Lékaři bez hranic

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Středoafrická republika: civilisté sevřeni ozbrojenými skupinami

Značný počet lidí uprchl z domovů od konce roku 2005, kdy se na severu Středoafrické republiky rozhořely boje mezi vládními složkami a nejrůznějšími skupinami rebelů... (pokračování)

Články

Pygmejové ve Středoafrické republice

Pygmejové jsou nejlepší průvodci pralesem - Autor:Ilona Profousová

31.05.2008 Pygmejové, občas nazývaní "trpaslíci pralesa", jsou ojedinělým etnikem v současné lidské společnosti. Vzrůstem jsou menší než průměrný Evropan (muži dosahují výšky zhruba 150 cm, ženy ještě méně). Donedávna ještě nebyli vůbec uznáváni vládou Středoafrické republiky za lidskou komunitu, nýbrž za divoká zvířata.

Plné znění

Školství a zdravotnictví uprostřed "zapomenuté země"

Ve škole - Autor:Tomáš Jelínek

31.05.2008 Jaký je systém zdravotnictví a školství ve Středoafrické republice? Jaké služby jsou obyvatelům poskytovány? Jak zajišťuje stát základní potřeby pro rozvoj a sociální zabezpečení dětí? Na tyto otázky odpovídala spolupracovnice o. p. s. SIRIRI Marie Ťupová.

 
Marie Ťupová o africkém zdravotnictví
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Historie Středoafrické republiky

Dítě - Autor:Tomáš Jelínek

31.05.2008 V nitru afrického kontinentu leží Středoafrická republika, obklopená na západě Kamerunem, na jihu Kongem, na severovýchodě Súdánem a na severu Čadskou republikou.

 
M. Ťupová popisuje Středoafrickou republiku
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

"Vzpomínky na Afriku"

Petra Růžičková - Autor: Lékaři bez hranic

31.05.2008 "Africká žena rodí v naprosté tichosti. A druhý den už zase obdělává pole." Zdravotní sestra Lékařů bez hranic Petra Růžičková si z Afriky přivezla nezapomenutelné vzpomínky. Poslechněte si je.

 
P. Růžičková vzpomíná na práci v Africe
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  


Archiv

Klikaté cesty bílých šamanů

Leonardo - Autor:Marek Václavík

Nabízíme vám obrazový a zvukový záznam diskuse, která proběhla v Městské knihovně v Praze.


Obrazem

Porody, fraktury, infekce...

Léky se v Africe neprodávají v krabičkách jako u nás, ale po kusech - Autor:Archiv MUDr. Marcela Drlíka

Ze druhé fotogalerie MUDr. Marcela Drlíka si udělejte představu o tom, jaké zdravotní komplikace musel tento český lékař v srdci Afriky nejčastěji řešit.

Plné znění

Zdravotní péče ve Středoafrické republice

Nemocnice Paoua, kde Lékaři bez hranic poskytují péči - Autor:Rémi  Vallet

Ve Středoafrické republice jsou tisíce uprchlíků, kterým by nebyla poskytnuta žádná lékařská péče nebýt humanitárních organizací. Jednou z nich jsou i Lékaři bez hranic.

Plné znění

Český lékař v srdci Afriky

Africké mosty jsou bez zábradlí, vozidla v žalostném technickém stavu - o nehody není nouze... - Autor:Archiv MUDr. Marcela Drlíka

Dětský chirurg MUDr. Marcel Drlík navštívil Středoafrickou republiku hned několikrát. Podívejte se na první fotogalerii, kterou jsme pro vás z jeho cest připravili.

Plné znění

Lékaři bez hranic staví nemocnice tam, kde je potřeba

Nemocnice v Paoue, kde působí Lékaři bez h ranic. - Autor:Patrick  Deschamps

Od dubna 2006 pracují na severovýchodě v Paoue, kde podporují všechna oddělení nemocnice ministerstva zdravotnictví (ambulanci, lůžkovou část, pediatrii, nutriční péči, gynekologii, porodnictví, vnitřní lékařství, chirurgii) a ve vzdálenějších oblastech provozují mobilní kliniky. Vzhledem k nedostatku bezpečnosti musí být ovšem jejich činnost přerušována. 11. června byla smrtelně postřelena logistička Elsa Serfass, zatímco cestovala na evaluační misi na severovýchodě SAR. Po této tragické smrti byla činnost všech mobilních klinik dočasně pozastavena.

Plné znění

Strach, útěk, beznaděj - to je SAR

Jedna z nemnoha pacientek s dítětem v nemocnici Bogila - Autor:Ton Koene

Mnoho vesnic ve Středoafrické repubice bylo vyrabováno či vypáleno. Permanentní nebezpečí způsobilo rozsáhlé vysídlení obyvatelstva. Lidé mají nedostatek jídla, vody i lékařské pomoci.

Plné znění

Středoafrická republika ve fotografii

Vzdušný transport. Na východě prefektury Haut Mbomou pomáhali Lékaři bez hranic nemocným spavou nemocí a poskytovali komplexní péči (diagnózu, léčbu, epidemiologickou kontrolu, školení místního zdravotnického personálu). - Autor:Bernat  Solé

Od roku 2005 zažívá SAR konflikt mezi provládními silami a skupinami rebelů na severovýchodě a severozápadě země. Bandité rovněž využívají všeobecného bezvládí, které v oblasti panuje. Kromě toho se civilisté stávají terčem útoků, protože je různé strany konfliktu podezírají z pomoci nepřátelům.

Plné znění

Český rozhlas Leonardo
Lékaři bez hranic

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas