V Nebanicích na Chebsku by mohla vzniknout sociální farma

16. leden 2014

Malou sociální farmu začíná pozvolna budovat nezisková organizace Pomoc v nouzi. Vybrala si k tomu zahradu u Domu na půl cesty v Nebanicích, kde je dostatek prostoru, aby klienti zařízení mohli s asistencí sociálních pracovníků pěstovat ovoce, zeleninu a starat se o slepice.

Ačkoli je projekt teprve v začátcích, už dnes je tu vidět velký kus odvedené práce. Zahrádku lemuje malý ovocný sad, opodál se krčí keříky s angreštem a rybízem a před kurníkem pobíhají slepice. Zvelebená část areálu je důkazem, že když se zrodí dobrý nápad a ujmou se ho lidé zapálení do díla, dobré výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

„Sociální farmaření vlastně funguje v řadě sociálních zařízení, akorát tuto činnost nazývají jinak. My například práci na zahradě zahrnujeme do sociálně terapeutických činností. Klienti tak přebírají odpovědnost za péči o zvířata, plodiny a získávají nové pracovní návyky. Ve výsledku je to prospěšné nejen pro ně samotné, ale také pro okolí domu na půl cesty, které se tím přirozeně zkrášluje,“ prozradila sociální pracovnice Radka Kozlová.

Jak sama přiznala, velkým vzorem je pro ni sociální farma ve Valči u Karlových Varů, kterou provozuje AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství. Pochlubit se může dobře fungujícím Biostatkem, kde se daří chovu ovcí, včel a kde vyrábějí mošt, pálenku a řadu kvalitních potravin. „Společně se zástupcem AREA viva jsem se na podzim loňského roku zúčastnila závěrečné konference Multifunkční zemědělství v Evropě, jež se konala v portugalském Lisabonu. Jeli jsme tam, abychom získali novou inspiraci a zjistili, jak sociální zemědělství funguje v Evropě,“ uvedla Kozlová.

Sociální zemědělství je v České republice, teprve na svém začátku. Není proto divu, že je tento pojem mezi lidmi téměř neznámý. Zjednodušeně lze říci, že sociální zemědělství, jinak také zelená péče, rozšiřuje péči o krajinu, plodiny, půdu a zvířata o novou službu, kdy farmy mohou nabízet své prostory pro výpomoc osobám s duševním, tělesným, psychickým či sociálním handicapem.

Sociálně zemědělská aktivita často nabízí poměrně jednoznačné služby, jako je pomoc klientům, aby převzali odpovědnost za péči o zvířata, péče o plodiny, nebo péče o volně žijící živočichy. Tyto rutinní venkovské aktivity jsou prospěšné pro sociální agroturistiku a kombinované farmy, které nabízí alternativu několika rozdílných sociálních zemědělských činností, se považují za ideální prostředí pro zdravotní terapii.

autor: Radim Jehlík
Spustit audio