Z regionu29. června  2015 v 13:54  

Naučná stezka Jáchymovské peklo je opět otevřena. O její obnovu se postaral spolek nadšenců

Naučná stezka Jáchymovské peklo - Foto: Zdeněk Trnka

Naučná stezka Jáchymovské pekloFoto: Zdeněk Trnka

Dobrovolnici ze sdružení Političtí vězni.cz dokončil obnovu naučné stezky Jáchymovské peklo v Krušných horách. Navázali tak na své předchůdce z hornického spolku Barbora. Ten před dvaceti lety stezku v okolí Jáchymova vybudoval, aby upozornil na historii někdejších pracovních táborů v Krušných horách ve druhé polovině 20. století.

Rekonstrukci stezky zajistil spolek dobrovolníků za pomoci pamětníků, historiků a pracovníků Krajského muzea. Obnova naučné stezky spočívala zejména v instalaci nových informačních panelů a vyčištění ploch bývalých táborů. 

Informační panely jsou zpracovány v modernější grafice. Rozšířena je textová část. Panely jsou nově vybaveny QR kódy, které přečtou chytré mobilní telefony. 

Stezka začíná tak jako v minulosti v centru Jáchymova, u kostela svatého Jáchyma. Dlouhá je kolem devíti kilometrů. Na trase dnes najdete zastávky v místech bývalých lágrů, vybudovaných komunistickým režimem. Krajské muzeum v blízkosti stezky obnovuje zázemí štoly číslo 1.  

 

S autory nové podoby Jáchymovské stezky si povídal redaktor Zdeněk Trnka.

Vložit na svůj web

V blízkosti vstupu vyrůstají repliky strážních věží a táborového baráku. Ještě letos odborníci zrekonstruují část takzvaných Mathausenských schodů. V minulosti po nich chodili do otrocké práce političtí vězni.  

Naučná stezka ale upozorňuje také na historii dolování stříbra v Krušných horách. Nechybí ani informace o krušnohorské přírodě. Slavnostního otevření obnovené naučné stezky se v Jáchymově zúčastnila asi stovka lidí z celé České republiky. Naučná stezka Jáchymovské peklo začíná před kostelem sv. Jáchyma
Autor:  Zdeněk Trnka
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Karlovarský kraj
  Srážky: přeháňky, Cheb - Mnichov
  Srážky: přeháňky, Boží Dar
  Srážky: přeháňky, Karlovy Vary - obchvat

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace