Z regionu6. listopadu  2017 v 08:30  

Moser a Pilsner Urquell vydraží designové lahve pro charitu

V karlovarské sklárně Moser v těchto dnech vzniká série aukčních lahví Pilsner Urquell 2017, jejichž předvánoční dražba již šestým rokem pomůže Centru Paraple. Umělecký ředitel sklárny Lukáš Jabůrek ukazuje jednu z hotových lahví - Foto: Slavomír Kubeš,  ČTK

V karlovarské sklárně Moser v těchto dnech vzniká série aukčních lahví Pilsner Urquell 2017, jejichž předvánoční dražba již šestým rokem pomůže Centru Paraple. Umělecký ředitel sklárny Lukáš Jabůrek ukazuje jednu z hotových lahvíFoto: Slavomír Kubeš, ČTK

Plzeňský Prazdroj zahájil přípravy na předvánoční dobročinnou aukci. Dražit se bude kolekce jedenácti exkluzivních pivních lahví. Vyrobila je karlovarská sklárna Moser a design lahví je inspirovaný tvarem sudu, ve kterých pivo zraje.

Výtěžek aukce půjde ve prospěch Centra Paraple, které pomáhá vozíčkářům s poškozením míchy. Aukce se bude konat už pošesté. 

Plzeňský pivovar s předvánoční dražbou designových lahví začal před pěti lety, kdy plzeňský ležák slavil 170. výročí. „První aukce měla takový úspěch, že jsme si řekli, že to nemůžeme nezopakovat. Celkem jsme z těch aukcí vydražili téměř 4,5 milionu korun,“ zdůraznil sládek plzeňského pivovaru Václav Berka. 

Výtěžek z aukce půjde i letos na konto Centra Paraple, které zlepšuje svým klientům kvalitu života. „Peníze jsme použili například na vybavení pokojů, speciální polohovací lůžka, různé sportovní a terapeutické pomůcky,“ řekla mluvčí centra Alena Kábrtová. Peníze Paraple používá i na část mezd pro osobní asistenty, kteří pomáhají lidem žijícím s poškozením míchy teprve krátce. 

Autorem designu letošní kolekce je umělecký ředitel karlovarské sklárny Moser Lukáš Jabůrek. Vytvořil minimalistický a čistý tvar, aby vyniklo řemeslné umění a jedinečné zdobení láhve několika náročnými sklářskými technikami. 

Ve spodní části lahve je motiv ječmene, který symbolizuje to, z čeho se pivo vyrábí. Je tam hutně tvarovaná pečeť s motivem výročí uvaření první várky ležáku Pilsner Urquell a sběratelským unikátem celé lahve je zátka. Na každé z 11 ručně broušených a pasovaných zátek je vyobrazený jeden z milníků historie pivovaru. 

Za pět trvání dobročinných aukcí putovalo ke sběratelům celkem 50 lahví. Nejvyšší cena padla loni, kdy se jednu z lahví podařilo vydražit za 150 tisíc korun. Letošní charitativní online aukce je naplánovaná na 13. prosince. Spuštěná bude na zpravodajském serveru iDNES.cz a vyvolávací cena jedné láhve je 100 korun. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Karlovarský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Mnichov
  ulice Tyršova, Mariánské Lázně, okr. Cheb, uzavřeno, obecné ohrožení, Od 18.12.2017 08:00 Do 19.12.2017 23:59, Kácení dřevin, Vydal: Městský úřad Mariánské Lázně
  silnice I/6, v katastru obce Vrbice, část obce Skřipová - v katastru obce Bochov, část obce Herstošice, okr. Karlovy Vary, opakované krátkodobé uzavírky, Od 19.12.2017 02:00 Do 19.12.2017 03:00, úplná ...

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace