žen. Tam se od soupeřek odpoutala etiopská běžkyně Mulu Seboka. Cílem proběhla v čase 1:09:11 a vytvořila nový rekord závodu.

Mezi českými muži byl favoritem třicetiletý Jan Kreisinger, držitel nejrychlejšího letošního domácího půlmaratonského času. Roli favorita s přehledem potvrdil, druhému Jiřímu Homoláčovi nadělil v cíli více než jednu a půl minuty.

V souboji o prvenství mezi českými ženami se očekával tradiční souboj dvou veteránek, téměř domácí, sokolovské Ivany Sekyrové s olomouckou Petrou Kamínkovou. Čas z letošního pardubického půlmaratonu favorizoval Sekyrovou. Překvapivě však závod více sedl Kamínkové, která cílem proběhla v čase 1:19:06.

Výsledky - ženy:
1. Mulu Seboka (Etiopie) - 1:09:11 (rekord závodu)
2. Linah Cheruto (Keňa) - 1:10:22
3. Eunice Chumba (Bahrajn) - 1:10:59
----
9. Petra Kamínková - 1:19:06
11. Ivana Sekyrová - 1:20:05
12. Tereza Lajdová - 1:23:37

Půlmaratonu Karlovy Vary se zúčastnilo přes pět tisíc běžců. Rodinný běh si vychutnalo šestnáct stovek běžeckých nadšenců.

V ostře sledovaném souboji štafet karlovarských volejbalistů a hokejistů si lépe vedli volejbalisté. Pokud dodrží obě štafety předzávodní sázku, čeká teď hokejisty tvrdý trénink, který jim volejbalisté připraví.

Závod byl vodičskou derniérou dlouholetého vytrvalce Miloše Škorpila. Po patnácti letech, kdy při závodech RunCzech běžecké ligy pomáhal začátečníkům udržovat plánované tempo, se loučil stylově ve skotské sukni s časem 5:00:00 na praporku, jímž byli označeni vodiči.

autor: Směna ČRo Plzeň