Socha pohraničníka se bude stěhovat. Z vrcholu Dyleň se vrátí do Chebu

27. červenec 2016

Dílo si před časem od města Cheb vypůjčil do soukromého muzea majitel Dyleně Antonín Hofmann. Část veřejnosti ho kritizovala za to, že v blízkosti sochy umožnil setkání bývalých pohraničníků. Podle Antonína Hofmanna nešlo o politické setkání a připomínky veřejnosti ho zaskočily, proto ji chce vrátit.

Do roku 1989 stála socha pohraničníka se psem v centru Chebu, jako symbol ochrany státní hranice. Představitelé města ji po sametové revoluci odstranili a umístili do městského depozitáře. Před nedávnem město plastiku půjčilo podnikateli Antonínu Hofmanovi, který na vrcholu Dyleně, v těsné blízkosti česko-německé hranice, buduje soukromé muzeum.

„Na Dyleni se buduje muzeum. Pro vzpomínku na elektronickou válku, která se z toho kopce vedla po dobu studené války. Muzeum vzpomene i na ty pohraničníky, kteří tam hlídali a chodili kolem“, tak popisuje záměr nově vznikajícího muzea Antonín Hofman.

Socha pohraničníka měla být součástí expozice muzea, umístěného na jeden z klíčových vrcholů někdejší železné opony. Odpůrci komunistického režimu to kritizují. Vadí jim zejména to, že právě na Dyleni se před nedávnem odehrálo setkání bývalých strážců hranic. Důkazem je společná fotografie v blízkosti sochy pohraničníka. Majitel Dyleně Antonín Hofmann tvrdí, že schůzka neměla politický charakter: „Nebyla to žádná politická akce, ideologická kampaň. Bylo to pouze setkání lidí, kteří na tom kopci sloužili. A tak se o sochy také vyfotili. A to je ten problém. Právě to pobouřilo hodně lidí.“

Mezi kritiky nového umístění sochy patří i někdejší karlovarský disident Jiří Kotek z hnutí Alternativa: „Schůzky bývalých pohraničníků u sochy, a umístění sochy v místech bývalé železné opony považujeme za oslavu komunistického režimu. Proto jsme iniciovali veřejnou petici na internetu. Lidé se na ni mohou připojit k protestu proti tomu pohraničníkovi.“

Kromě Jiřího Kotka protestovali i další kritici bývalého režimu a o věc se začala zajímat média. Majitel Dyleně Antonín Hofmann zareagoval rychle: „Sochu vrátím městu Cheb. Starosta ani jeho náměstci si nezaslouží, aby čelili stejné hysterické kampani jako já. Už dva týdny se touto situaci neustále zabývám. Od této chvíle přestávám reagovat na jakékoliv další výzvy, a budu chovat jako každý normální soukromník.“

Starosta Chebu Petr Navrátil už byl o chystaném vrácení sochy informován. Záležitost považuje za nešťastnou. Zápůjčka pro muzejní účely podle něho problematická není. Politická setkání v její blízkosti už ale ano: „Že se tam budou konat setkání bývalých vojáků, to jsme netušili. Považuji to osobně za nešťastné. Socha patří k historii Chebu. Neměla by být ale používána k nějaké glorifikaci minulosti.“

Socha pohraničníka se v nejbližší době vrátí do městského depozitáře, do blízkosti dalších soch z totalitní éry představujících Lenina a Fučíka.

Na vrchol Dyleně se veřejnost dostane jen zřídka. Uprostřed soukromého areálu totiž stojí rozhlasový vysílač

Na vrchol Dyleně se veřejnost i nadále dostane jen zřídka. Uprostřed soukromého areálu totiž stojí rozhlasový vysílač. Zatímco stěhování kamenného pohraničníka na Dyleň vyvolalo vlnu emocí, nedávné otevření chebského retro muzea veřejnost přivítala s nadšením.

autor: zdt
Spustit audio