Z regionu12. ledna  2018 v 10:46  

Lázeňská města chtějí nominaci do UNESCO podat ve druhé polovině roku

Za léčivými prameny lidé jezdí do Františkových Lázní už od středověku - Foto:  Františkovy Lázně

Za léčivými prameny lidé jezdí do Františkových Lázní už od středověkuFoto:  Františkovy Lázně

Lázeňská města sedmi zemí chtějí v druhé polovině letošního roku podat nominaci Slavných lázní Evropy na seznam Světového dědictví UNESCO. Nominační dokumentace bude ještě doplněna o některé formální náležitosti a po schválení ve všech dotčených zemích bude odeslána do Paříže.

„Chtěli jsme původně nominaci podat do konce ledna. Nicméně vzhledem ke schvalovacím procedurám v sedmi účastnických zemích to časově není možné do konce ledna stihnout. Tak, jak bude doplněna a dopracována, bude podána v průběhu roku 2018. Následovat bude vyhodnocení té nominace centrálou UNESCO v Paříži," řekl karlovarský primátor Petr Kulhánek. 

Zatím podle něj nelze odhadnout, jak dlouho vyhodnocení potrvá. Není totiž jasné, jak se UNESCO k sériové nominaci 11 měst postaví. Pokud by vše trvalo standardně dlouhou dobu, o nominaci by se mělo rozhodnout v roce 2020. 

Nominace se týká Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní 

Byla kvůli tomu mimo jiné sjednocena a rozšířena památková ochrana v těchto městech. Součástí jejich památkových rezervací je nyní i takzvaná lázeňská kulturní krajina. 

„Tím je myšlena síť lázeňských cest, altánů, vyhlídek, rozhleden, památníků, laviček a křížků, kterými jsou protkány okolní lesy. Je to vůbec poprvé, co byla taková krajina zahrnuta do památkové rezervace," uvedl náměstek primáta Jiří Klsák. 

V Mariánských Lázních a Karlových Varech byla dosud památková ochrana formou památkové zóny, změna na rezervaci se ale majitelů dotčených nemovitostí nedotkne. Souhlas památkářů s úpravami na nemovitostech ale budou muset mít i majitelé domů, které jsou do rezervace zahrnuty nově. Týká se to částí Drahovic a Tuhnic v Karlových Varech a dvou ulic ve Františkových Lázních. 

Konečné složení původně širší nominace je 11 evropských měst - Bad Ems, Bad Kissingen, Baden-Baden, Baden u Vídně, Bath, Františkovy Lázně, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Montecatini Terme, Spa a Vichy. Nominace se připravuje více než deset let, vzhledem k počtu zastoupených měst je nejsložitější nominací v české historii. 

Autor:   ČTK
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Karlovarský kraj
  Od 24.1.2018 07:25 do 09:30; na silnici 198 u obce Bochov okres Karlovy Vary; nehoda; havarované vozidlo; OA x zvěř, bez zranění.
  silnice I/20 (ulice Studentská), v katastru obce Karlovy Vary, okr. Karlovy Vary, stavební práce, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 01.03.2018 00:00 Do 15.05.2018 23:59, Omezení provozu na silnici ...
  ulice Komenského, Mariánské Lázně, okr. Cheb, uzavřeno, stavební práce, Od 08.01.2018 07:00 Do 30.04.2018 23:59, Vydal: Městský úřad Mariánské Lázně

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace