Z regionu11. října  2017 v 13:27  

V Karlovarském kraji vznikne nové výcvikové středisko armády

Vojenské cvičení ve výcvikovém prostoru Hradiště - Foto: Zdeněk Trnka

Vojenské cvičení ve výcvikovém prostoru HradištěFoto: Zdeněk Trnka

České ministerstvo obrany plánuje rozšíření výcvikové základny Radošov v Doupovských horách. Zařízení by mělo mít kapacitu 200 až 300 vojáků, kteří by stabilně plnili úkoly na území regionu.

Armáda chce tímto způsobem rozšířit výcvikové kapacity. Ty dosavadní na vojenské akademii ve Vyškově přestávají stačit. Navíc armáda rekrutuje nové zájemce o vojenskou službu. Loni vstoupilo do profesionální armády přes dva tisíce lidí a podobný počet očekává ministerstvo obrany i letos. Nová základna má vzniknout do čtyř let. 

Do Karlovarského kraje se aktivní vojenská posádka vrací po 13 letech. Poslední velká kasárna v regionu skončila v roce 2004. Vojáci tehdy odešli z výcvikové základny v Klimentově u Velké Hleďsebi. 

Symbolický návrat armády by se mohl projevit v mnoha oblastech. S ohledem na stále častější cvičení v Doupovských horách by to mohlo vyvolat potřebu rychlejší dostavby silnice D6. Úpravy čekají pravděpodobně i mezinárodní letiště v Karlových Varech-Olšových Vratech. Armáda s karlovarským letištěm počítá jako se svou záložní přistávací plochou. 

Pokud projekt odstartuje, bude se muset letiště rozšířit o další parkovací plochy pro vojenské letouny. V areálu termínu vznikne zázemí pro servis techniky a samozřejmě i pilotů a obsluhujícího personálu. 

Vojenská letecká technika na letišti v Karlových Varech - Foto: Zdeněk Trnka

Vojenská letecká technika na letišti v Karlových VarechFoto: Zdeněk Trnka

Ministerstvo obrany chce navíc v některé civilní střední škole v kraji pokusně otevřít dvě vojenské třídy. S obory vhodnými pro vojenské využití. A pokud se zájem o tuto formu osvědčí, zváží armáda možnost, otevřít na území regionu novou vojenskou školu. 

O novém záměru armády informovali na letišti v Karlových Varech ministr obrany Martin Stropnický a náčelník Generálního štábu Armády České republiky Josef Bečvář. Podle hejtmanky Karlovarského kraje Jany Vildumetzové je nárůst počtu vojáků v regionu nutný kvůli zlepšení pocitu bezpečí pro místní obyvatele. 

„Kdysi bylo v kraji 20 tisíc vojáků. Dnes jich je v regionu pouhých 185,“ dodává hejtmanka Jana Vildumetzová. Deklaraci o vzniku výcvikové základny chce se zástupci ministerstva obrany podepsat do konce letošního roku. 

Autor:  Zdeněk Trnka
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Karlovarský kraj
  ulice Tyršova, Mariánské Lázně, okr. Cheb, uzavřeno, obecné ohrožení, Od 18.12.2017 08:00 Do 19.12.2017 23:59, Kácení dřevin, Vydal: Městský úřad Mariánské Lázně
  silnice I/6, v katastru obce Vrbice, část obce Skřipová - v katastru obce Bochov, část obce Herstošice, okr. Karlovy Vary, opakované krátkodobé uzavírky, Od 19.12.2017 02:00 Do 19.12.2017 03:00, úplná ...
  silnice I/6, v katastru obce Vrbice, část obce Skřipová - v katastru obce Bochov, část obce Herstošice, okr. Karlovy Vary, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 18.12.2017 19:00 Do 19.12.2017 06:00, ...

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace