Z regionu30. listopadu  2017 v 16:17  

V Karlovarském kraji způsobila vichřice škody za desítky milionů

Následky vichřice v Bublavě na Sokolovsku - Foto: Zdeněk Trnka

Následky vichřice v Bublavě na SokolovskuFoto: Zdeněk Trnka

Ani měsíc od řádění vichřice Herwart nejsou v Karlovarském kraji zcela odklizeny a ani vyčísleny veškeré škody, které silný vítr způsobil. Celkově se pohybují nejméně v řádu desítek milionů korun.

Polomy se daří postupně odstraňovat a na zahájení sezony už je prakticky připraven i skiareál na Bublavě, který byl jedním z nejzasaženějších míst v celém Česku. 

„Všechny vleky budou ještě v listopadu připraveny zahájit s prvním sněhem provoz. Sněhová děla jsou rozmístěna po sjezdovkách a čekají pouze na mráz, který by měl dorazit již v tomto týdnu. U lanové dráhy ještě pracuje lesní technika na odstraňování polomů," řekl provozovatel skiareálu Jiří Lhota. 

Čtěte také: V Bublavě na Sokolovsku odstraňují následky vichřice. Práce potrvají do Vánoc

Areál čeká také ještě na dodání dílů na poškozenou lanovku, její oprava je naplánována na polovinu prosince. V bublavském skiareálu způsobila vichřice škody asi za deset milionů korun, vítr polámal několik hektarů lesa a ohnul i sloupy lanovky. 

Na odstraňování polomů v Krušných horách, Slavkovském lese i dalších lesích v kraji pracují jak lesníci, tak pracovníci obcí nebo lidé z Horské služby. Díky nim se daří na zimní sezonu připravovat například i trasy pro běžecké lyžování. V některých místech vyvrácené a polámané stromy zavalily celé úseky cest, dlouhé i několik set metrů. 

Návštěvníci se postupně mohou začít vracet do lázeňských lesů  

„V současné době se dá říct, že všechny úseky, které by mohly být nebezpečné, máme vyčištěné. Samozřejmě se to nedá říct úplně na 100 procent a návštěvníci by určitě neměli vstupovat pod nahnuté nebo nalomené stromy. Celkové odstraňování následků vichřice potrvá až do jara," řekl ředitel lázeňských lesů Evžen Krejčí. 

Zatím se podařilo odstranit asi 70 procent škod. Celkovou částku vedení lesů ještě nezná, podle ředitele už je ale nyní jasné, že to budou miliony korun. Oficiálně platí v lázeňských lesích zákaz vstupu do konce listopadu. 

Podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové byl Karlovarský kraj spolu s Vysočinou zasažen nejvíce, vichřice poničila asi 275 tisíc metrů krychlových dřeva. Energetici vyčíslili škody na elektrickém vedení za Karlovarský a Plzeňský kraj na 17,5 milionu korun. 

Autor:   ČTK
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Karlovarský kraj
  Od 14.12.2017 11:55 do 15.12.2017 06:55; na silnici 219 mezi obcemi Boží Dar okres Karlovy Vary a Loučná pod Klínovcem okres Chomutov , délka 2.2km; vánice, snížená viditelnost na méně než 2 m; komunikace ...
  Od 13.12.2017 05:10 do 15.12.2017 21:00; na silnici v obci Vrbice okres Karlovy Vary; porouchané vozidlo, zdržení; Pro poruchu odstavený nadměrný náklad.
  silnice I/20, Útvina, okr. Karlovy Vary, práce na silnici, zúžené jízdní pruhy, Od 09.12.2017 00:00 Do 17.12.2017 23:59, Částečná uzavírka provozu na silnici I/20 v okrese Karlovy Vary v úseku mostu ev. ...

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace