Z regionu19. května  2017 v 09:12  

V Bečově by mohl vzniknout nový návštěvnický okruh

Bečovský hrad a zámek je soubor historických budov, z nichž nejvýznamnější je gotický hrad, renesanční palác a barokní zámek - Foto:  Státní hrad a zámek Bečov

Bečovský hrad a zámek je soubor historických budov, z nichž nejvýznamnější je gotický hrad, renesanční palác a barokní zámekFoto:  Státní hrad a zámek Bečov

Takzvaný vinný poklad, sbírka vzácných vín z 19. století, by v budoucnu mohla být v Bečově nad Teplou vystavena v rámci samostatného návštěvnického okruhu. Osud sbírky nyní projednávají odborníci z řad památkářů a zástupců ministerstva kultury.

„Jednou z možností je, po vytvoření odpovídajícího technologického a bezpečnostního zázemí, prezentace celé sbírky veřejnosti na samostatném okruhu v rámci právě rekonstruovaných takzvaných Pluhovských domů," říká kastelán Tomáš Wizovský. 

Původně renesanční Pluhovské domy vznikly v polovině 16. století, později byly klasicistně upraveny. Bečovský vinný poklad čítající 136 lahví archivního vína byl vytvořen rodinou Beaufort-Spontin, která areál hradu a zámku vlastnila od roku 1838. Během druhé světové války rodina sympatizovala s nacistickým Německem a po jejím skončení se uchýlila do Rakouska. 

Čtěte také: Bečovský zámek má novou chloubu, unikátní briliantový diadém

Kolekci vín ukryli pod podlahou hradní kaple spolu s relikviářem svatého Maura zřejmě s představou, že se pro cenné předměty budou moci během několika let vrátit. Vzhledem k politické situaci v Československu však byly lahve vypátrány až spolu s relikviářem svatého Maura v roce 1985. 

Při ochutnávce některých vín v loňském roce se ukázalo, že soubor je ve výborné kondici a navzdory svému stáři si většina vín zachovala vynikající chuť. Nejcennější vína mají odhadní cenu i 700 tisíc korun. Hodnotu celé sbírky odborníci odhadují až na 30 milionů korun. 

Autor:  Směna ČRo Plzeň
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Karlovarský kraj
  Od 25.2.2018 06:30 do 09:30; v ulici Závodu míru v obci Nejdek okres Karlovy Vary; nehoda; havarované vozidlo; probíhají záchranné a vyprošťovací práce, nebezpečí; OA x chodec se zraněním.
  silnice I/6 (ulice Stará Kysibelská), v katastru obce Karlovy Vary, okr. Karlovy Vary, zúžené jízdní pruhy, Od 26.02.2018 08:00 Do 19.03.2018 16:00, Částečná uzavírka provozu na silnici I/6 u Karlových ...
  ulice 17. listopadu, Cheb, okr. Cheb, stavební práce, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 19.02.2018 08:00 Do 30.04.2018 23:59, jednosměrná uzavírka provozu na místní komunikaci 17. listopadu v úseku ...

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace